Mokslas ir IT

2019.06.23 20:17

Madagaskaro akmeninis miškas, kurio architektas vanduo ir kur negalima vaikščioti basomis

LRT.lt2019.06.23 20:17

Lietuviai jau gali mėgautis tiesioginio skrydžio į Madagaskaro salą privalumais. Nors 11 val. trunkantis skrydis daugelį išvargina, tačiau unikalioje saloje patirti nuotykiai ir pamatyti vaizdai gniaužią kvapą ir atperka visus vargus. Pavyzdžiui, turistus vilioja dantytas akmeninių bokštų labirintas – Tsingi de Bemerahos gamtos rezervatas.

Malagasių kalba žodis „Tsingi“ reiškia „ten, kur negalima vaikščioti basomis“.

Tsingi de Bemarahos stulpai primena akmeninį mišką. Šis gamtos paminklas, stūksantis netoli vakarinės Madagaskaro pakrantės, yra vienas nuostabiausių objektų, kuriuos natūraliai gali suformuoti gamta. Šios struktūros – karstinių darinių sistema. Karstas – geologinis terminas, apibūdinantis reljefų susidarymą, tekančiam vandeniui ilgą laiką ardant tirpias uolienas, pavyzdžiui, kalkakmenį.

Manoma, kad maždaug prieš 2 milijonus metų šioje teritorijoje plytėjo lagūna, kurios apačioje buvo gilus kalkakmenio patalas. Per daug metų tektoninis aktyvumas ir krintantis jūros lygis lėmė, kad minkštos kalkakmenio uolienos išniro iš po vandens paviršiaus. Čia šias uolienas jau pradėjo veikti lietūs ir vėjai, kurie iš lėto nugramdė paviršinius uolienų sluoksnius ir paliko styroti tvirtesnes dalis – taip susiformavo smailūs bokštai viršuje.

Visgi naikinantys procesai vyko ir giluminiuose uolienos sluoksniuose, kur gruntinis vanduo prasiskverbė pro plyšius ir tekėdamas ėmė graužti horizontalius urvus. Gruntiniai vandenys taip pat prasiskverbė ir į vertikalius įtrūkimus, kur išskaptavo didžiules ertmes. Šioms plečiantis, likusi atraminė uoliena kai kuriose vietose nebeatlaikė ir įgriuvo, o tai uolienos viduje suformavo milžiniškus, plačius, vertikalius kanjonus. Kai kurių jų gylis siekia net 120 m.

Visi šie procesai, uolieną darkę tiek horizontaliai, tiek vertikaliai, kalkakmenio masyve suformavo įspūdingą ir sudėtingą tunelių, urvų ir tiltų tinklą. Žmonėms šioje struktūroje keliauti gana sudėtinga ir pavojinga, tačiau daugybė gyvūnų ir augalų šį akmeninį labirintą laiko savo namais.

Čia augančiuose medžiuose gyvena įvairios lemūrų rūšys, daugybė spalvotų paukščių bei nesuskaičiuojama galybė vabzdžių. Driežai gali pasikaitinti saulės atokaitoje ant daugybės atbrailų, o giliai apačioje, išraižytų kanalų labirintuose, plaukioja vandens gyvūnai. Draustinyje dažnai atrandamos naujos gyvūnų rūšys, skaičiuojama, kad 85 proc. floros ir faunos rūšių čia yra endeminės (randamos tik Madagaskare), o iš jų – apie 45 proc. aptinkamos tik Tsingi de Bemarahos gamtos rezervate.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.