Mokslas ir IT

2019.06.24 20:30

Žali rūgščių telkiniai Etiopijoje: alinantis karštis „pragaro skylėje“ ir supuvusių kiaušinių kvapas

LRT.lt2019.06.24 20:30

Žali rūgščių telkiniai, keistos druskų formacijos ir į paviršių besiveržiančios nuodingos dujos. Ši vietovė Etiopijoje yra didžiulis ugnikalnio krateris, susiformavęs, kai kylanti bazaltinė lava susidūrė su druskų sankaupomis ir požeminiais vandenimis.

Vanduo pradėjo sparčiai garuoti ir įvyko milžiniškas uolienų, pelenų, vandens ir garų išsiveržimas. Dallolo krateris susiformavo per 1926 m. išsiveržimą, tačiau net ir šiandien šioje teritorijoje fiksuojamas geoterminis aktyvumas.

Iš karštųjų versmių veržiasi sūrus skystis, susidaręs po žemės paviršiumi karštam vandeniui ištirpinus druskas ir kitus tirpius mineralus. Čia klimatas karštas, todėl sūrus vanduo garuoja ir palieka keistas druskų sankaupas.

Siera, geležies oksidai ir kitos cheminės medžiagos nuspalvina šias sankaupas geltona, oranžine, žalia ir ruda spalvomis. Siera, pro plyšius besiveržianti dujų pavidalu, daro seklius žalius paviršinius telkinius labai rūgščius.

Visų šių procesų keliamas kvapas nėra malonus: aplinkinės teritorijos dvokia supuvusiais kiaušiniais. Tačiau tai nėra vienintelė priežastis, galinti atbaidyti jus nuo vizito. Dallolas yra viena karščiausių vietų planetoje. Vidutinė metinė temperatūra čia siekia 35 °C, o vasaros mėnesiais dažnai viršija ir 45 °C. Nenuostabu, kad aplink esanti dykuma vadinama „pragaro skyle“.