Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.06.20 11:09

Ar povandeninių laivų įgulos jaučia bangavimą ir ar audros kelia pavojų tokiems laivams?

technologijos.lt 2019.06.20 11:09

Aukštos bangos išjudina nemažai vandens, dalis jo tikrai sujaukia ir povandeninių laivų planus. Tačiau į kokį gylį reikia pasinerti, kad nejaustum, jog paviršiuje siaučia audra?

Kai jūra banguoja, vandens molekulės juda apskritimu ir verčiasi per save. Didelė dalis bangos lieka virš jūros lygio, todėl giliau esančios vandens molekulės juda vis mažiau. Galiausiai galima pasiekti tokį gylį, kuriame bangų iš viso neįmanoma pajausti.

Tai priklauso nuo daugybės faktorių: kuo bangos mažesnės, tuo mažiau jos jaučiamos ir po vandeniu. Tuo galite įsitikinti ir patys – būdami paplūdimyje saugiai akimirkai pasinerkite po vandeniu – pajusite, kad bangos jus veikia gerokai mažiau nei laikantis ant paviršiaus.

Pavyzdžiui, 1 metro gylio vandens telkinyje 3 metrų ilgio (ne aukščio) banga išjudintų ir vandenį dugne. Tuo tarpu 0,5 metrų ilgio banga vandens dugne jau neišjudintų.

JAV povandeninių laivų įgulos laikosi paprastos taisyklės - po bet kokia audra galima plaukti 30 metrų gylyje. Tai nereiškia, kad bangų visai nesijaus, tačiau jūra tokiame gylyje bus pakankamai rami, kad netrukdytų įgulai. Jei visgi laivą mėtys ir tokiame gylyje, galima pasinerti giliau. „Ohio“ klasės laivai gali pasinerti į 240 metrų gylį.

Didieji paviršiniai kariniai laivai irgi galėtų kirsti audras, jei to prireiktų, tačiau tai gali būti pavojinga. Galimybė veikti nepriklausomai nuo oro sąlygų yra didžiulis povandeninių laivų privalumas, nes juos įprastai medžioja paviršiuje plaukiantys laivai.

technologijos.lt

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi