Mokslas ir IT

2019.06.05 12:03

Pasaulinė aplinkos apsaugos diena: 4 išmanūs patarimai, kaip padėti gamtai

LRT.lt 2019.06.05 12:03

Birželio 5-ąją minima Pasaulinė aplinkos apsaugos diena. Šia proga technologijų ekspertai dalijasi patarimais, kaip formuoti kasdienius įpročius, galinčius padėti gamtai – anot jų, tam tereikia šiek tiek noro ir išmaniojo.

Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, rekomenduoja 4 išmanias programėles, kurios padės prisidėti prie aplinkos apsaugos.

1. STOP maisto švaistymui

Maisto švaistymas – viena didžiausių šiuolaikinio pasaulio problemų. Šiukšliadėžėse kasmet atsiduria maždaug trečdalis viso pasaulyje užauginamo maisto. Dėl šios priežasties didėja sąvartynai, daugėja juose besikaupiančių kenksmingų medžiagų ir senka energijos ištekliai. Tačiau maisto likučius galima panaudoti išmaniai, tereikia įsidiegti dalintis skatinančią programėlę „Olio - Food Sharing Revolution“.

Ja naudotis paprasta – tiesiog nufotografuokite savo atiduodamą maistą, įkelkite nuotrauką į programėlę ir laukite kol kažkas ją pažymės bei užsuks atsiimti dovanos. Atiduoti galite bet kokius maisto produktus: nuo obuolių ir agurkų iš savo sodo, iki nuo pietų likusios lazanijos ar nesuvalgytų vakarykščių bandelių.

Programėlė turi 100 tūkst. aktyvių vartotojų per mėnesį, o nuo aplikacijos pasirodymo 2016 m. jau buvo išdalinta daugiau nei milijonas maisto porcijų visame pasaulyje. Prie programėlės gali prisijungti ir socialiai atsakingi verslai: restoranai, parduotuvės bei vietinės kepyklėlės.

„iOS“

„Android“

2. Turi laisvą vietą automobilyje – priimk pakeleivį

Europos Parlamentas skelbia, kad mūsų žemyne lengvieji automobiliai yra didžiausi teršėjai, atsakingi už daugiau nei 60 proc. kelių transporto išskiriamo anglies dioksido kiekio. Be to, Europoje vienu automobiliu vidutiniškai važiuoja tik 1,7 keleivio. Tačiau bent Lietuvoje jau galime keliauti sąmoningiau – tereikia įsidiegti automobiliais ir kelionių išlaidomis pasidalinti padedančią programėlę „BananaCar“.

Artėjant būsimai kelionei, jums tereikės įsijungti aplikaciją ir pažymėti, kur važiuojate ar norite nuvykti. Prie kiekvieno pateikto skelbimo yra nurodomas keleivio arba vairuotojo vardas, pavardė, nuotrauka ir siūloma kelionės kaina. Be to, aplikacijoje galima patikrinti ir būsimo bendrakeleivio profilį: sužinoti telefono numerį, aplankyti „Facebook“ paskyrą ir perskaityti kitų vartotojų komentarus.

Beje, vairuotojai taip pat gali nurodyti, o keleiviai pasirinkti, ir kitas svarbias kelionės detales. Pavyzdžiui, ar automobilyje turėtų skambėti muzika, ar jame galima vežti gyvūnus arba siuntinius bei kokios kompanijos (ne)pageidaujama.

„iOS“

„Android“

3. Kokius pėdsakus paliekame?

Klimato atšilimą skatinantį CO2 į aplinką išskiria ne tik automobiliai – jo kiekį netiesiogiai didiname kiekvienas: eikvodami vandenį, elektrą ar kitaip neatsakingai vartodami. Norintiems suprasti, kaip kiekvienas veiksmas veikia aplinką, ir pakeisti netinkamus įpročius verta išbandyti CO2 sekimo programėles.

Turintys „iPhone“ telefonus gali rinktis aplikaciją „Live Green Daily Carbon Tracker“. Joje patogiai pažymėsite savo pirkinius, suvartojamą maistą, sunaudojamo vandens ir elektros kiekius, keliones automobiliu ir kitas veiklas. Aplikacija parodys, kurių iš jų metu į aplinką buvo išskiriamos CO2 dujos, palygins jų kiekį su kitų vartotojų, o taip pat pateiks įvairių patarimų, kaip pasiekti geresnių rezultatų.

„Android“ savininkams buvo sukurta programėlė „MyEarth - Track Carbon Savings“. Joje taip pat galima žymėti ir sekti, kiek energijos sunaudojate per dieną, tačiau čia kitaip atvaizduojamas progresas. Jį parodo interaktyvus ir simboliškas programėlės personažas – poliarinė meška, sėdinti ant ledkalnio. Kuo daugiau energijos išsaugosite, tuo animuotas ledkalnis tamps didesnis.

„iOS“

„Android“

4. „Žali“ įpročiai: lengvai ir smagiai

Jei apsisprendėte gyventi sąmoningiau, o vartoti mažiau bei atsakingiau – atraskite programėlę „JouleBug“. Ji įkvepia rinktis daugkartinius pirkinių maišelius vietoje vienkartinių, kelionę automobiliu paversti pasivaikščiojimu, o valantis dantis – užsukti vandens čiaupą.

„JouleBug“ veikia konkurencijos ir žaidimo principu. Kiekvienas gamtai palankesnis sprendimas yra įvertinamas taškais, todėl ja smagiausia naudotis (ir taip varžytis) kartu su draugais. Beje, aplikacija skatina ir kitaip – pažymėjus pagirtinus savo veiksmus, ji apskaičiuoja, kiek pinigų sutaupėte.

„iOS“

„Android“