Naujienų srautas

Mokslas ir IT

2019.05.31 18:02

„Tele2“ reklama kelia aistras: bendrovė atsiprašo už nevykusį juoką, gydytojai ieško gilesnių problemų

Pasiūlytos 1000 eurų stipendijos gydytojų nesužavėjo

„Nuo Vilniaus ir Kauno bokštų kyla man noras pokštaut“, – turbūt šie legendinės dainos žodžiai taikliausiai apibūdintų telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ reklaminį maketą, kuriame klausiama: „Kam būti daktaru, jei gali būti influenceriu?“ Nors kauniečiai dažnai juokauja, kad Lietuvoje yra tik vienas Daktaras, o visi kiti – gydytojai, ši reklama sukėlė medikų bendruomenės pasipiktinimą.

Medikus įžeidė palyginimas

„Mano nuomone, šiuolaikiniame pasaulyje, kai žmonės pagaliau pradėjo galvoti apie ekologiją, nuskriaustų žmonių teises, visų be išimčių žmonių išsilavinimą, paskelbti tokią reklamą, kuri kviečia jaunus žmones rinktis lengvesnį ir paprastesnį kelią, tiesiog yra neadekvatu. Geriau palygintų dvi specialybes, kurioms reikia išsilavinimo, proto ir didelių pastangų“, – stebėjosi gydytoja ortodontė Vaiva Jakutytė.

Medicinos mokslų daktaro, burnos, veido ir žandikaulių chirurgo Simono Grybausko nuomone, padaryta didelė klaida, o atsiprašymas labai nenuoširdus.

„Šiandieniniame pasaulyje peržengti visas ribas darosi normalu. Turime jausti atsakomybę, ką transliuojame visuomenei, o ypač jaunajai kartai, ką lyginame ir kokiais žodžiais tai darome. Tokios didelės kompanijos turėtų jaustis socialiai atsakingos ir apgalvoti kiekvieną viešai ištransliuojamą žodį“, – LRT.lt teigė gydytojas.

Pasak jo, vaikystėje mes norėjom tapti tais, apie kuriuos buvo kalbama su pagarba. Dabar išaukštinami „influenceriai“. „Kodėl visuomenė stebisi, kad Lietuvoje trūksta gydytojų, mokytojų, mokslininkų? Kodėl stebisi, kai vaikai, prisižiūrėję nesąmonių socialiniuose tinkluose, bando tai atkartoti savo gyvenimuose“, – retoriškai klausė medikas.

Mediko teigimu,  „Tele2 Lietuva“ savo „Facebook“ profilyje pasidalino kažkokio žmogaus atsiprašymu, tačiau nei kas jis, nei kodėl būtent jis rašė tą atsiprašymą, jam nėra žinoma.

„Stipendijos yra pigus triukas, dar kartą parodantis šiandieninės visuomenės suvokimą, kad viską galima užglaistyti pinigais ir apsimestiniu gerumu. Jei jau tokia įmonės politika, tai gal apie stipendijas reikėjo paskelbti ne tada, kai išlindo įmonės darbuotojų klaidos“, – pridūrė Simonas Grybauskas.

„Geriausia yra mokytis iš svetimų klaidų, bet kartais tenka ir iš savų. Štai šiandien pasimokėm, kad juokauti reikia atsargiai ir kad humoras nebūtinai visiems vienodai patinka. Labai apgailestauju, kad mūsų maketas įžeidė dalį žmonių. Tokio tikslo neturėjome, asmeniškai dėl to labai atsiprašau. Maketą pašalinome, pamoką ateičiai išmokome. O kad parodytume, kad čia ne tušti žodžiai – skirsime vienkartines 1000 eurų dydžio stipendijas geriausiems šių metų LSMU ir VU Medicinos fakulteto absolventams“, – savo paskyroje socialiniame tinkle rašė „Tele2“ korporatyvinės komunikacijos vadovas Andrius Baranauskas. Šis jo įrašas atsidūrė ir oficialioje įmonės paskyroje.

Plačiau komentuoti susidariusią situaciją jis atsisakė ir teigė, kad poziciją jau išsakė socialinio tinklo įraše.

Gal diskusija atmerks valdžios akis?

Ši reklama atkreipė ir Jaunųjų gydytojų asociacijos dėmesį. Asociacijos valdybos pirmininkės Kristinos Grigaliūnaitės teigimu, ši reklama puikus esamos medikų padėties visuomenėje indikatorius.

„Medikus tame makete galima pakeisti mokytojais, mokslininkais ar bet kokiais kitais viešojo sektoriaus atstovais. Ta reklama tik dar kartą patvirtina, kokios negerbiamos yra visos šios profesijos, kitų visuomenės narių akimis, valdžios akimis“, – LRT.lt sake ji.

Pasak jos, džiugu tik tiek, kad vėl aktyviau diskutuojama apie medikų padėtį, bet, jos nuomone, valstybė turėtų susimąstyti, kokia vyrauja bendra neigiama atmosfera ir kaip ją būtų galima keisti. 

Išpirkinėti kaltę ankstoka

Vilniaus universiteto Korporatyvinės komunikacijos tyrimų katedros dėstytoja dr. Beata Grebliauskienė LRT.lt teigė, kad galima teigiamai vertinti tai, jog įmonės atstovas atsiprašė ir pašalino panaudotą maketą. Visgi bendravimą tik įrašais per socialinius tinklus ji nelaiko pačiu geriausiu susidariusios situacijos sprendimo būdu.

Be to, specialistei skubotai atrodo ir paskelbimas apie stipendijas. Nėra aišku, kiek jų bus, ar apie tai žino universitetai, kas yra tie geriausi absolventai. „Mano nuomone, tai skubotas sprendimas, o tokių priemonių reikėtų imtis vėliau“, – LRT.lt sakė ji.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą