Mokslas ir IT

2019.05.29 07:10

„Huawei“ kreipsis į teismą dėl JAV draudimų

atnaujinta 11.59
LRT RADIJAS, LRT.lt2019.05.29 07:10

Kinijos telekomunikacijų bendrovė „Huawei“ pranešė ketinanti teismo prašyti panaikinti JAV vyriausybės sprendimą drausti federalinėms institucijoms įsigyti įmonės produktų.

Pranešime nurodoma, kad kompanija susiduria su daug ribojimų. Įmonės tikisi, jog teismas nuspręs, kad ribojimas yra antikonstitucinis.

JAV draudimus yra priėmusios dėl nuogąstavimų, kad „Huawei“ įrangą Kinijos tarnybos gali panaudoti šnipinėjimui.

„Prieš „Huawei“ nukreiptas draudimas pasitelkiant kibernetinio saugumo argumentus neturės įtakos tinklų saugumo problemoms spręsti. Taip sukuriama saugumo iliuzija, kuri nukreipia dėmesį nuo realių iššūkių, su kuriais susiduriama“, – sako „Huawei“ vyriausiasis teisininkas Song Liuping. – JAV politikai naudojasi visais piliečiais, persekiodami privačią kompaniją. Tai nėra normalu ir toks atvejis beveik neturi analogų istorijoje.“

Anot bendrovės teisininko, JAV vyriausybė nepateikė jokių įrodymų, kad „Huawei“ kelia grėsmę saugumui: „Nėra jokios kovos, jokio akių dūmimo – tik spekuliacijos mūsų atžvilgiu“.

Skunde „Huawei“ teigia, kad 2019 m. Nacionalinio gynybos įgaliojimo įstatymo 889 straipsnis išskiria „Huawei“ pavadinimą ir ne tik uždraudžia JAV vyriausybinėms agentūroms pirkti „Huawei“ įrangą ir paslaugas, bet ir neleidžia joms sudaryti sutarčių, skirti dotacijų ar teikti paskolų trečiosioms šalims, kurios perka „Huawei“ įrangą ar paslaugas, net jei tai neturi jokios įtakos ar sąsajų su JAV valdžia.

S. Liuping taip pat kreipėsi į JAV Prekybos departamentą dėl prieš dvi savaites pridėto „Huawei“ pavadinimo prie sudaryto sąrašo bendrovių, kurioms draudžiama pirkti technologijų iš JAV bendrovių be specialaus JAV vyriausybės leidimo. 

„Tai kelia pavojingą precedentą. Šiandien jame atsidūrė telekomunikacijos ir „Huawei“. Rytoj ten gali atsidurti jūsų industrija, jūsų įmonė, jūsų vartotojai“, – teigė teisininkas.

Jis pabrėžia, kad teisinės priemonės yra paskutinis teisingumo gynimo įrankis: „Huawei“ pasitiki nepriklausoma ir sąžininga JAV teismų sistema. Tikime, kad teismas ištaisys Nacionalinio gynybos įgaliojimo įstatymo klaidas“.

„Huawei“ pagrindinis advokatas šioje byloje Glen Nager teigė, kad 2019 m. Nacionalinio gynybos įgaliojimo įstatymo 889 straipsnis pažeidžia Jungtinių Valstijų Konstitucijos teisės aktą, leidžiantį nubausti asmenį be teismo proceso (angl.: „Bill of Attainder“), taip pat sąžiningo proceso sąlygas (angl.: „Due Process“) ir teisių suteikimo aktą (angl.: „Vesting Clauses“).

Bendrovė tiki, kad JAV siekiamas „Huawei“ veiklos apribojimas nepadės užtikrinti tinklų saugumo. „Huawei“ tikisi, kad JAV veiks objektyviai ir imsis sąžiningų bei veiksmingų priemonių, siekiant visiems kartu stiprinti kibernetinį saugumą, jei tikrasis JAV vyriausybės tikslas yra saugumas.

Nagrinėjimas yra numatytas rugsėjo 19 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.