Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.05.27 15:44

Unikalių tiltų statytojai makaronų nekabina – pasaulio čempionate lietuviai iškovojo sidabrą

Po gana prasto pasirodymo Lietuvos čempionate Kauno technologijos universitetui (KTU) atstovaujanti komanda žadėjo, kad pasaulio čempionate pasirodys daug geriau ir apgins šalies garbę. Rodos, vaikinai makaronų nekabino, o jų pasiryžimas buvo tvirtas kaip ir jų pastatytas makaronų tiltas, kuris išlaikė 413,8 kg svorio.

„Marmašeliai 4.2“ komanda (Edgaras Alšauskas, Robertas Bušinskas, Vaidas Jukavičius, Karolis Kerdokas) makaronų tiltų pasaulio čempionate užėmė 2 vietą. Edgaras Alšauskas LRT.lt papasakojo, kaip pavyko pasiekti tokį rezultatą, kodėl komanda pasivadino legendinėje humoro laidoje išgirstu pavadinimu ir ko gali pasimokyti iš triumfavusių turkų.

Stato savaites, sulaužo per kelias minutes

„Labai nudžiugino dalyvių skaičius – varžybose dalyvavo 22 komandos iš 11 valstybių. Labai smagu, kai yra didelė konkurencija ir kai galima ilgiau pasigrožėti lūžtančiais šedevrais, kuriems pastatyti reikia savaičių, o sulaužyti vos kelių minučių“, – LRT.lt sakė E. Alšauskas.

Pasak pasaulio vicečempiono, dabar jau galime drąsiai teigti, kad čempionatui pasiruošti pavyko: „Nors kliūčių buvo nemažai, pavyko pasiekti puikų rezultatą. Tilto dalis statėme Lietuvoje, tas dalis transportavome į Vengriją ir ten užbaiginėjome darbus. Paskutiniai potėpiai buvo atlikti apie 3 val. nakties, tada turėjome šiek tiek miego ir nuo pat ryto vyko čempionatas.“

Anot dalyvio, norint pasiekti dar geresnių rezultatų, reikia analizuoti savo klaidas ir kitų pasiekimus.

„Po čempionato nemažai kalbėjome su atstovu iš Turkijos. Jie turi du kartus daugiau patirties tiek dalyvaudami pasaulio čempionate, tiek apskritai statant makaronų tiltus. Mūsų rezultatai nesiskiria du kartus, kaip skiriasi patirtis, todėl greitai mes būsime dar rimtesni konkurentai jiems“, – teigė jis.

Tiltas nukentėdavo kelionės metu

„Verta paminėti ir tai, kad šiais metais Lietuvos čempionate mūsų rezultatas buvo itin prastas, o per labai trumpą laiko tarpą šokome smarkiai į viršų. Kažko įspūdingo nepakeitėme – konstrukcija išliko ta pati, bet iš esmės skiriasi makaronai. Šiais metais naudojome visiškai kitokius nei pernai“, – LRT.lt pasakojo E. Alšauskas.

Beto, jo teigimu, savo padarė ir transportavimas, nes buvo pasimokyta iš praeities klaidų, kai pernai buvo gabenamas jau iki galo pastatytas tiltas. „Tada jis nukentėjo kelionės metu. Šiais metais gabenome tik dalis – tai žymiai paprasčiau“, – tikino jis.

Paklaustas apie komandos pavadinimą, E. Alšauskas papasakojo, jog jis naudojamas nuo pat pirmo dalyvavimo konkurse: „Norėjome kažko ne banalaus, bet paprasto. Prisiminėme legendinės laidos „Dzin“ vieną iš epizodų su Vitalijumi Cololo. Tame nuotaikingame epizode pagrindas ir buvo būtent žodis marmašeliai. Tad kažkaip ir nusprendėme pasirinkti šį pavadinimą.“

Lygių sau neturėjo turkai

LRT.lt jau rašė, kad Lietuvai pasaulio čempionate atstovaus KTU komanda. Jos tiltas Lietuvos čempionate atlaikė tik 245,3 kg apkrovą.

Pasaulio čempionate makaronų tiltai yra skirstomi į dvi kategorijas: „bridge“ ir „support“, tai yra tiltai su važiuojamąja dalimi ir be jos. Tiek vienoje, tiek kitoje kategorijoje nugalėjo Turkijos komanda. Turkų komandos tiltas atlaikė 504,2 kg apkrovą ir lietuvius aplenkė daugiau kaip 90 kg.

Anot E. Alšausko, labai sunku įvertinti pasiruošimą varžyboms laiko prasme: „Kiekvienais metais tai vyksta labai skirtingai ir įvariai. Viskas dažniausiai prasideda prieš kelis mėnesius. Atrodo labai daug, tačiau čia susideda įvairūs dalykai: nuo makaronų ir klijų paieškos iki pastatyto eksperimentinio tilto bandymo. Tai užtrunka. Šiais metais, neskaičiuojant medžiagų paieškos laiko, stačiau apie tris savaites, dieną iš dienos tam skirdamas po kelias valandas.“

E. Alšausko teigimu, technologiškai labai svarbu ne tik klijai, bet ir makaronai, netgi jų sudėtis: „Labai svarbu tikslumas, nes, pavyzdžiui, latviai visus makaronus daro automatiškai, pasitelkia kompiuterius, jiems telieka pagal brėžinį suklijuoti preciziškai išpjautas dalis, o mes tai darome rankiniu būdu. Rankomis niekados nepasieksime didžiausio tikslumo ir turėsime nusileisti dirbantiems su kompiuteriais.“

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi