Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Krionika: šaltas kelias į amžiną gyvenimą ar skysto azoto kapinės?

Sergejus Orlovas, trismegistos.lt2015.09.08 13:45

Seniai jau nebestebina šaldyti maisto produktai, galintys išbūti šaldytuvo kameroje ištisus mėnesius ir liekantys tokie pat skanūs ir maistingi, lyg jie būtų ką tik pagaminti. Tiek per žinias, tiek veiksmo filmuose esame matę, kaip yra gabenama donoro širdis, inkstas, kepenys arba galūnė: sandariame inde su daug ledo gabaliukų donoro organas yra skraidinamas sraigtasparniu transplantacijai į ligoninę. Šaltis yra ir neatsiejama neurochirurgijos dalis – gydytojai atšaldo paciento kūną iki 12–18 C, kuomet tenka operuot aneurizmus smegenyse. Nekalbu apie vaisingumo klinikose užšaldoma spermą, kiaušinėlius ar net žmogaus embrionus! Bet ar gali šaltis suteikti mirusiais paskelbtiems žmonėms šansą į antrą – amžiną gyvenimą?

Seniai jau nebestebina šaldyti maisto produktai, galintys išbūti šaldytuvo kameroje ištisus mėnesius ir liekantys tokie pat skanūs ir maistingi, lyg jie būtų ką tik pagaminti. Tiek per žinias, tiek veiksmo filmuose esame matę, kaip yra gabenama donoro širdis, inkstas, kepenys arba galūnė: sandariame inde su daug ledo gabaliukų donoro organas yra skraidinamas sraigtasparniu transplantacijai į ligoninę. Šaltis yra ir neatsiejama neurochirurgijos dalis – gydytojai atšaldo paciento kūną iki 12–18 C, kuomet tenka operuot aneurizmus smegenyse. Nekalbu apie vaisingumo klinikose užšaldoma spermą, kiaušinėlius ar net žmogaus embrionus! Bet ar gali šaltis suteikti mirusiais paskelbtiems žmonėms šansą į antrą – amžiną gyvenimą?

Tokia mintis iš pirmo žvilgsnio atrodo jei ne kvaila, tai neįtikėtina: atėjus šaltesnei žiemai naujienose mirga pranešimai apie žmones, kuriems nušalo kojos, rankos, apie benamių mirtis nuo šalčio. Tačiau pasižvalgę po gamtą, mes gana lengvai aptinkame pavyzdžius, paneigiančius žudiko šalčio įvaizdį. Arktikoje ir Antarktikos vandenyse gyvenančios žuvų rūšys – arktinės menkiažuvės ir nototeninės ešeržuvės – be problemų išgyvena šaltas žiemas. Jos net gali sušalti į ledą, o atitirpusios nejaučia jokių pasekmių! Dar įstabesnis yra varlių, gyvenančių šaltame klimate, pavyzdys. Miško varlė (Lithobates sylvaticus) žiemos metu sušąla vos ne į akmenį, tačiau kai pasidaro šilčiau, varlė atitirpsta ir lyg niekur nieko nušuoliuoja savo reikalais!

Kodėl kitiems gyviams šaltis yra mirtinas? Nekalbėsiu plačiai apie tai, kad šaltyje išgyvena šaltakraujai padarai, o šiltakraujams šaltyje sutrinka termoreguliacinės funkcijos ir, organizmo temperatūrai nukritus žemiau 28–32 laipsnių, atsiranda pavojus gyvybei svarbių organų funkcijoms – hipotermija. Žinomi atvejai, kuomet lediniame ore išbuvę žmonės sugeba išgyventi hipotermiją, nors, kaip taisyklė, 5–10 laipsnių temperatūros vandenyje žmogus gali išbūti tik neilgiau valandos. Žymiai svarbiau yra tai, kad ledo tankis yra mažesnis nei vandens, todėl, vandeniui virstant ledu, padidėja užimamas tūris. Jei vanduo buvo uždarytas stikliniame inde, jam sušalus į ledą atsiradęs slėgis iš vidaus suardys stiklinį indą.

Ledo kristalai gali suardyti ląstelės struktūrą.

Šalčiui nepritaikytos gyvo organizmo ląstelės gali būti sudraskytos ląstelėje arba jos išorėje atsirandančių aštriabriaunių ledo kristalų. Galimas ir kitas variantas. Tarp ląstelių pirmiau atsiradęs ledas padidina druskų ir proteinų koncentraciją, dėl šios priežasties atsiranda osmotinis slėgis, kuris „ištraukia” iš ląstelės ten esantį vandenį. Ląstelės praranda savo tūrį, o jų viduje lieka druskų ir proteinų koncentratas, kuris virsta stiklu, kai temperatūra pasiekia minus šimtą laipsnių. Atšildžius tokias ląstelės, jų jau nebeįmanoma „sutaisyti“ – pažeidimai yra pernelyg stiprūs.

Šalčiui prisitaikiusių gyvūnų kraujas turi specifinius proteinus, apsaugančius ląsteles nuo šalčio.

Galite paklausti, o kaip šaltų jūrų žuvys ir varlės? Kaip jos išgyvena? Panašiai, kaip vairuotojai žiemą į kuro baką įmaišo specialias priemaišas, taip ir gamta yra suteikusi šiems gyvūnams „antifrizą” – glikoproteinus. Proteinai neleidžia smulkiems ledo kristalams išaugti iki didelių matmenų – jie tiesiog blokuoja ledo kristalo paviršių, todėl ląstelės nėra pažeidžiamos suledėjimo.

Nors žmogus negamina šių proteinų, teoriškai egzistuoja šansas žmogaus kūnui išgyventi apledėjimą, jei tarp ląstelių cirkuliuos specifinės „antifrizo” molekulės. Būtent ši galimybė ir nulėmė visiškai naujos paslaugos – krionikos – atsiradimą. Šiuo metu pasaulyje yra virš 270 mirusių žmonių, kurių kūnai (arba smegenys) po mirties buvo užšaldyti skystame azote su viltimi, kad ateities mokslo pažanga suteiks jiems antrą gyvenimą, o stambiausios tuo užsiimančios kompanijos yra „Alcor” ir „Cryonics Institute“.

Krionikoje naudojama speciali užšaldymo procedūra – vitrifikacija – kai žmogaus kūnas arba žmogaus smegenys yra paverčiamos į stiklą, kuris yra saugojamas specialiose skysto azoto konteineriuose. Dėl teisinių priežasčių procesas pradedamas, kai konstatuojama klinikinė mirtis – tada pas „klientą” atvyksta speciali medikų komanda, kuri suleidžia kraujo krešėjimą stabdančių medžiagų bei užtikrina pakankamą deguonies lygį smegenyse. Ši komanda transportuoja „kliento” kūną į artimiausią krionikos laboratoriją, kurioje medikai pašalina vandenį iš „kliento” kūno bei suleidžia specialų „antifrizą” – glicerolio pagrindu sukurtą mišinį, pakeičiantį kraują. Vėliau kūnas yra atšaldomas sausame lede iki -130C, tuomet „paciento” ląstelės virsta stiklu, o pats pacientas yra patalpinamas į skysto azoto pripildytą indą, kuriame kompaniją jam palaikys kiti „pacientai”.

Stiklu pavirtę pacientų kūnai panardinami į skystą azotą.

Krionikos procedūra nėra pigus malonumas. Viso kūno užšaldymo kaina, priklausomai nuo kompanijos, svyruoja apie 150–200 tūkst. JAV dolerių, pigesnis yra vien tik smegenų užšaldymas – 50–80 tūkst. JAV dolerių. Nepakanka vien tik sumokėti už operaciją, yra būtina mokėti ir „nario mokestį”, kuris siekia apie 125 arba apie 500 dolerių per metus. „Alcor” firma gali pasigirti turinti apie tūkstantį narių, o krionikos institutas –  apie 1,2 tūkst. narių.

Galite paklausti, ko šie žmonės tikisi? Kam mokėti tokius pinigus visą gyvenimą ir dar po mirties? Pagrindinis užšaldymo iki stiklo tikslas yra sustabdyt bet kokius cheminius procesus ląstelėse. Kaip jau minėjau, žmogus turi būti paskelbtas mirusiu, tik tuomet jis yra užšaldomas. Klinikinė mirtis dažniausiai reiškia sustojusią širdį, smegenų ląstelės po šio įvykio dar būna gyvos keletą minučių. Būtent į jas ir taikosi krionikos specialistai, kurie tikisi, kad jas laiku užšaldžius jos nebus sužalotos, o juose esanti informacija – žmogaus sąmonė, atmintis, prisiminimai – bus išsaugoti. Žmonės yra užšaldomi net, kai praeina kelios valandos po klinikinės mirties. Krionikos advokatai pateisina šią praktiką tuo, kad smegenų struktūra ir kai kurios ląstelių funkcijos išlieka net po tokio ilgo laiko, o ateities medicina gali mokėti „išgydyti” pokyčius, įvykusius mirštančiose smegenyse.

Anot krionikos šalininkų, mokslas išras nanobotus, galinčius atgaivinti užšaldytą azote žmogų.

Jei su užšaldymo procesų „ant popieriaus“ viskas atrodo palyginus gerai, problemos atsiranda, kai mokslininkai pradeda svarstyti „paciento” gaivinimo procedūrą. Krionikos šalininkai gana dažnai pasikliauna „technologiniu singuliarumu“, kai kalba apie ateityje įvyksiantį atgaivinimą. Anot jų, laikui bėgant žmonės (arba žmonių sukurtas superintelektas) taip gerai įvaldys nanotechnologijas, kad mažyčiai nanorobotai galės pataisyti ir užlopyti toksinų sužalotas ląsteles bei padės atšaldyti žmogaus kūną, išvengiant ledo kristalų formavimosi.

Taip pat yra populiaru kalbėti apie „smegenų klonavimą” – procedūrą, kai užšaldytų smegenų informacija yra nanobotų nuskaitoma ir patalpinama superkompiuteryje, kadangi ateityje žmonės galimai gyvens elektroninėje erdvėje. Kita galimybė yra nuskaitytą informaciją perkelti į naują biologinį kūną, kurį ateities mokslininkai galės išauginti pagal DNR mėginius.

Skeptikai kalba apie problemas, susijusias su pačiu užšaldymu. Krionikoje naudojamas „antifrizas” padeda ląstelėms išlaikyti struktūrinį vientisumą, tačiau jis yra… toksiškas. Šių nuodų pašalinimas iš atšildomo organizmo bus tikras iššūkis. Atšildant kūną ir pašalinus nuodingą „antifrizą“ vėl iškyla pavojus, kad gali susiformuoti ledo kristalai. Kita problema – atšildant ląstelės iš stiklo būsenos, stiklas gali skilti dėl akustinių bangų, panašiai kaip ledo kubelis skilinėje, atsidūręs vandenyje. Į smulkius gabaliukus suskilę dendritai vargu ar veiktų atšildyti. Dar rimtesnis klausimas yra smegenų integralumas. Net sėkmingai atšildžius 99 procentus visų smegenų neuronų, likęs procentas yra beveik 1,2 mlrd. neuronų. Panašus kiekis neuronų yra pažeidžiamas, įvykus rimtam insultui, o tokį insultą išgyvenę pacientai praranda ištisus atminties bei asmenybės klodus.

Dirbantiems su krionika šis klausimas yra ganėtinai svarbus. Specialistai bando patobulinti esamas šaldymo procedūras. Apie vieną tokį bandymą skelbia tyrėjų grupė savo straipsnyje, publikuotame šiemet. Mokslininkai išmokė apvaliąsias kirmėles (Caenorhabditis elegans) reaguoti į benzaldehido kvapą. Šių sliekų smegenys turi tik keletą šimtų neuronų, tačiau geba įsiminti kvapus. Kirmėles judėjo į specifinę stendo vietą, kai užuosdavo šią medžiagą.

Treniruotų ir netreniruotų apvaliųjų kirmelių atsakas į stimulą po užšaldymo ir atšaldymo procedūros.

Išmokę kirmėles reaguoti į kvapus, mokslininkai pradėjo lyginti skirtingus krioninio šaldymo būdus, bandydami atsakyti į klausimą, ar nekenkia šaldymo ir atšaldymo procedūros kirmėlėms ir jų atminčiai. Lėtą šaldymo būdą išgyveno tik trečdalis kirmėlių, o vitrifikacija naujuoju „SuperSafe” metodu išgyveno visos. Nors užšaldymas ir atšaldymas kažkiek paveikė kirmėlių, turinčių tik 302 neuronus, atmintį, kirmėles tebereagavo į kvapnią medžiagą taip pat, kaip ir nešaldytos

Eksperimentas su kirminais atrodo tikrai gražiai, o jo rezultatai optimistiškai nuteikia, tačiau nereikia pamiršti, kad mūsų smegenys turi gerokai daugiau neuronų. Alternatyviais vertinimais, krioninė procedūra sužalotų apie 10 procentų smegenų ląstelių, todėl klausimas, ar atšildytas žmogus liks žmogumi ir netaps „daržove”, lieka pakankamai aktualus.

Mums nereiktų pamiršti ir organizacinių bei finansinių klausimų, susijusių su krionika. Dvi dabartinės firmos negali pasigirti finansiškai stabiliomis pajamomis, jas valdo fanatiškai nusiteikę žmonės, o skysto azoto temperatūros palaikymo kaštai kartu su kitais infrastruktūros kaštais yra didoki. Tarkim, „Arcor” išgyvena iš pavienių stambių dovanų, o praeityje jau buvo žinomi atvejai, kuomet užšaldyti „pacientų” kūnai atitirpo pasibaigus pinigams.

Pabaigai atsiranda gana geras klausimas: ar norės ateities kartos atgaivinti keletą tūkstančių „akmens amžiaus” žmonių, kurie greičiausiai nemokės kalbėti ateities kartų kalba, neturės nuosavų lėšų, išgyvens kultūrinį šoką , bus seni, o jų „prisikėlimas” greičiausiai kainuos daug pinigų, jei išvis bus įmanomas?

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.