Mokslas ir IT

2019.05.15 11:34

Vaistai nuo vėžio užaugino įspūdingo ilgio blakstienas, kurios galėjo sukelti infekciją

LRT.lt2019.05.15 11:34

Portugalei per tris savaites užaugo 3 centimetrų ilgio blakstienos, nes ji vartojo specialius medikamentus nuo gaubtinės žarnos vėžio, skelbia „IFL Science“.

Moteris yra 45 metų amžiaus, jai vėžys diagnozuotas 2017 metų lapkritį. Gydytojai teigė, kad vėžys yra išplitęs po kitus organus ir jo pašalinti chirurginiu būdu nėra galimybės. Dėl šios priežasties medikai nusprendė moterį gydyti paskirdami jai medikamentą cetuksimabą. Cetuksimabas yra chimerinis monokloninis antikūnas, gaminamas žinduolių ląstelėse, taikant DNR rekombinacijos technologiją.

Po 14 medikamento vartojimo ciklų ji grįžo į ligoninę Lisabonoje dėl akies vokų infekcijos. Moteris gydytojams papasakojo, kad prieš tris savaites jei pradėjo augti itin ilgos ir garbanotos blakstienos. Jų ilgis moters nedžiugino, o greičiausiai sukėlė infekciją.

„Daugelis žmonių per tą laikotarpį manęs klausė, kaip aš prisiauginau tokias ilgas ir gražias blakstienas, kurios atrodo taip natūraliai. Nors tokie komplimentai dažniausiai pradžiugintų, tačiau per ilgos blakstienos man kėlė diskomfortą. Norėčiau, kad būtų kitas gydymo būdas, nes ši grožio problema varo mane iš proto“, – tyrėjams sakė ji.

Mokslininkai paaiškino, kad vienas iš šalutinių cetuksimabo poveikių yra odos ir plaukų pokyčiai. Būklė, vadinama blakstienų trichomegalija, yra per didelis blakstienos augimas (kai blakstienos ilgis būna didenis už 12 mm).

Nors iš pirmo žvilgsnio jis gali pasirodyti nepavojingas, tačiau jis ne tik sukelia infekcijas, bet ir gali paveikti regėjimą.

Gydytojai patarė kirpti ir trumpinti blakstienas, jas valyti kas 2 savaites.

Tyrimo autoriai, aprašę šį atvejį moksliniame žurnale, teigia, kad laikydamasi tokių rekomendacijų moteris didesnių problemų turėtų išvengti.

Cetuksimabas veikia augimo faktoriaus receptorius, kurie daro įtaką ne tik navikams, bet ir kitiems sveikiems audiniams. Nuo šio preparato dažniausiai kenčia oda.

Pasak Amerikos vėžio asociacijos, vien 2019 metais daugiau kaip 100000 žmonių susirgo žarnyno vėžiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.