Mokslas ir IT

2019.05.15 10:23

Inovacijų parodoje „Technorama“ – nuo piešiamų jutiklių iki miltų mišinio su vabzdžių baltymais

LRT.lt2019.05.15 10:23

Kauno technologijos universiteto (KTU) organizuojamoje parodoje „Technorama“ buvo pristatyta daugiau kaip 60 išradimų, sukurtų jaunųjų tyrėjų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Šiais metais „Technoramos“ inovacijos aprėpė įvairiais sritis: nuo technologijų sveikatos stebėsenai iki piešiamų jutiklių ir saulės elementų dangos, nuo virtualios realybės sprendimų iki miltų mišinio su vabzdžių baltymais.

Renginio prizinis fondas buvo kaip niekad gausus – 20 komandų pasidalino daugiau negu 12 tūkst. eurų, kuriuos skyrė KTU ir renginio partneriai. Sėkmė labiausiai šypsojosi jauniesiems tyrėjams iš KTU Informatikos fakulteto – jo atstovai laimėjo didžiausią prizų kiekį.

Pagrindinis, KTU Rektoriaus Prizas ir 1500 eurų, atiteko Martyno Milinsko ir Karolio Simaičio komandai iš Informatikos fakulteto. Jie parodoje pristatė projektą „Lo-Fi atviro dizaino spausdintuvas“, kurio pagalba galima ženkliai sumažinti 3D spausdintuvų kainą, o turint nedideles programavimo žinias bei reikiamas aparatūrines dalis – lengvai pasigaminti 3D spausdintuvą namuose. Su spausdintuvu naudojama programinė įranga leidžia lengvai ir patogiai valdyti 3D projektus ir modelius ir jais dalintis.

Kitas 1500 eurų prizas buvo įsteigtas vienos iš pagrindinių renginio partnerių – „Centric IT Solutions Lithuania“. Prizas atiteko KTU Informatikos fakulteto komandai – Andriui Paulauskui, Lukui Paulauskui ir Romui Šleževičiui, kurie pristatė virtualios realybės (VR) sistemą „Gunplay VR“. Sistema yra sudaryta iš virtualiosios realybės programos ir specialiai modifikuoto orinio šautuvo. Ji imituoja paruoštą susišaudymo scenarijų, o šautuvui atliktos modifikacijos leidžia jį naudoti kaip virtualų šaunamąjį ginklą. „Gunplay VR“ gali būti panaudojama kaip pramoginė programa arba pritaikoma kariniuose mokymuose.

1500 eurų prizą taip pat skyrė kitas renginio partneris – „Danske Bank Group IT Lithuania“. Prizas atiteko Valdui Mikėnui ir Vytautui Janušoniui už jų išradimą „Multifunkcinis GALIOS SKYDAS 6+6 T800“. Tai praplėtimo plokštė, skirta plačiausiai rinkoje paplitusiems atvirojo kodo „Arduino“ tipo valdikliams. Ši praplėtimo plokštė gali palengvinti ir pagreitinti įvairių galios prietaisų sukūrimo ir valdymo technines užduotis ir skirta: laboratorijoms, moksliniams tyrimų departamentams, universitetams ar kitoms mokymosi bendruomenėms bei šių organizacijų nariams.

Specialūs prizai už technologijas maisto ir sveikatos srityse buvo įsteigti Europos inovacijos ir technologijos instituto Maisto ir Sveikatos bendrijų.

Kiti prizai atiteko:

EIT Sveikatos bendrijos „InnoStars“ 500 eurų vertės prizas atiteko dviems komandoms. Vienas prizas, už projektą „Automatizuota 2D echokardiografija“, buvo skirtas KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto (MGMF) atstovams, projektą įgyvendinantiems kartu su kolegomis iš Vilniaus ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetų. Kitas apdovanotas projektas buvo „MARCH+“, kuriamas KTU Elektros ir elektronikos (EEF) bei Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto (MIDF) studentų.

EIT Maisto bendrijos 500 eurų vertės prizas taip pat įteiktas dviems komandoms. Vienas apdovanojimas skirtas KTU Cheminės technologijos fakulteto (CTF) atstovų projektui „GILE. Fermentuota gilių kava“. Projekto komanda renginio metu taip pat gavo specialų kvietimą atstovauti konkurse ECOTROPHELIA, skirtame studentų kuriamoms maisto inovacijoms. Kita CTF studentų komanda buvo apdovanota už projektą „Miltų mišinys bulvių kroketams su vabzdžių baltymais“.

KTU Alumni asociacijos 500 eurų vertės prizas, o taip pat kompanijos BCT 750 eurų vertės prizas atiteko projektui „Sistema, informuojanti vairuotojus apie laukinius gyvūnus“.

Kompanija R1 RCM skyrė keturis 500 eurų vertės prizus, kurie visi atiteko KTU Informatikos fakulteto atstovų projektams: VR žaidimui „Pabėgimas iš laboratorijos“, „Studentų užsiėmimų lankomumo automatizuoto žymėjimo sistemai“, „Neurologinių sutrikimų įvertinimo mobili programėlei“ ir investavimo žaidimui  „Inveso“.

„Dematic“ 500 eurų vertės prizas atiteko Elektros ir elektronikos fakulteto atstovų projektui „Elektromagnetinis greitintuvas“.

„TransUnion“ 500 eurų vertės prizas atiteko jungtiniam KTU Informatikos fakulteto studentų ir Vytauto Didžiojo karo muziejaus projektui „Skrydis per Atlantą“.

„Practica Capital“ 500 eurų vertės prizas atiteko tarpdisciplininiai MGMF ir CTF komandai už projektą „Piešiami jutikliai ir saulės elementų danga iš daugiafunkcinių ZnO nanomedžiagų“.

Du 400 eurų vertės prizus įsteigė bendrovė „Malsena”, o jie atiteko CTF komandoms už projektus „Miltų mišinys keksiukams be glitimo“ ir „Sausasis mišinys tempurai“.

„Ar žinai” bendruomenė skyrė tris 100 eurų vertės prizus – KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto (MIDF) atstovams už projektą „Žalioji vertikali tekstilinė sienelė“, KTU Informatikos fakulteto (IF) studentei už projektą „Virtualiosios realybės projektas, skirtas paminėti Lietuvos nepriklausomybės kovų šimtmetį“ ir KTU Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) atstovui už projektą „Dirbtinio intelekto taikymas sumaniems miestams“.

Informatikos fakulteto laboratorija „VR lab” taip pat gavo specialų Aktyviausios laboratorijos prizą. Kiti, nepiniginiai, prizai buvo įsteigti parodos „Technorama” partnerių „Mars Lietuva” ir „Design Library Kaunas”.

2001 metais startavusi „Technorama“ yra didžiausia jaunųjų tyrėjų išradimų paroda, organizuojama KTU Nacionalinio inovacijų ir verslo centro (NIVC) bei KTU startuolių bendruomenės „Startup Space“. Paroda suteikia puikią progą studentams ir jauniems tyrėjams pristatyti savo vystomas technologijas ir prototipus parodoje bei susitikti su įmonėmis ir investuotojais. Renginys skatina plėsti mokslininkų, tyrėjų ir startuolių idėjų akiratį, motyvuoja praktiškai įgyvendinti ir realizuoti unikalias idėjas.