Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.05.12 14:47

Ugnis kosmose: naujas gesintuvas liepsnas ne uždusina, o susiurbia

technologijos.lt 2019.05.12 14:47

Kosminiuose laivuose kylantys gaisrai dar blogesni už kylančius jūriniuose laivuose – mikrogravitacijoje ugnį gesinti daug sudėtingiau, o įprasti gesintuvai gali pridaryti bėdų.

Ugnis kosmose itin pavojinga. Dėl praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio pradžioje Mir kosminėje stotyje kilusio gaisro vos pavyko išvengti visos įgulos evakuacijos. Reikalus apsunkina tai, kad įprasti gesintuvai dėl liepsnos keistenybių mikrograviacijoje nėra tokie efektyvūs. 

Bet jau yra sprendimas – naujas, specialiai kosmosui skirtas gesintuvas, kurį sukūrė Japonijos Toyohashi technologijos universiteto tyrėjai. Jis vadinasi vakuuminio gesinimo metodas (angl. Vacuum Extinguish Method) – VEM. 

Įprasti gesintuvai išpurškia anglies dvideginio putas, kurios, tinkamai ir greitai naudojamos, užslopina bet kokias liepsnas. Naujojo gesintuvo kūrėjų pranešimenurodoma, kad klasikiniai gesintuvai kosmose nėra labai tinkami bent dėl dviejų priežasčių. Visų pirma, anglies dvideginio naudojimas mažoje erdvėje padidina nuodingų dujų koncentraciją erdvėlaivyje. Tad, norėdami juos naudoti, astronomai turi greitai užsidėti deguonies kaukes. Gaisre, kai svarbi kiekviena sekundė, tai gali sukelti problemų.

Kita liepsnos gesinimo purškimo metodu mikrogravitacijos sąlygomis keliama bėda – degimo produktai. Jie, kartu su gesintuvo anglies dvideginiu, pasklinda visur. Nors erdvėlaiviuose paprastai būna oro valymo filtrai, visko išvalymas trunka ilgai, sakė tyrėjai. 

Tuo tarpu VEM liepsnas – ir viską, kas sukėlė užsidegimą – susiurbia į atskirą vakuuminę kamerą. Tyrėjai teigia, kad šis procesas tiktų bet kokiai uždarai erdvei, įskaitant kosmines stotis ir povandeninius laivus, nes VEM „užkirs kelią ar neleis sklisti kenksmingiems degimo produktams – dūmams, smulkioms dalelėms, [ar] nuodingiems dujų komponentams po visą uždarą patalpą,“ rašoma pranešime. 

Jei ugnis tebedegs ir vakuuminėje kameroje, įgula bent jau turės daugiau laiko pritaikyti įprastesnius ugnies gesinimo protokolus, įskaitant deguonies kaukių užsidėjimą, pridėjo tyrėjai. Be to, naudojant VEM, oro filtrai mažiau nukentėtų nuo liepsnoje susidarančių dalelių. 

Šios inovatyvios technologijos naudojimas kosmose dar nepatvirtintas, pridūrė tyrimo vadovas Toyohashi universiteto profesorius Yuji Nakamura. „Kol kas kosmoso agentūros šią koncepciją pritaikyti neskuba, nes tokių įrenginių dar neįdiegė ir neišbandė,“ pažymėjo jis pranešime. 

„Suprantama, kad jų sprendimai dažnai priimami, remiantis saugumu, tad pirmenybė teikiama plačiai paplitusioms ir patikrintoms — nors ir senesnėms – sistemoms,“ pridūrė jis. „Tačiau tai nereiškia, kad naujoji koncepcija neturi galimybių būti patvirtinta … Ir toliau tobulinsime ir pristatysime koncepciją.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi