Mokslas ir IT

2019.05.07 20:51

Atrasti žmogaus dramblio palaikai: mokslas tikisi įminti genetines ligų paslaptis

LRT.lt 2019.05.07 20:51

Po beveik 130 metų atrasti Josepho Merricko, kuris geriau žinomas kaip žmogus dramblys, palaikai. Vyro kaulai buvo saugomi Londono ligoninėje po jo mirties 1890 metais, tačiau niekas nežinojo, kur buvo palaidoti jo minkštieji audiniai, skelbia BBC.

Biografijos apie žmogų dramblį autorius Jo Vigor-Mungovinas teigia, kad ši mįslė jau įminta. Ieškodamas informacijos knygai jis išsiaiškino, kad likusios kūno dalys buvo palaidotos nepažymėtame kape, kapinėse šalia Eppingo miško.

Paaiškėjo, kad Josephas Merrickas buvo palaidotas šalia garsiojo nusikaltėlio Džeko Skerdiko aukų.

Žmogaus dramblio istorija

Jis gimė 1862 metais Leicesterio mieste. Nors pirmaisiais gyvenimo metais jis buvo sveikas, tačiau vėliau pradėjo reikštis komplikuotos ligos sindromai. Vėliau jį pradėjo kamuoti įvairios odos ir kaulų ataugos, kurių masė kaupdavosi ir galvos srityje.

Būdamas septyniolikos metų amžiaus vaikinas pradėjo dirbti sandėlyje, tačiau vėliau prisijungė prie keliaujančio keistuolių teatro, kuris cirko pasirodymus organizuodavo visoje Europoje.

Būtent tokių pasirodymų metu jį pastebėjo Londone dirbęs gydytojas Frederickas Trevesas, kuris pradėjo gydymą. Visgi žmogus dramblys mirė, kai jam buvo 27.

Teigiama, kad jam miegant didelė galva pasisuko, todėl buvo pažeistas stuburas. Manoma, kad jam buvo Protėjaus sindromas arba neurofibromatozė, nes jis kentėjo nuo abiejų ligų simptomų.

J. Merrickas dažnai cituodavo Isaco Wattso žodžius: „Tiesa, mano pavidalas keistas, tačiau tas, kas kaltina mane, kaltina Dievą.“

Šio žmogaus gyvenimo istorija sudomino daugybę menininkų. Apie jo gyvenimą parašyta knygų, sukurta filmų. Vienas garsiausių filmų – 1980 metais Davido Lyncho režisuotas „The Elephant Man“

Net ir šiandien gydytojai ir mokslininkai negali tiksliai pasakyti, kokia liga pražudė šį žmogų. 1986 metais mokslininkai bandė įrodyti, kad dėl liūdno likimo kaltas Protėjaus sindromas. Tai genetinis sutrikimas. Visgi ši teorija buvo greitai paneigta, pasiūlius, jog žmogus dramblys sirgo neurofibramatoze, dėl kurios augliai auga nerviniuose audiniuose.

Labiausiai tikėtina, kad J. Merrickas sirgo daugybe genetinių ligų.