Mokslas ir IT

2019.05.07 15:12

Lietuvos mokslininkai: trimačiais spausdintuvais sukurtos tabletės greitai pasieks pacientus

LRT.lt 2019.05.07 15:12

Jau netrukus Lietuvoje tradicinius vaistų gamybos procesus pakeis trimatės spausdinimo technologijos. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkai įgyvendina naują idėją: rengiasi gaminti tabletes trimačiais spausdintuvais.

Sparčiai tobulėjančios trimatės spausdinimo technologijos medicinos ir farmacijos srityse sukėlė tikrą perversmą: laukiama proveržio spausdinant žmogaus audinius ir netgi organus, intensyviai tiriamos šios technologijos galimybės regeneracinėje medicinoje, prieš ketverius metus JAV pirmą kartą 3 D būdu atspausdinti pirmieji inovatyvūs vaistai.

„Jei projektas pavyks, kaip planuojame, pirmąsias trimačiais spausdintuvais pagamintas tabletes jau greitai turėsime ir Lietuvoje“, – žada LSMU Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros vedėja prof. Jurga Bernatonienė.

Pasak profesorės, trimačiai spausdintuvai – dar ganėtina naujovė ir pasaulinėje farmacijos pramonėje, tačiau jau pirmasis JAV Vaistų ir maisto kontrolės tarnybos (FDA) patvirtintas trimačiu būdu atspausdintas vaistas epilepsijai gydyti su akimirksniu atpalaiduojama veikliąja medžiaga atskleidė didžiulį šios technologijos potencialą.

Trimatėmis spausdinimo technologijomis įmanoma paprastai ir nebrangiai sukurti sudėtingas vaistų formas ir išspręsti tradicinės vaistų gamybos problemas – tarkime, itin tiksliai pritaikyti vaisto dozę ir formą individualiam pacientui ar užtikrinti, kad veikliosios vaisto medžiagos išsiskirtų reikiamu metu. Ši technologija padėtų sumažinti šalutinį vaistų poveikį ar tiesiog palengvintų vaisto vartojimą.

LSMU mokslininkai šiuo metu trimatės spausdinimo technologijos galimybes tiria ir plėtoja keliomis kryptimis. Pasak prof. J. Bernatonienės, trimačiu spausdintuvu gali būti kuriamos įvairios anksčiau dėl technologinių priežasčių neįmanomos vaistų geometrinės formos, kai veikliosios medžiagos tabletėse atskiriamos tarsi atskiruose komodos stalčiuose ir atpalaiduojamos tiksliai užprogramuotu laiku. Taip įmanoma paruošti individualius  vaistus, kurie tiksliai atitiktų konkretaus paciento poreikį.

Trimatis spausdinimas taip pat atveria galimybę vaistų pramonėje plačiau taikyti nanomedžiagas: į tabletes įmanoma įterpti įvairių mikrokapsulių, jas padengti skirtingais sluoksniais pagalbinių medžiagų, reguliuojančių vaistinės medžiagos išsiskyrimą. Tokios galimybės ypač aktualios tobulinant vaistus specialioms pacientų grupėms – vaikams ir senyvo amžiaus žmonėms.

Kita šios pažangios technologijos kryptis, kurią plėtoja LSMU mokslininkai – trimačiai ląstelių kultūrų modeliai. Mokslo tyrimuose širdį, kepenis, inkstus, odą pakeičia iš trimačių žmogaus ląstelių sudaryti šių organų biomimetiniai (t.y., sudaryti iš gamtoje egzistuojančių molekulinių struktūrų) modeliai padeda greičiau ir tiksliau nustatyti tiriamų medžiagų poveikį įvairioms organizmo sistemoms. Todėl tyrimams reikia mažiau laboratorinių gyvūnų, gaunami rezultatai iš karto parodo poveikį būtent žmogaus ląstelėms ir organams, nereikia spręsti tarprūšinių skirtumų problemų, mažėja tyrimų išlaidos.