Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.04.23 10:51

Sieks, kad gabūs studentai iš Lietuvos dirbtų su garsiausiais CERN mokslininkais

LRT.lt 2019.04.23 10:51

Praėjusių metų pavasarį aštuoni Lietuvos, Latvijos ir Estijos universitetai įsteigė Baltijos šalių grupę (angl. CERN Baltic group), kuri bendradarbiauja su Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacija (angl. The European Organization for Nuclear Research), vadinama CERN.

Fizikų viešnagės CERN laboratorijoje metu aptarta idėja Lietuvos studentus integruoti į mokslines CERN veiklas

Tai vienas didžiausių ir geriausiai žinomų mokslinių tyrimų centrų pasaulyje. Kovo pabaigoje šios grupės veikloje dalyvaujantys Kauno technologijos universiteto (KTU) ir Vilniaus universiteto (VU) atstovai lankėsi CERN laboratorijoje ir tarėsi dėl tolimesnių bendradarbiavimo galimybių.

CERN laboratorijoje viešėjo KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto (KTU MGMF) docentė dr. Brigita Abakevičienė, VU atstovas dr. Andrius Juodagalvis bei ilgus metus CERN dirbantis dr. Aurelijus Rinkevičius. Jų veikla glaudžiai susijusi su Kompaktiško miuonų solenoido eksperimentu (angl. Compact Muon Solenoid, CMS) ir šio detektoriaus veikimu ir priežiūra.

„Džiaugiuosi susipažinusi su žmonėmis, kurie pasidalijo darbo ir moksline patirtimi CERN, paskatino pirmą kartą Kauno technologijos universitete surengti „Tarptautinę elementariųjų dalelių fizikos meistriškumo pamoką“ (angl. International MasterClass: Hands On Particle Physics)“, – teigė dr. Brigita Abakevičienė.

Vizito metu aplankyti Inžinerijos (angl. Engineering Department), Technologijos (angl. Technology Department) ir Didžiojo hadronų greitintuvo pluoštelių (LHC) (angl. LHC Beams Department) padaliniai, susitikta su jų vadovais bei darbuotojais.

Jie supažindino su padalinių infrastruktūra, moksline veikla ir pateikė galimų bendradarbiavimo krypčių bei magistro tezių tematikas, siejančias robotiką, mašininio mokymosi sistemas (angl. Machine Learning), virtualios realybės taikymus, didžiųjų duomenų (angl. BigData) analizę, aptarė statistinį modeliavimą Monte Karlo metodu bei dalelių sąveikos su medžiaga analizės programinį kodą „Fluka“.

Lietuvos asocijuotoji narystė CERN atveria papildomas galimybes įvairių sričių mokslininkams, tyrėjams, studentams ir verslo įmonėms dalyvauti CERN veiklose. Labai svarbus mokslo institucijų bendradarbiavimas su verslo įmonėmis. Kiekvienais metais tūkstančiai viso pasaulio studentų stažuojasi CERN padaliniuose.

Vizito metu buvo pasiūlyta bendradarbiavimo galimybė – motyvuotų bei gabių KTU studentų integravimas į mokslines CERN veiklas. Tai galėtų būti ir baigiamieji studentų darbai, suderinti tiek su Universitetu, tiek su atitinkamu CERN padaliniu.

Vilniuje ir Kaune greitu laiku bus įsteigti CERN verslo inkubatoriai, kurie bus vieninteliai Vidurio bei Rytų Europoje. Tai turės didelę reikšmę viso regiono mokslo ir verslo vystymuisi – skatins taikyti pažangiausias fizikos ir sveikatos bei informacines technologijas. Šie klausimai buvo aptarti ir kovo 26 d. vykusiame susitikime tarp Lietuvos universitetų atstovų ir Lietuvos Respublikos Prezidentūros.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi