Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.04.18 14:30

Bostvanoje surado itin retą mėlynos spalvos deimantą

LRT.lt 2019.04.18 14:30

Valstybės valdoma „Okavango Diamond“ įmonė Bostvanoje surado itin retą ovalo formos deimantą. Mėlynas brangakmenis sveria 20,46 karato. Tai didžiausias mėlynas deimantas šalies istorijoje, o taip pat vienas didžiausių pasaulyje, skelbia „AFL Science“.

Mėlynas deimantas buvo atrastas Orapos kasykloje ir prieš pjaustymą svėrė du kartus daugiau – 41,11 karato. Tokio ryškumo mėlyni deimantai randami tik keliose kasyklose visame pasaulyje.

„Kai pamatėme deimantą, iš karto supratome, kad jis ypatingas. Mus labiausiai stebina jo spalva, ryškumas, tokio deimanto dar nesame matę“, – sakė Marcusas ter Haaras, kompanijos atstovas.

Mokslininkai tikina, kad unikali spalva turėjo susiformuoti maždaug prieš 3 milijardus metų, vulkaninio aktyvumo periodu, kai akmuo susimaišė su mineralais iš to laiko vandenynų.

Deimantas sudarytas iš anglies atomų, todėl jei nebūtų jokių priemaišų, akmuo būtų bespalvis. Kai anglies atomai susimaišo su kitomis medžiagomis, gaunami įvairūs atspalviai. Mėlyną spalvą daugiausia lemia mineralas boronas – kuo daugiau jo, tuo „gilesnė“ deimanto spalva.

Šis mėlynas deimantas laikomas vienu rečiausių pasaulyje ir gali būti lyginamas su tokiais deimantais, kaip Nacionaliniame istorijos muziejuje saugomas „Vilties“ deimantas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą