Mokslas ir IT

2019.04.21 12:30

Nuolat kintantys Plitvicų ežerai: kokie geologiniai procesai suformavo Kroatijos krioklių rojų

LRT.lt 2019.04.21 12:30

Įspūdingieji Plitvicų ežerai iš tiesų yra dalis vienos didžiulės upės, tekančios tarp kalnų centrinėje Kroatijos dalyje. Ši upė yra išsiskaidžiusi į daugybę susijungusių ežerų ir krioklių. Taip nutiko dėl geologinio reiškinio, vadinamo karstu, kuris apibūdina uolienų, vandens ir organizmų poveikių visumą formuojant reljefą. 

Plitvicų ežero baseinas yra susiformavęs iš kalkakmenio ir dolomito. Pro juos tekant vandeniui, jis šias uolienas tirpina, susimaišo su kalcio karbonatu. Šis cheminis junginys prilimpa prie gleivių, kurias išskiria mikroskopinės bakterijos ir dumbliai, augantys ant samanų vandenyje. Pamažu šie augalai apsitraukia kalcio karbonatu, kuris vis kaupiasi maždaug 1 cm greičiu per metus.

Galiausiai susiformuoja aukšti nuosėdinės uolienos travertino barjerai. Kai kurie iš šių barjerų auga jau nuo vėlyvojo Triaso periodo ir yra pasiekę 4000 metrų storį. Šie veikia kaip natūralios užtvankos, išskaidančios upę į ežerus. O štai vandeniui, tekant nuo kalnų, jis prateka ir šiuos barjerus, galiausiai krisdamas žemyn į upės baseiną, taip suformuodamas įspūdingus krioklius.

Nors tekantis vanduo greitai „pragraužia“ travertiną, ne ką lėčiau dar daugiau jo susiformuoja krioklio apačioje, dėl susikaupusio kalcio karbonatu prisotinto vandens. Tai reiškia, jog Plitvicų ežerai nuolat keičia savo formą ir dydį: senieji kriokliai išdžiūna, tačiau susiformuoja nauji.

Šie geologiniai reiškiniai taip pat atsakingi ir už išskirtinę melsvai žalią Plitvicų ežerų spalvą. Ežero dugną padengęs baltas kalcio karbonatas atspindi šviesą ir dangų, tad ryškios ežero spalvos keičiasi priklausomai nuo to, kokiu kampu saulės spinduliai pasiekia vandenį bei kiek organizmų ir mineralų vandenyje yra.

Aukščiausias Plitvicų ežerų krioklys viršija 70 metrų aukštį. Tokį aukštį pasiektų 16 vienas ant kito sustatytų dviaukščių autobusų. Plitvicų ežerai yra įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Čia gyvena daugybė ant išnykimo ribos esančių rūšių

Kaip susiformuoja krioklys?

Įprastai kriokliai susiformuoja, kai vanduo teka pro erozijai atsparias ir mažiau atsparias uolienas. Tekantis vanduo minkštąsias uolienas išgraužia gerokai greičiau nei kietąsias, palikdamas kietųjų uolienų išsikišimą ore. Taip susiformuoja paprastas krioklys. Vandeniui krentant nuo jo, dažnai kartu krenta ir įvairūs akmenys. Jie daužosi į apačioje esantį dugną, šitaip padedami suformuoti nukritusio vandens sankaupas.

Minkštosios uolienos krioklio gale taip pat yra graužiamos, kadangi į apačią nukritęs vanduo taškosi ir šitaip suformuoja urvus primenančias struktūras. Galiausiai vanduo pragraužia ir kietesnės uolienos išsikišimą, tad krioklys palaipsniui traukiasi prieš srovę. Tačiau Plitvicų ežeruose vyksta kiek kitoks procesas, kadangi čia mineralų prisotintas vanduo ne išgraužia jau egzistuojančias uolienas, tačiau padeda suformuoti naujas iškyšas, per kurias gali tekėti vanduo.