Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Sostinėje atidarytas modernus lazerinių technologijų centras

ELTA, LRT.lt2015.09.08 13:45

Trečiadienį Vilniuje duris atvers Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio mokymo ir tyrimų centras. Saulėtekio slėnio technologijų ir inovacijų centro atidaryme dalyvausianti švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė išskiria Fizinių ir technologijos mokslų centrą kaip sektiną mokslo ir verslo bendradarbiavimo pavyzdį.

Trečiadienį Vilniuje duris atvėrė Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio mokymo ir tyrimų centras. 

Iškilmėse dalyvavusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad mūsų šalies mokslininkai turi ką pasiūlyti.

„Mokslo idėjomis ir aukštųjų technologijų sprendimais Lietuva jau konkuruoja su pasaulio lyderiais. Mūsų mokslininkai turi ką pasiūlyti ir kaip nustebinti. Todėl būtina ir toliau investuoti į aukštųjų technologijų vystymą Lietuvoje – tai neša ne tik pažangą, bet ir kuria naujas darbo vietas, ir pritraukia daugiau investicijų į mūsų šalį“, – sakė prezidentė.

Saulėtekio slėnio Technologijų ir inovacijų centre veikia 23 verslo įmonės, kurios yra orientuotos į aukštųjų technologijų kūrimą ir taikymą. Čia  įsikūręs vienas didžiausių ir daugiausiai investicijų pritraukiantis lazerių centras Lietuvoje, taip pat vienintelė mūsų šalyje nano inžinerijos laboratorija.

„Fizinių ir technologijos mokslų centras yra puikiausias pavyzdys, kaip mokslininkai ir verslininkai suranda vienas kitą, nusistato bendrus tikslus, išbando savo kūrybinį potencialą, patiria sėkmės džiaugsmą. Būtent tokie efektyvaus bendradarbiavimo pavyzdžiai savo pasiekimais įkvepia ir suteikia pasitikėjimo, kad pasirinkta kryptis skatinti viešojo ir privataus sektoriaus sinergiją yra perspektyvi ir duos vaisių“, – sako švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė.

Prie sveikinimų prisidėjo ir ūkio ministras Evaldas Gustas. Per Saulėtekio slėnio technologijų ir inovacijų centro atidarymo ceremoniją jis pabrėžė verslo ir mokslo bendradarbiavimo svarbą, kuriant aukštą pridėtinę vertę turinčius produktus, taip pat inovacijų ir aukštųjų technologijų reikšmę šalies ekonomikai. 

„Lietuvos ekonomikos augimas paremtas trimis sritimis: aukštosiomis technologijomis, aukštos pridėtinės vertės paslaugomis ir tradicine pramone, kuri inovuojasi, – sveikindamas ceremonijos dalyvius kalbėjo  E. Gustas. – Tikiu, kad atidaromas centras taps ta erdve, kurioje bus sudarytos visos sąlygos ir infrastruktūros galimybės mokslo ir pramonės sinergijai. Turėdami tokius centrus kaip šis, turime puikias startines pozicijas užimti deramą vietą pasaulio ekonominiame žemėlapyje“.

Gaminama produkcija verslui ir pramonei

Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasteris (LITEK) teikia tyrimų paslaugas Lietuvos ir užsienio kompanijoms. Panaudodami  „Saulėtekio“ slėnyje vykdant mokslinius tyrimus gautas žinias, LITEK specialistai kuria rinkai aukštos pridėtinės vertės produktus ir technologijas: specifines daugiasluoksnes optines dangas, didelės galios lazerių sistemas pramonei ir mokslui, lazerinio mikroapdirbimo mašinas.

Saulėtekio slėnyje Vilniuje veikiančiame Fizinių ir technologijos mokslų centro padalinyje Europos Sąjungos bei privačiomis investicijomis sukurti atviros prieigos centrai suteikė naujas galimybes optoelektronikos, inžinerines, aplinkotyros technologijas taikyti moksle ir pramonėje.

Fizinių ir technologijos mokslų centras (FTMC) yra didžiausia mokslinių tyrimų įstaiga Lietuvoje, vykdanti unikalius mokslinius tyrimus ir technologinės plėtros darbus lazerinių technologijų, optoelektronikos, branduolio fizikos, organinės chemijos, bio ir nanotechnologijų, elektrocheminės medžiagotyros, funkcinių medžiagų, elektronikos mokslo kryptyse. Čia ne tik plėtojamas aukšto lygio mokslas, bet ir gimsta aukštosios technologijos, naudingos verslui ir visuomenei.

Fizinių ir technologijos mokslų centre suburti geriausi šalies mokslininkai, surinkta moderni laboratorinė įranga. Dauguma čia vykdomų mokslinių tyrimų yra unikalūs ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, o sukurtos technologijos ir pasiekti moksliniai rezultatai žinomi tarptautiniu lygiu. FTMC dirba 38 habilituoti mokslų daktarai, 246 mokslų daktarai, daugiau nei 500 mokslo tyrėjų, studijuoja 60 doktorantų. Per savo veiklos metus FTMC įvykdė daugiau nei 300 verslo užsakymų ir padėjo daugiau nei 100 įmonių įgyvendinti savo verslo tikslus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.