Naujienų srautas

Mokslas ir IT2015.02.12 21:37

Didžiausiu pasaulyje teleskopu bus galima matyti už Saulės sistemos ribų esančių planetų kalnus

LRT.lt 2015.02.12 21:37

Europos šalių koalicija paskelbė apie planus statyti didžiausią pasaulyje teleskopą. 

Europos šalių koalicija paskelbė apie planus statyti didžiausią pasaulyje teleskopą.

Jo veidrodžio plotis sieks 39 metrus, o tai keturis kartus daugiau nei didžiausio dabar naudojamo teleskopo. Jis bus toks galingas, jog astronomai galės stebėti tamsias, kietas planetas, esančias toli už mūsų Saulės sistemos ribų.

Europos Pietų observatorijos projektą remia 15 Europos Sąjungos šalių narių. Jis vadinamas „Europos ypač dideliu teleskopu“ (angl. European Extremely Large Telescope – E-ELT), nepaisant to, kad jis bus statomas Čilėje, siekiant išvengti šviesos taršos.

Infraraudonųjų spindulių ir optinis teleskopas iškils ant 3,06 kilometrų aukščio kalno, nuo kurio atsiveria neprilygstamas vaizdas į dangų. Tikimasi, kad jis pradės veikti 2022 metais.

Astronomai tikisi, kad observatorija padės daugiau sužinoti apie galaktikų formavimąsi ir juodųjų skylių prigimtį.

Jie taip pat viliasi daugiau sužinoti apie dvi didžiausias visatos mįsles – kaip susidaro „tamsioji medžiaga“, kurios negalima stebėti tiesiogiai, bet kuri, kaip teigiama, sudaro didžiąją dalį visatos masės, ir „tamsioji energija“, dėl kurios visata vis sparčiau plečiasi.

Šią savaitę pranešta, kad du trečdaliai Europos Pietų observatorijos valdančiosios tarybos narių davė visišką arba negalutinį sutikimą dėl projekto, o tai atveria kelius pradėti jį įgyvendinti.

Posėdyje Austrija, Čekija, Vokietija, Nyderlandai, Švedija ir Šveicarija balsavo už E-ELT programos pradžią.

Dar keturios šalys – Belgija, Suomija, Italija ir Jungtinė Karalystė - pasisakė už „ad referendum“, o tai reiškia, kad dar turi būti gautas oficialus šių šalių vadovų sutikimas.

Skaičiuojama, kad šio projekto vertė siekia 1,083 mlrd. eurų.

Darbus pradėti ketinama tuomet, kai „ad referendum“ balsai jau bus oficialūs bei bus užtikrinti finansiniai įsipareigojimai bent 90 proc. projekto vertės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi