Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Kas buvo Saulės sistemos vietoje, prieš jai atsirandant?

lrytas.lt 2015.09.08 13:45

Saulės sistemai yra apie 4,6 mlrd. metų. Tačiau Visata – maždaug triskart senesnė (13,8 mlrd. metų). Kas buvo Saulės sistemos vietoje, kai Saulės sistemos dar nebuvo?

Saulės sistemai yra apie 4,6 mlrd. metų. Tačiau Visata – maždaug triskart senesnė (13,8 mlrd. metų). Kas buvo Saulės sistemos vietoje, kai Saulės sistemos dar nebuvo?

Astronomai mano, kad Paukščių Tako galaktikai, kurioje įsikūrusi mūsiškė Saulės sistema, yra maždaug 13,2 mlrd. metų. Taigi Paukščių Takas – nedaug jaunesnis už pačią Visatą. Mūsų galaktika gimė į vieną gigantišką spiralinį diską susiliejus mažesnėms nykštukinėms galaktikoms. Toks, koks yra dabar, Paukščių Takas tapo prieš maždaug 8,6 mlrd. metų. Tad laiko visokiems įvykiams dar iki Saulės sistemos atsiradimo – į valias.

Paukščių Tako diskas aplink savo ašį apsisuka per 220 mln. metų. Išeitų, kad šį veiksmą jis yra atlikęs apie 60 kartų. Sukdamasi mūsų galaktika maišo medžiagą tarsi kolosalus kosminis trintuvas.

Dujų ir dulkių ūkai, tame maišytuve sutankėja ir virsta nuožmiais žvaigždžių gimimo regionais. Milžiniškos žvaigždės, savo egzistenciją užbaigiančios supernovų sprogimais, kurie tuos dujų ir dulkių telkinius vėl išblaško po kosminę erdvę. Taip toji medžiaga ir „minkoma“ – tarsi milžiniškame muštuvyje. Visa tai vyksta galaktikos spiralinėse rankovėse, kur tankesni regionai virsta žvaigždžių lopšeliais.

O dabar pamėginkime mintimis nusikelti į tolimą praeitį, daugiau nei 4,6 mlrd. metų atgal. Kai dar nebuvo nei Žemės, nei Mėnulio, nei Marso, nei Jupiterio ar Saturno – nebuvo nei Saulės. Vietoj Saulės sistemos plytėjo dujų ir dulkių regionas, priklausantis vienai iš spiralinių Paukščių Tako disko rankovių. Smalsu, kaip tai atrodė? Smalsumą turėtų patenkinti kosminio teleskopo „Hubble“ fotografijos.

Oriono, Erelio, Tarantulo ir kiti ūkai – sritys, kuriose aktyviai formuojasi ir gimsta žvaigždės. Šie ūkai yra vandenilio debesys, likę dar nuo Didžiojo sprogimo laikų. Vandenilio debesys, atmiežti dulkių, kurias kosmose pažėrė supernovos, išsklaidė senstančios arba jau pasenusios ir mirusios žvaigždės.

Praėjus milijonams metų, tankesni tokių ūkų regionai pradėjo virsti žvaigždžių užuomazgomis. Ir milžiniškų, ir nykštukinių žvaigždžių. Įsižiūrėkite į kurį nors gimstančių žvaigždžių ūką. Matote tamsius gumulus? Tai – besiformuojančios žvaigždės, kurias supa dujos ir dulkės.

Galaktikoje yra aibė žvaigždžių. Kai kurios – neįsivaizduojamo dydžio monstrės, kitos – mažesnės ir panašesnės į mūsų Saulę. Yra ir dar mažesnių raudonųjų nykštukių. Daugelis, ko gero, turi planetų. Galbūt net planetų, kuriose klesti gyvybė?

Jei taip buvo ir Saulės sistemos vietoje, kur dabar visos tos žvaigždės? Kodėl mes esame vieni? Kur tie mūsų broliai ir sesės? Kur visa kita, ką matome ūkų nuotraukose?

Turbūt gamta nemėgsta netvarkos ir jaukių žvaigždžių lopšelių. Ūkas, iš kurio gimė Saulė, buvo arba absorbuotas kitų žvaigždžių, arba nupūstas galingų kosminių vėjų, kuriuos suformuoja didžiosios žvaigždės. Taigi ūko, iš kurio gimė Saulė, nebeliko – jis išblaškytas. Panašiai dūmus patalpoje išblaško ir ją išvėdina ventiliatoriai.

Iš pradžių mūsų ūkas atrodė kaip Erelio ūkas. Po milijonų metų jis virto panašiu į Plejadėmis vadinamą žvaigždžių spiečių, kuriame ryškios žvaigždės gaubiamos miglotų ūko driekanų. Tačiau Paukščių Tako gravitacinės jėgos išblaškė tą mūsų Saulės lopšelį į kitokio tipo spiečių (Hiadės). Galiausiai gravitacija išblaškė spiečių taip, kad žvaigždės visiems laikams išsibarstė po Paukščių Tako spiralines rankoves.

Kas buvo tiksliai prieš Saulės sistemą, ko gero, nesužinosime niekada. Visi įkalčiai, visi pėdsakai seniai išblaškyti po kosmosą. Tačiau mes dar galime matyti kitas Paukščių Tako sritis ir, žvelgdami į jas, įsivaizduoti, kaip galėjo atrodyti Saulės sistemos ūkas.