Naujienų srautas

Mokslas ir IT2015.09.08 13:45

Marso paviršiuje – ežerus primenančios melsvos dėmės

lrytas.lt 2015.09.08 13:45

Marsas dažnai vadinamas raudonąja planeta, tačiau naujos Europos zondo „Mars Express“ nuotraukos pateikė siurprizą: kaimyninės planetos paviršiuje užfiksuotos neįprastos mėlynos dėmės.

Marsas dažnai vadinamas raudonąja planeta, tačiau naujos Europos zondo „Mars Express“ nuotraukos pateikė siurprizą: kaimyninės planetos paviršiuje užfiksuotos neįprastos mėlynos dėmės.

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad Marso paviršiuje tyvuliuoja ežerai – ar taip gali būti? Mokslininkai aiškina, kad melsvi plotai, nors ir primena vandens telkinius, tėra optinė iliuzija. Iš tiesų šiose vietose plyti tamsūs vulkaniniai akmenys, kuriuos sunešė Marso vėjai.

„Melsvos dėmės krateriuose iš tiesų yra tamsios nuosėdos, susikaupusios bėgant laikui“, – nurodo Europos kosmoso agentūra ESA. Melsvą atspalvį joms suteikė tas pats vėjas. Marse vėjo greitis gali pasiekti ir 100 km per valandą. Dėl to planetoje kyla didžiulės audros, galinčios trukti kelias dienas ar net savaites.

Vėjas nešioja ir gludina Marso gruntą, o krateriuose susikaupia tamsios vulkaninės nuosėdos. Tolygus jų pasiskirstymas sukuria optinę iliuziją – esą planetos paviršius vietomis yra melsvas. Šios nuotraukos buvo užfiksuotos Arabijos žemės (angl. Arabia Terra) regione, kur gausu įvairaus dydžio kraterių.

Anksčiau Marse jau buvo užfiksuotos melsvos pašvaistės, mėlynai šioje planetoje spindi ir besileidžianti saulė. Ir nors melsvos dėmės planetos paviršiuje nėra susijusios su vandeniu, marsaeigio „Curiosity“ komanda turi  įrodymų, kad anksčiau Marse buvo gausu vandens, o nedidelį jo kiekį įmanoma aptikti ir šiandien.

Parengta pagal Esa.int, Mashable.com, Dailymail.co.uk inf.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi