Mokslas ir IT

2013.01.15 10:18

Kosulys jus kamuos ilgiau nei manote, tvirtina mokslininkai

LRT.lt 2013.01.15 10:18

Jau viena savaitė, kai kamuoja sausas kosulys, atrodo tarsi amžinybė, tačiau ekspertai tvirtina, jog greičiausiai teks laukti dar ilgiau, kol jis praeis. 

Jau viena savaitė, kai kamuoja sausas kosulys, atrodo tarsi amžinybė, tačiau ekspertai tvirtina, jog greičiausiai teks laukti dar ilgiau, kol jis praeis.

Kaip rodo naujas tyrimas, kosulys, dažnas peršalimo ar kitų kvėpavimo takų ligų palydovas, vidutiniškai trunka beveik 18 dienų, rašo MyHealthNewsDaily.com.

Tačiau mokslininkai taip pat nustatė, kad žmonės tikisi, jog kosulys praeis daug greičiau. Apklaustieji tvirtino manantys, kad jų kosulys truks apie 6–9 dienas.

Šis lūkesčių ir tikrovės neatitikimas gali reikšti, kad kosintys žmonės į medikus pagalbos kreipiasi greičiau nei reikėtų, todėl yra gydomi be reikalo, tvirtina tyrėjai.

Jei pacientas tikisi, kad kosulys tuks 6 ar 7 dienas, suprantama, kad jis pagalbos kreipsis anksčiau nei reikia, leidinyje „Annals of Family Medicine“ rašo mokslininkai.

Apie 50 proc. žmonių, kurie į medikus kreipiasi dėl stipraus kosulio, bus skirti antibiotikai, nors daugelį šių ligų sukelia virusas, kuris į vaistus nereaguoja.

Pateikus pacientams tikslią informaciją apie tai, kiek paprastai trunka kosulys, būtų galima sumažinti bereikalingą antibiotikų naudojimą, pastebi tyrėjai.

„Turime aiškinti pacientams, kad stiprus kosulys, kamuojantis kitais atžvilgiais sveiką suaugusįjį, dažniausiai yra virusinis, jam gydyti antibiotikų nereikia. Ir jis gali trukti keletą savaičių“, – teigia tyrimo autorius Markas Ebellis iš Džordžijos sveikatos mokslų universiteto.

Anot jo, pacientams nebūtina kreiptis į gydytoją vien todėl, kad kosulys trunka savaitę ar ilgiau. Į medikus kreiptis reikėtų anksčiau nei po kelių savaičių, jei kamuoja chroniška plaučių liga ar kitas rimtas chroniškas susirgimas, trūksta oro ar kvėpuojant girdėti švokštimas, kosėjant pasirodo kraujo ar rudų skreplių, jei simptomai staiga pablogėja, pastebi M. Ebellis.

Tyrimą atlikę mokslininkai peržiūrėjo 19 ankstesnių tyrimų, vykdytų 1976–2010 metais, kuriuose tirta suaugusiųjų kosulio trukmė. Sergantieji chroniška kvėpavimo takų liga ar tie, kurių kosulį sukelia plaučių uždegimas, tuberkuliozė, astma, alergijos ar sinusitas, tyrimuose nedalyvavo.