Mokslas ir IT

2013.01.14 17:08

W. Shakespeare`o ir W. Wordswortho tekstai lavina smegenis

LRT.lt2013.01.14 17:08

Rašytojų Williamo Shakespeare`o ir Williamo Wordswortho darbai lavina smegenis ir jų kūrinių skaitymas yra geresnė terapija nei savipagalbos knygos, tvirtina mokslininkai.

Rašytojų Williamo Shakespeare`o ir Williamo Wordswortho darbai lavina smegenis ir jų kūrinių skaitymas yra geresnė terapija nei savipagalbos knygos, tvirtina mokslininkai.

Liverpulio universiteto akademikai, mokslininkai ir psichologai pastebėjo, kad klasikos rašytojų kūrinių skaitymas turi teigiamą poveikį smegenims bei sutelkia skaitytojo dėmesį, rašo The Telegraph.

Mokslininkai paprašė savanorių skaityti W. Shakespeare`o, W. Wordswortho, T. S. Elioto ir kitų rašytojų kūrinius. Tuo metu buvo skenuojamos tiriamųjų smegenys ir fiksuojamas jų aktyvumas.

Vėliau mokslininkai „išvertė“ autorių sudėtingus tekstus į paprastesnę, šių laikų kalbą ir vėl stebėjo skaitančių savanorių smegenų veiklą.

Tyrimo rezultatai parodė, jog sudėtingi rašytojų tekstai sukėlė didesnį smegenų aktyvumą nei tie, kurie buvo „išversti“ į paprastą kalbą.

Tyrėjai pastebėjo, kad tiriamiesiems skaitant neįprastą, sudėtingą žodį ar frazę, smegenų aktyvumas tuo metu pakyla. Toks „pakilimas“ lavina smegenis ir ragina skaityti toliau.

Mokslininkai taip pat pastebėjo, kad skaitant poeziją, padidėja dešniojo smegenų pusrutulio, kuris atsakingas už „autobiografinę atmintį“, aktyvumas. Tai padeda skaitančiajam apmąstyti ir iš naujo įvertinti savo patirtį, atsižvelgiant į tai, ką jie perskaitė.

Tai, anot specialistų, padeda žmogui labiau nei savipagalbos knygos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt