Mokslas ir IT

2015.05.19 11:36

Rado naują būdą kovoti su mirtina liga

DELFI.lt, Edmundas Jakilaitis2015.05.19 11:36

Medikai skelbia apie naują cistinės fibrozės gydymo būdą. Jų teigimu, kelių vaistų kombinacija gali gerokai pagerinti šia liga sergančių žmonių gyvenimo kokybę, skelbia BBC.

Medikai skelbia apie naują cistinės fibrozės gydymo būdą. Jų teigimu, kelių vaistų kombinacija gali gerokai pagerinti šia liga sergančių žmonių gyvenimo kokybę, skelbia BBC. Paprastai cistine fibroze sergantys žmonės miršta nesulaukę keturiasdešimties metų, nes gleivės užkemša ir pažeidžia plaučius, dėl ko žmogus yra mažiau atsparus infekcijoms.

Didelio masto tyrime, kuris aprašytas žurnale „New England Journal of Medicine“, dalyvavo 1108 pacientai. Jo metu nustatyta, kad dviejų vaistų derinys padeda ištaisyti genetines klaidas, kurios sukelia šia ligą. Toks gydymas gali pailginti pacientų gyvenimo trukmę, sako medikai.

Cistine fibroze sergančių žmonių DNR yra klaidų, kurias jie paveldi iš tėvų. Iš esmės tai yra defektai, kurie pakenkia mikroskopiniam mechanizmui, atsakingam už druskos ir vandens lygį plaučių sienelėje. Dėl šios priežasties susidaro tirštos gleivės, darančios žalą plaučiams.

Antibiotikai padeda užkirsti kelia infekcijoms, o specialūs vaistai skystina gleives. Tačiau niekas nepadeda išspręsti pradinės problemos. Tačiau mokslininkai nustatė, kad dviejų vaistų – lumakaftoro ir ivakaftoro – kombinacija padeda atkurti minėtą mikroskopinį mechanizmą.

Vaistų kombinacija prailgins pacientų gyvenimo trukmę

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad 24 savaites abu vaistus gėrusių pacientų būklė pagerėjo. Medikai taip pat teigia, kad pagerėjo ir cistinės fibrozės pacientų žarnyno būklė, jiems pavyko priaugti svorio.

„Tai yra džiugius dalykas, kuris rodo, kad realiai galima ištaisyti defektus, kurie sukelia cistinę fibrozę, – BBC sakė Europinei tyrimo daliai, kuri buvo vykdoma Karalienės universitete Belfaste, vadovavęs profesorius Stuartas Elbornas. – Tai gali tapti fundamentaliu cistinės fibrozės gydymo būdu. Pradėję gydyti vaikus mes galime užkirsti kelia ligos progresavimui, jeigu ankstyvame amžiuje ištaisysime defektus. Ar tai padės pailginti cistine fibroze sergančių žmonių gyvenimo trukmę? Manome, kad tai yra labai tikėtina, nors kol kas negalima užtikrintai to teigti.“

Vis tik būtina pabrėžti, kad egzistuoja daug DNR defektų, dėl kurių išsivysto cistinė fibrozė. Minėtų dviejų medikamentų vartojimas veiktų maždaug 50 proc. atvejų. O vartojamas tik vienas iš minėtų vaistų gali padėti ištaisyti nedidelę dalį DNR klaidų. Likusiai daliai pacientų, deja, teks ieškoti kitokio gydymo.

„Šie rezultatai atveria naują frontą kovoje su cistine fibroze, – tyrimo rezultatus komentavo labdaros organizacijos „Cystic Fibrosis Trust“ už tyrimus atsakinga direktorė Janet Allen. – Ši kombinacinė terapija yra labai reikšminga galimybė, kuri pagerins daugelio pacientų gyvenimą. Tikimės, kad moksliniai tyrimai šia linkme leis dar labiau priartėti prie individualaus medikamentinio gydymo.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.