Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.04.11 10:53

Pranešimų apie neteisėtą ar žalingą turinį internete sumažėjo 5 kartus

Ieva Vidūnaitė, ELTA 2019.04.11 10:53

Per pirmąjį metų ketvirtį Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) interneto karštąja linija „Švarus internetas“ gavo 246 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete. Tai daugiau nei 5 kartus mažiau nei pernai.

Pasak RRT, interneto vartotojai siuntė pranešimus apie internete rastą informaciją, susijusią su rasinės ir tautinės nesantaikos kurstymu, pornografija, vaikų seksualiniu išnaudojimu, smurtu ar patyčiomis prieš asmenis, narkotinių medžiagų platinimu, taip pat apie neleistiną asmeninės informacijos skelbimą. 

Palyginti su pernai metų pirmuoju ketvirčiu, kai buvo gauti 1264 pranešimai, pranešimų skaičius sumažėjo daugiau nei 5 kartus. Šis pokytis siejamas su šiais metais sumažėjusiu pranešimų apie narkotinių medžiagų platinimą kiekiu. 

Pasak RRT, po atlikto tyrimo tolesnių veiksmų imtasi 106 atvejais: 13 pranešimų persiųsta tolesniam tyrimui Policijos departamentui dėl įtariamo neteisėto turinio Lietuvos tarnybinėse stotyse. 17 pranešimų buvo persiųsta tolesniam tyrimui Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai. Įtariama neigiamą poveikį nepilnamečiams daranti informacija.

42 pranešimai apie vaikų seksualinio išnaudojimo vaizdus persiųsti kitų šalių karštosioms linijoms, tarptautinės interneto karštųjų linijų asociacijos INHOPE narėms. O tuo metu 34 pranešimai persiųsti įvairių šalių interneto paslaugų teikėjams, svetainių savininkams, socialinių tinklų valdytojams su NTD žyma apie jų svetainėse ar tinkluose esantį neteisėtą interneto turinį, siekiant, kad jis būtų kuo skubiau pašalintas.

Dėl kitų pranešimų nesiimta tolesnių veiksmų, kadangi juose buvo pranešta apie turinį, kuris nebuvo žalingas ar neteisėtas pagal Lietuvos teisės aktus arba kuris buvo paskelbtas užsienio šalių, kuriose toks turinys nėra laikomas neteisėtu, tarnybinėse stotyse, arba buvo nepasiekiamas ar nerastas. 

Taip pat RRT specialistai suteikė 100 konsultacijų socialinių tinklų naudotojams dėl neteisėtai paskelbtos asmeninės ar žalingos informacijos pašalinimo, užgrobtų paskyrų susigrąžinimo, tinkamų saugumo ir privatumo parinkčių nustatymo socialiniuose tinkluose. 

RRT primena, kad vadovaujantis Lietuvos švietimo įstatymu, sužinoję apie viešų patyčių kibernetinėje erdvėje atvejį smurtaujančio bei smurtą patiriančio nepilnamečio mokinio tėvai (globėjai, rūpintojai) privalo, o kiti asmenys turi teisę apie tai pranešti RRT. Pranešimus galima teikti ir anonimiškai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi