Mokslas ir IT

2019.04.10 19:06

Originali Žemės nuotrauka jaudina milijonus

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.10 19:06

Švęsdami pirmojo žmogaus išsilaipinimo mėnulyje 50-metį amerikiečiai gali pamatyti itin originalią garsiosios Žemės nuotraukos, kurią padarė „Apollo 17“ įgulos nariai, kopiją. Tokia nuostabiai mėlyna Žemė dabar švyti ir džiugina Niujorko gyventojus bei miesto svečius.

Įsprausta tarp japonų restorano ir picos už 99 centus šešių metrų skersmens Žemė atrodo tikrai įspūdingai. Tai garsaus gatvių menininko Sebastiano Errazurizo kūrinys. Taip jis pabandė atkartoti garsiąją 1972-aisiais erdvėlaivio „Apolo 17“ astronautų padarytą nuotrauką, pavadintą „Blue Marble“ – mėlynasis stiklo rutuliukas.

„Tam, kad galėtume parodyti kitokią perspektyvą, kad žmonės, einantys gatve į darbus su kava rankose, ar grįžtantys namo, atkreiptų dėmesį į šį vaizdą. Beje, iš pradžių jie pamano, kad tai tiesiog nuotrauka, bet ilgiau žiūrėdamas pradedi matyti, kaip formuojasi debesys“, – teigia S. Errazurizas, menininkas, „Blue Marble“autorius.

Ir iš tikrųjų apatiniame mėlynojo rutuliuko kampe aiškiai parašyta, kad tai tiesioginė transliacija iš vieno NASOS meteorologinio palydovo. Ir ją rodo originalios konstrukcijos 6 metrų skersmens monitorius. Menininko teigimu, kai žmonės pagaliau supranta, kad žiūri į mūsų planetą, jie atranda tikrą bendrumo jausmą.

„Kiekvienas esame sukišti į atskiras mažas grupeles, o čia vėl svarbu prisiminti bendro vaizdo efektą, apie kurį kalbėjo astronautai, kai pamatome Žemę kaip vieną daiktą, trapų ir ir stebuklingą dalyką. Mes esame ant skirtingų kosminio kūno pusių, bet tuo pat esame visi kartu ir turime bendrą ateitį“, – sako menininkas.

Kita vertus, Niujorke ir taip daug lauko reklamos, todėl ne visi žmonės, ypač tokią apniukusią dieną gerai įsižiūrėjo į tai, kas šviečia tarp dviejų namų.

„Visai neatkreipiau dėmesio, tiesiog ėjau per dulksną. Bet dabar, kai žiūriu į ją, – ji labai graži“, – sako praeivė Kim Jaime.

1972-ųjų nuotrauka „Blu Marble“ per 5 dešimtmečius tapo viena labiausiai žinomų Žemės nuotraukų pasaulyje. Ji buvo padaryta rankiniu didelės raiškos fotoaparatu, kai erdvėlaivis „Apolo 17“, skriejantis į Mėnulį nutolo nuo žemės per 30 tūkstančių kilometrų. Beje, tai buvo paskutinis pilotuojamas skrydis į Mėnulį, ir visiškai neaišku, kada žmogus galės padaryti kitą tokią nuotrauką.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.