Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Planuojama pirmoji žmogaus galvos transplantacija

ELTA2015.09.08 13:45

Italijos chirurgas tiki, kad pirmąją žmogaus galvos transplantaciją bus galima atlikti jau po dvejų metų, praneša „Sky News“.

Italijos chirurgas tiki, kad pirmąją žmogaus galvos transplantaciją bus galima atlikti jau po dvejų metų, praneša „Sky News“.

Sergio Canavero mano, kad ši operacija padės žmonėms, kurie patyrė raumenų ir nervų sistemos degeneraciją arba serga vėžiu. Apie šią novatorišką operaciją planuojama pranešti per birželį JAV vyksiančią Amerikos neurologijos ir ortopedijos chirurgų akademijos konferenciją. Šį mėnesį viename medicinos žurnale S. Canavero aprašė būdą, kaip transplantacija turėtų būti atlikta.

Recipiento galva ir donoro kūnas procedūros pradžioje atšaldomi. Audiniai aplink kaklą būtų perpjauti, o pagrindinės kraujagyslės sujungtos vamzdeliais. Atskyrus stuburo smegenis, recipiento galva uždedama ant donoro kūno. Tada pacientui keturioms savaitėms būtų sukelta koma, kad jis nejudėtų. Chirurgo nuomone, po tokios operacijos pabudęs žmogus turėtų kalbėti, judėti ir jausti veidą, o po metų laisvai vaikščiotų.

Pirmą kartą idėja atlikti šią operaciją buvo pasiūlyta 2013 metais. Tąkart S. Canavero sakė: „Jei visuomenė to nenori, aš nedarysiu. Bet jei žmonės to nenori JAV ar Europoje, nereiškia, kad operacijos negalima atlikti kitur“.

Pirmoji sėkminga galvos transplantacija beždžionei buvo atlikta 1970 metais JAV. Gyvūnas išgyveno 9 dienas, bet vėliau jo imuninė sistema naująją galvą atmetė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt