Mokslas ir IT

2015.02.09 13:57

Tyrimai rodo, kad elektroninės cigaretės taip pat daro žalos organizmui

15min.lt2015.02.09 13:57

Elektroninės cigaretės yra pristatomos kaip potencialiai saugesnė alternatyva tradicinėms, tačiau palaipsniui atsiranda faktų, kad jos irgi kenkia organizmui. Johnso Hopkinso universitete (Baltimorė, JAV) buvo tiriama, kokį poveikį el. cigaretės turi pelėms. Mokslininkai nustatė, kad el. cigarečių garai pakenkė pelių imuninei sistemai ir trikdė gebėjimą atsikratyti virusinėmis ir bakterinėmis infekcijomis, rašo „The Verge“.

Elektroninės cigaretės yra pristatomos kaip potencialiai saugesnė alternatyva tradicinėms, tačiau palaipsniui atsiranda faktų, kad jos irgi kenkia organizmui. Johnso Hopkinso universitete (Baltimorė, JAV) buvo tiriama, kokį poveikį šios cigaretės turi pelėms. Mokslininkai nustatė, kad elektroninių cigarečių garai pakenkė pelių imuninei sistemai ir trikdė gebėjimą atsikratyti virusinėmis ir bakterinėmis infekcijomis, rašo „The Verge“.

Mokslininkai taip pat nustatė, kad elektroninių cigarečių garuose yra kenksmingų molekulių, vadinamų laisvaisiais radikalais.

Tyrėjai peles dvi savaites veikė elektroninių cigarečių „Njoy“ garais. Jie pamėgino graužikus paveikti tokiu pat kiekiu garų, kurį gauna žmogus. Po keleto savaičių kai kurios pelės buvo paveiktos pneumonija, kitos – gripu, o dar kitos paliktos įprastiniame ore.

Laboratorinė pelė mokslininko rankose (asociatyvi Reuters/Scanpix nuotr.)

Tose graužikų grupėse, kur jos buvo paveiktos ligų užkratais, abiem atvejais pelių organizmams buvo sunkiau kovoti su ligomis. Pneumonijos atveju bakterija greičiau dauginosi, gripo atveju pelės prarado daugiau svorio, o kai kurie graužikai netgi mirė.

„Mes pamatėme, kad jos buvo labiau ligotos, – sakė vyriausiasis tyrėjas ir Bloombergo sveikatos mokyklos mokslininkas Thomas Sussanas. – Jos turėjo daugiau virusų plaučiuose, didesnį uždegimo lygį ir buvo labiau linkusios mirti.“

Pagal tyrimo rezultatus daroma hipotezė, kad kažkuri medžiaga elektroninių cigarečių garuose slopina pelių imuninę sistemą. Ši medžiaga galėtų būti laisvieji radikalai, kurių tyrėjai rado šių cigarečių garuose. Laisvųjų radikalų molekulės gali paveikti ląsteles ir DNR, jų gausu tabako dūmuose. Mokslininkai nesitikėjo laisvųjų radikalų surasti elektroninių cigarečių garuose, nes jas rūkant nėra degimo, tačiau panašu, kad tam užtenka ir degančio skysčio.

Tačiau pelių imuninę sistemą susilpninti gali ir kita medžiaga. Mokslininkai sako, kad organizmui kenksminga medžiaga gali būti susijusi ir su skysčio priedu, kuris vadinamas propilenglikoliu.