captcha

Jūsų klausimas priimtas

Apdaužyta Mėnulio pluta atskleidžia neramią praeitį

Naujos apdaužytos Mėnulio plutos nuotraukos rodo audringą praeitį, kai per pirmąjį milijardą metų jį daužė kometos ir asteroidai. 
NASA nuotr.
NASA nuotr.

Naujos apdaužytos Mėnulio plutos nuotraukos rodo audringą praeitį, kai per pirmąjį milijardą metų jį daužė kometos ir asteroidai.

Naujus duomenis pateikė GRAIL misija, pora zondų, pavadintų „Ebb“ ir „Flow“, kurie skrieja aplink Mėnulį ir matuoja jo gravitacinį lauką.

„Jau žinoma, kad planetos buvo daužomos per susidūrimus, tačiau niekas neįsivaizdavo, kad Mėnulio pluta tokia apdaužyta“, – teigia Maria Zuber iš Masačusetso technologijų instituto, misijai vadovaujanti mokslininkė.

„Tai tikrai didelė staigmena. Ji daugelį žmonių privers susimąstyti, ką tai reiškia planetų evoliucijai“, – pridūrė ji.

Kitaip nei Žemės pluta, kuri per plokščių tektoniką nuolat atnaujinama, kieta Mėnulio pluta yra milijardų metų senumo, taigi ji gali suteikti informacijos apie Saulės sistemą, taip pat ir Žemę.

GRAIL misija leido mokslininkams sudaryti didelės raiškos Mėnulio gravitacijos žemėlapį, atspindinį paviršiaus darinius, tokius kaip kalnai ir krateriai, o taip pat požemines savybes.

Nuotraukos leidžia manyti, kad Mėnulio pluta yra 34–43 kilometrų storio, daug plonesnė nei manyta iki šiol, teigė Markas Wieczorekas, kitas GRAIL mokslininkas.

„Tai paremia modelius, teigiančius, kad Mėnulis susidarė iš Žemės medžiagų, kurios atsiskyrė per susidūrimą, įvykusį ankstyvojoje Saulės sistemos istorijoje“, – teigė jis.

Apie 98 proc. Mėnulio plutos sudaro giliai suskilinėjusi, poringa medžiaga. Anot mokslininkų, tai labai stiprių smūgių rezultatas.

„Kalbant apie Mėnulį, tai labai įdomu. Tačiau tai taip pat reiškia, kad ir visos kitos planetos buvo taip bombarduojamos“, – sakė M. Zuber. 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Mokslas ir IT

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...