Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Čimčiakai – sniego tunelių karalystėje

LRT.lt2015.09.08 13:45

Sniegas suteikia džiaugsmo ne tik žmonėms, bet ir paukščiams. Vienas JAV mokslininkas nustatė, kad kai kurie paukščiai taip pat mėgsta žaisti sniege.

Sniegas suteikia džiaugsmo ne tik žmonėms, bet ir paukščiams. Vienas JAV mokslininkas nustatė, kad kai kurie paukščiai taip pat mėgsta žaisti sniege.

Dažniausiai tai prasideda, kai vienas paukštis ima rausti sniegą. Prie jo prisijungia dar vienas, paskui – dar vienas. Galiausiai, sniege tunelius vienu metu rausia visas būrys.

University of Vermont profesorius emeritas Berndas Heinrichas 4 mėnesius stebėjo 150 čimčiakų. Per tą laiką šie mieli paukščiai išrausė 252 sniego tunelius.

Tiesa, anot profesoriaus emerito, kodėl paukščiai taip elgiasi – kol kas neaišku, rašo newscientist.com.

„Bandžiau nustatyti, kas skatina tokį paukščių elgesį. Manau, tai gali būti tam tikras bandos instinktas – jeigu vienas daro, prisijungia ir kiti“, – svarsto B. Heinrichas.

Jis atmeta teorijas, jog čimčiakai tiesiog ieškojo maisto, mat vietose, kuriose jie žaidė, nebuvo nieko, kuo jie maitinasi. Anot jo, jie taip pat ir nesiprausė.

„Žaidimas yra elgesys, neturintis jokios tiesioginės funkcijos. Taigi, galima sakyti, paukščiai tiesiog žaidė. Gali būti, kad jie ieškojo užuovėjos, tačiau tai nebūtų įprastas jiems elgesys, nes ant žemės jų tyko daug plėšrūnų. Be to, vietovėse, kuriose atlikau stebėjimus, dienomis ir naktimis yra labai didelis temperatūrų skirtumas, todėl paukščiai per naktį būtų tarsi uždaromi lediniame narve“, – sako B. Heinrichas.

B. Heinricho nuotr.