captcha

Jūsų klausimas priimtas

Paralyžiuotas pacientas pajudino savo ranką mintimis

Jaunas amerikietis Ianas Burkhartas tapo pirmuoju paralyžiuotu pacientu, sugebėjusiu pajudinti savo ranką vien tik minčių pagalba. Tiesa, prieš tai jo smegenyse buvo implantuota speciali mikroschema, rašo „The Telegraph“.
Youtube.com stopkadras
Youtube.com stopkadras

Jaunas amerikietis Ianas Burkhartas tapo pirmuoju paralyžiuotu pacientu, sugebėjusiu pajudinti savo ranką vien tik minčių pagalba. Tiesa, prieš tai jo smegenyse buvo implantuota speciali mikroschema, rašo „The Telegraph“.

Prieš keturis metus I. Burkhartas patyrė kaklo traumą, kai nerdamas į vandenį galva trenkėsi į smėlio seklumą. Lūžo jo stuburas ir nuo tada kūnas nuo alkūnių iki pat kojų pirštų galų yra visiškai paralyžiuotas. Tačiau Ohajo valstijos universiteto mokslininkai bei Batelle tyrimų centro inžinieriai suteikė jam naują viltį – jo smegenyse įtaisė specialią mikroschemą, iš kurios smegenų signalai keliauja tiesiai į ant rankos dilbio pritvirtintą specialią rankovę su elektrodais, siunčiančiais impulsus į tam tikrus nervus, atsakingus už rankos judesius.

Pirmojo bandymo metus I. Burkhartui tereikėjo susikaupti ir mintyse įsivaizduoti save judinantį ranką – jis sugebėjo suspausti bei atleisti kumštį ir net paimti šaukštą. Šis įvykis žymi auštančią bionikos mokslo aušrą, suteikiančią viltį šimtams tūkstančių paralyžiuotų žmonių visame pasaulyje. Mat nors anksčiau kitos mokslininkų grupės yra atlikusios panašius eksperimentus su paralyžiuotais žmonėmis, tačiau tais atvejais visada buvo naudojama robotinė ranka ar kita galūnė – I. Burkhartas tapo pirmuoju, mintimis pajudinusiu savo paties galūnę.

Ohajo valstijos universiteto Wexnerio medicinos centro mokslininkai savo sukurtą technologiją pavadino „Neurobridge“, mat ji tampa tarsi tiltu tarp smegenų ir galūnių, tarp kurių ryšys yra nutrūkęs dėl patirtos stuburo traumos. Keturių milimetrų skersmens mikroschema, implantuojama žmogaus smegenyse, kur 96 elektrodai nuskaito elektrinius impulsus, kuriuos siunčia smegenys. Kol kas prototipinis įrenginys yra labai neelegantiškas – iš I. Burkharto galvos einantys laidai paverčia šį ligonį panašiu į mokslinės fantastikos filmo „Matrica“ pagrindinį herojų Neo.

Šis eksperimentas nebūtų pavykęs, jei pacientas prieš tai nebūtų treniravęsis kompiuteriu – šių treniruočių metu „Neurobridge“ programa „išmoko“ skirtingus I. Burkharto smegenų impulsus ir jų reikšmę. Tad norėdamas atlikti paprasčiausią veiksmą ranka, kurį sveikieji atlieka net nesusimąstydami, jis turėjo labai stipriai susikaupti. Visgi Wexnerio medicinos centro neurochirurgas daktaras Ali Rezai buvo labai patenkintas rezultatu – tikėtasi, kad pirmojo bandymo metu pacientui pavyks tik pajudinti pirštus. „Manau, jau netoli tas laikas, kai negalią turintys pacientai – ar paralyžiuoti, ar po insulto – galės judinti savo galūnes vien tik mintimis,“ – viliasi dr. A. Rezai.

Šaltinis www.delfi.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Mokslas ir IT

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...