Mokslas ir IT

2017.12.07 13:16

„Mokslo sriuba“: kodėl naftos perdirbimo gamykloje nematyti darbuotojų?

LRT.lt2017.12.07 13:16

Ankstesnėje laidoje „Mokslo sriuba“ domėjomės, kaip vyksta naftos perdirbimas. Kviečiame tęsti ekskursiją po vienintelę Baltijos šalyse esančią, milžinišką naftos perdirbimo gamyklą Mažeikiuose.

Apžiūrint šią milžinišką gamyklą, beveik nematyti darbuotojų. Įrenginiai ūžia, šnypščia, vamzdžiais teka produktai, laikas nuo laiko gamyklos keliais pravažiuoja koks techninis automobilis ar apsaugos darbuotojai, bet specialistų nematyti. Kur gi jie yra? Pasirodo, didelė dalis sklendžių, vožtuvų yra automatizuoti ir jie valdomi iš operatorinių. Specialistams nereikia budėti prie tam tikro vamzdžio.

„Seniau operatorius reguliuodavo režimą rankiniu būdu, dabar pagal tam tikrus parametrus tai daro sistema su minimaliu įsikišimu. Tai yra kaštų taupymas, nes kompiuteris optimizuoja daug greičiau negu žmogus ir sureaguoja daug greičiau“, – sako Vilius Šemeta, „ORLEN Lietuva“ Pokyčių valdymo ir technologijų plėtros vadovas.

Mažeikiuose visą parą budi avarinė brigada, pasiruošusi bet kada remontuoti. Taip pat daugybė operatorių, kurie, įvykus nestandartinei situacijai, rankiniu būdu sustabdytų ar įjungtų reikiamus įrenginius. Incidentas gali nutikti bet kada: vidurnaktį, anksti ryte, žiemą, per audrą, pūgą, bet kokiu oru ar sąlygomis. Labai retai, bet kartais gamykloje net sutrinka elektros tiekimas.

Laida „Mokslo sriuba“ – tai ne pelno siekianti jaunų žmonių iniciatyva, kuriama bendradarbiaujant su Baltijos pažangių technologijų institutu. „Mokslo sriubą“ galima ragauti kiekvieną šeštadienį 9.30 val. per LRT KULTŪRĄ, o išalkus dar – per „YouTube“ paskyrą. 

Įrašuose – reportažų ciklo apie naftos perdirbimo gamyklą pirmoji ir antroji dalys.

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius