Mokslas ir IT

2012.06.29 13:57

Dėstytojas iš Škotijos – visų britų „senelis“?

LRT.lt2012.06.29 13:57

Pensininkas dėstytojas, pasidaręs DNR tyrimus, kad sužinotų, iš kur kilę jo protėviai, paaiškėjo besąs tiesioginis pirmosios moters žemėje, gyvenusios prieš 190 tūkst. metų, palikuonis.

Pensininkas dėstytojas, pasidaręs DNR tyrimus, kad sužinotų, iš kur kilę jo protėviai, paaiškėjo besąs tiesioginis pirmosios moters žemėje, gyvenusios prieš 190 tūkst. metų, palikuonis.

72 metų Ianas Kinnairdas turi genetinę žymę, paveldėtą iš motinos, pagal kurią galima atsekti jo protėvių giminystę su Afrikos linija, kurios Vakarų Europoje iki šiol aptikti nepavyko, praneša telegraph.co.uk.

Tyrimą atlikusių Britanijos mokslininkų teigimu, tai reiškia, kad žiūrint genetiškai jis gali būti apibūdinamas kai „Ievos anūkas arba kiekvieno Britanijos gyventojo senelis“.

Tyrėjai buvo taip nustebinti rezultatais, kad apie juos Škotijos šiaurėje gyvenančiam našliui I. Kinnairdui pranešė telefonu.

Jie papasakojo, kad vyro mitochondrinė DNR (mtDNR), perduodama per moteriškąją liniją, yra 30 tūkst. metų senumo ir nuo pirmosios moters skiriasi vos dviem genetinėm mutacijom. Paprastai vyrų genomą nuo ankstyviausių žmonių skiria apie 200 mutacijų.

Šv. Andrejaus universiteto rektorius, istorikas Alistairas Moffatas, dalyvavęs DNR projekte, teigė: „Tai stulbinantis rezultatas, kuris reiškia, kad jis galėjo gyventi rojaus sode. Tai dar vienas įrodymas, kad net baltieji anglosaksai protestantai yra juodaodės Ievos palikuonys.“

Įgyvendinant projektą visoje Jungtinėje Karalystėje ištirta 2 tūkst. žmonių, o dauguma jų turi žymes, leidžiančias jų protėvius atsekti 3,5 tūkst. metų. Jie apibrėžiami kaip įvairių grupių – ankstyvųjų britų, senovės airių, vikingų, rinkėjų medžiotojų ir uolų tapytojų – palikuonys.

Šio projekto tikslas – nubraižyti Britanijos „giminės medį“.

I. Kinnairdas, anksčiau dėstytojavęs koledže, pasakojo, kad domisi istorija, tačiau kai už tyrimą sumokėjo 200 svarų, didelių lūkesčių neturėjo.

Tyrimas parodė, kad jo „tėvo linija“ yra skandinaviška, be to, jis tyri YDNR žymę, kuri būdinga ir ketvirtadaliui norvegų vyrų.

„Iki šiol gyvenau paprastą gyvenimą, tačiau nuo to laiko, kai sužinojau naujienas, mano kompiuteris nuolat kaista. Tai tikrai pritrenkiantis dalykas. Atrodo, kad aš nešioju geną iš vakarų Afrikos, kuris atvyko per vergų prekybą. Tyrinėjau ryšius tarp vergų prekybos ir Liverpulio, vietos, iš kuri kilusi moteriškoji mano giminės pusė“, – kalbėjo I. Kinnairdas.

I. Kinnairdo sesuo Jean taip pat bus genetinio markerio L1B1 nešiotoja, kaip ir jos duktė, kurios susilaukė būdama 17-os ir atidavė įvaikinti.

A. Moffatas, kuris projektą „Britanijos DNR“ įgyvendina kartu su genetiku Jamesu Wilsonu iš Edinburgo universiteto, teigė, kad I. Kinnairdas yra „neįprastas“ individas.

„Jo giminystės linija pasirodo Afrikoje, Senegale, tačiau niekada neužfiksuota šiaurės vakarų Europoje. Tikėtina, kad ji Britaniją pasiekė kartu su į Liverpulį atgabentais vergais. Moteris, kurią galima vadinti Ieva, ir vyras, kurį galima vadinti Adomu, iš tiesų egzistavo. Ieva, mūsų visų motina, gyveno prieš maždaug 190 tūkst. metų, kai homo sapiens evoliucionavo. Tuo pat metu gyveno ir kitos moterys, tačiau išliko tik Ievos mtDNR“, – aiškino A. Moffatas.

„Adomas taip pat gyveno centrinėje Afrikoje, galbūt tik prieš 140 tūkst. metų. Išliko tik jo YDNR, kuri pagimdė visą žemės vyriškąją liniją. I. Kinnairdas negali perduoti savo mtDNR, tačiau tą gali padaryti jo sesuo, o ji turi dukterį, kuri tęs giminė liniją“, – pridūrė mokslininkas.

Britų DNR tyrimai rodo, kad 32 proc. britų vyrų kilę iš pirmųjų britų, daugiau kaip 12 proc. kilmė vokiška, 11 proc. yra medžiotojų rinkėjų palikuonys, o daugiau kaip 7 proc. – senovės airių.

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius