captcha

Jūsų klausimas priimtas

Mokslininkai atvėrė oro, kuriam 800 mln. metų, kapsulę

Paaiškėjo, kad oras, gaubęs mūsų planetą prieš 800 mln. metų, buvo visiškai kitokios sudėties, nei dabar. O įdomiausia tai, kad nors dabar ore deguonies yra apie 21 proc., tačiau prieš 2,5 mlrd. metų deguonies ore buvo apvalus nulis. Prieš milijardą metų jo ore jau buvo, bet nepakankamai, kad galėtume kvėpuoti. Kažkada deguonies ore atsirado tiek, kad oras pasidarė tinkamas gyvūnijai. Kada?
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

Deja, nukeliauti į priešistorinius laikus ir paimti to meto oro mėginių – neįmanoma. Tiesa, panašu, kad to gali ir neprireikti. Broko universiteto mokslininkai paskelbė paėmę oro mėginių iš uolienų burbuliukuose įkalintų sferulių, kurioms – daugiau kaip 800 mln. metų. Mokslininkų tyrimo rezultatai pristatyti žurnale Geology.

Nigelo Blamey vadovaujami geologai priešistorinio oro burbulų rado halito, kuris yra valgomosios akmens druskos atmaina, sudėtyje. Masės spektrometras užfiksavo, kad prieš 800 mln. metų deguonies ore tebuvo apie 10 proc.

Tiesa, tai yra 5 kartus daugiau, nei manyta iki šiol. Anksčiau mokslininkai laikėsi nuomonės, kad deguonis oro sudėtyje atsirado tik maždaug prieš 500 mln. metų. Tačiau dabar paaiškėjo, kad jo buvo gerokai anksčiau.

Tiesa, kaip jis atsirado oro sudėtyje, mokslininkams dar nėra aišku. Labiausiai tikėtina, kad prieš 800 mln. metų orą deguonį turėjo išskirti kažkoks organizmas, kurio mokslininkai dar nėra identifikavę ar atradę.

Šaltinis www.technologijos.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Mokslas ir IT

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...