captcha

Jūsų klausimas priimtas

Mokslininkas P. Kavaliauskas apie Zikos viruso grėsmes – be spekuliacijų

Dėl tūkstančių kūdikių apsigimimų Brazilijoje ir kitose Pietų Amerikos valstybėse kaltinamas Zikos virusas toliau plinta. Jis pasiekė Europą, gali būti, kad ir Lietuvą. Pas mus jį galėjo įvežti šiomis savaitėmis po Pietų Ameriką keliavę lietuviai. Tačiau jie galėjo persirgti besimptome Zikos virusinės infekcijos forma, todėl oficialių žinių apie užsikrėtusiuosius bent kol kas nėra. Tiesa, 15min žiniomis, kelių turistų kraujo mėginiai jau išsiųsti tyrimams į Vokietijos laboratoriją.
Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.

2016 metų vasaros olimpinės žaidynės vyks Rio de Žaneire, Brazilijoje. Čia suplūs ne tik talentingiausi pasaulio sportininkai, bet ir įvairiausių sporto šakų aistruoliai. Todėl Zikos virusas, jo plitimo kelias ir keliamos grėsmės tampa dar aktualesnės.

Jau paveikė 1,5 mln. žmonių

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Zikos virusas pirmąkart buvo aptiktas beždžionės organizme Ugandoje 1947 metais. Taigi, virusas, bent jau mokslininkams, nėra naujas. Tačiau vakcina nuo jo iki šiol nesukurta. Kodėl?

„Per ankstesnius jo protrūkius retkarčiais pasireikšdavo nesunkūs susirgimai, nekėlę didesnių rūpesčių“, – paaiškina PSO vadovė Margaret Chan.

Tačiau šįkart virusas, įtariama, skatinantis vaisiaus smegenų vystymosi regresą, išplito staiga ir jau pasiekė labai pavojingas proporcijas.

Pirmieji Zikos viruso atvejai Brazilijoje užfiksuoti 2015 metų gegužės mėnesį. PSO duomenimis, iki šios dienos virusas jau paveikė 1,5 milijono žmonių. Šią savaitę juo užsikrėtęs asmuo užregistruotas ir Danijoje.

Žiniasklaida mirga nuo informacijos apie virusą, tačiau sunku atskirti, kur moksliškai pagrįsti faktai, kur prielaidos, o kur viso labo muilo burbulai.

15min šia tema pakalbino nepriklausomą tyrėją, molekulinį mikrobiologą 23 metų Povilą Kavaliauską, tyrinėjantį infekcines ligas.

– Kas atsitinka, kad pasaulyje staiga ima plisti menkai kam žinomi virusai?

– Dėl to, kad virusai prisikelia ir pradeda vienaip ar kitaip cirkuliuoti tam tikrose vietovėse, yra kaltas klimatas. Klimatui šiltėjant išauga tikimybė, kad rasis viena ar keliomis uodų generacijomis daugiau. Maliariniai uodai sparčiai dauginasi, o didesnis uodų kiekis nulemia didesnį sergamumą.

Zikos viruso atveju iki šiol nėra gerai žinoma, kas yra tas gamtinis rezervuaras, kuriame virusas daugybę tūkstančių metų evoliucionavo. Mokslininkai mano, kad tas rezervuaras yra primatai, greičiausiai beždžionės. Užkrėstų uodų populiacija vystėsi ir vieną dieną atklydo į miestus, kuriuos galiausiai kolonizavo.

– PSO skambina pavojaus varpais – dėl Zikos viruso buriama speciali grupė. Kodėl šis virusas dėmesio sulaukė tik dabar?

– Nes jo keliamas pavojus žmogui – palyginti menkas. Zikos virusą mokslininkai yra neblogai charakterizavę, savo šaldikliuose jį turi ne vieną dešimtmetį. Tai nėra kas nors tokio, ko nepažinotume.

80 proc. žmonių, kuriuos apkandžioja užkrėsti uodai ir į kurių organizmą patenka pakankamas viruso kiekis infekcijai sukelti, ta infekcija nesuserga. Likusiems išsivysto Zikos virusinė infekcija, tačiau sergama ypač lengva forma: simptomai primena peršalimą tik dar atsiranda bėrimas. Ir tik labai maža dalis žmonių patiria sunkias infekcijos komplikacijas, dėl kurių miršta. Virusas iki šiol nebuvo toks pavojingas, kad pasaulis į jį atkreiptų dėmesį.

– Tačiau jis tapo pavojingas. Skelbiama, kad ypač pasisaugoti turėtų nėščiosios ir nėštumą planuojančios moterys. Kiek laiko reikėtų saugotis?   

– Zikos infekcijos simptomai išsilaiko maždaug iki 12-kos dienų. Dar savaitę po infekcijos virusas gali būti gyvybingas kraujyje. Dar po savaitės jis pranyksta, tačiau kurį laiką kraujyje randama antikūnių, kurie rodo, kad infekcija praėjo. Taigi, nėštumą galima planuoti praėjus savaitei po infekcijos pabaigos.

Žmogus gali virusu užsikrėsti ir antrą, trečią kartą, nes ilgalaikis imunitetas nesusidaro.

Virusas pavojingas nėščioms moterims bet kuriame nėštumo trimestre. Nėštumas – tokia būklė, kai atsiranda imunosupresija, kitaip tariant, imunitetas būna nusilpęs, todėl organizmas tampa imlus beveik visoms infekcinėms ligoms. Todėl PSO ir visi medikai rekomenduoja nėščiosioms atsisakyti kelionių į regionus, kur virusas yra endeminis.

Bet kuriame nėštumo trimestre moteriai susirgus Zikos viruso infekcija kyla didelė, nors ir ne 100 proc., tikimybė, kad vaisiui bus pakenkta.

Jei infekcija užsikrečiama ankstyvajame nėštumo trimestre, kai vaisiaus gyvybinės funkcijos dar tik formuojasi, greičiausiai įvyktų savaiminis vaisiaus pasišalinimas. Jei stebime infekciją, kai vaisius pilnai susiformavęs, didelė tikimybė, kad jis gims mikrocefališkas.

Naujagimiai, kuriems pasireiškusi mikrocefalija, negyvena labai ilgai, daugiausiai 10–15 metų.