captcha

Jūsų klausimas priimtas

Siaubo filmai iš tiesų gali stingdyti kraują

Olandų mokslininkai atliko tyrimą, kurio rezultatai rodo, kad frazė „stingdyti kraują“, kalbant apie baimę, gali iš tiesų turėti savyje grūdą tiesos, rašo CNET.
A. Ufarto (BFL) nuotr.
A. Ufarto (BFL) nuotr.

Posakis „stingdyti kraują“ nuo seno naudojamas įvardinti jausmą, kurį patiriame, kai kažko stipriai išsigąstame. Žinoma, niekas šių žodžių nepriima tiesiogiai ir nemano, kad iš tiesų išsigandus kraujas gyslose sutirštėja ar pradeda stingti. Visgi panašu, kad šiek tiek tiesos šiame posakyje yra, rodo neseniai Leideno universiteto (Olandija) mokslininkų atliktas tyrimas.

Pasirodo, kad iš tiesų siaubo filmų žiūrėjimas padidina kraujyje esančio koagulianto kiekį, kuris yra atsakingas už kraujo krešėjimą. Tyrimas atliktas su 24 sveikais 30 metų ir jaunesniais žmonėmis, kurie buvo padalinti į dvi grupes. Pirma 10 individų grupė žiūrėjo ramų ir gal kiek nuobodoką edukacinį filmą, po kurio jiems teko žiūrėti siaubo filmą. Tuo metu antra grupė, kurioje buvo 14 žmonių, viską darė atvirkščiai – pirma žiūrėjo siaubo filmą, o po to – edukacinį filmą. Abi grupės turėjo padaryti vienos savaitės pertrauką tarp filmų.

Prieš ir po kiekvieno kino seanso iš eksperimento dalyvių buvo paimti kraujo mėginiai ir buvo ištirtas jų krešumas. Pasirodė, kad dauguma abiejų grupių narių, pasižiūrėję siaubo filmą, kraujyje turėjo didesnį kiekį koagulianto faktoriaus VIII nei po edukacinio filmo peržiūros.

„Šios medžiagos kiekis kraujyje siaubo filmo seanso metu padidėjo 12 dalyvių, o edukacinio filmo metu – tik 3 dalyviams“ – rašoma mokslininkų komandos pranešime. Šie rezultatai nereiškia, kad kraujas išsigandus iš tiesų sutirštėja ar geriau kreša. Mat vien koagulianto tam neužtenka, į krešėjimo procesą turi įsijungti ir atitinkami proteinai, kurių kiekis eksperimento metu nepadidėjo. Visgi tai labai įdomus pavyzdys, kad seni posakiai nėra tik vaizdingi, bet turi ir dalelę tiesos.

Šaltinis www.delfi.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Mokslas ir IT

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close