captcha

Jūsų klausimas priimtas

Po metų į kosminę misiją kils antrasis lietuvių kurtas palydovas

Maždaug po metų į kosmosą turėtų pakilti antrasis lietuvių komandos palydovas „LituanicaSAT-2“. Palydovą konstruojančios komandos „Nanoavionika“ vadovas Vytenis Buzas sako, kad netrukus turėtų paaiškėti, kokia raketa palydovas kils į kosmosą, o kol kas lietuviai intensyviai užsiima palydovo konstravimo darbais.
A. Ufarto (BFL) nuotr.
A. Ufarto (BFL) nuotr.

„Praktiniai „LituanicaSAT-2“ misijos tikslai – išbandyti palydovo valdymo sistemą. Šį kartą, lyginat su „LituanicaSAT-1“ palydovu, „LituanicaSAT-2“ turės kur kas rimtesnę mokslinę ir inžinerinę reikšmę. Dabar rimtai dirbame su variklio sistema“, – sakė V. Buzas.

Vėliau, pabaigus funkcinius darbus ir išbandžius variklį, bus konstruojamas skrydžio modelis ir vykdomi palydovo integracijos darbai – į vieną surenkamos mažesnės sistemos ir tikrinama, kaip veikia visas palydovas, ne tik atskiros jo dalys.

Palyginus su pirmuoju palydovu „LituacnicaSAT-1“, antrasis palydovas orbitoje galės skristi maždaug penkis kartus ilgesnį laiką – anot V. Buzo, be raketinio kuro ir valdymo sistemos palydovai gali skrieti maždaug 3–4 mėnesius, o su kuru – 15–18 mėnesių.

„Žinoma, taip yra tik teoriškai, o kaip bus iš tikrųjų, priklausys nuo gamtinių reiškinių, nuo Saulės aktyvumo. Bet varikliukas palydovo gyvavimo laiką orbitoje turi gerokai prailginti“, – pridūrė V. Buzas.

Iš pradžių planuota, kad lietuviškas palydovas pakils kartu su dar 50 QB50 projekte dalyvaujančių mažųjų palydovų, tačiau planai šiek tiek koreguojami – gali būti, kad penki kuru varomi palydovai, tarp jų ir lietuviškas, bus skraidinami kita raketa.

„Kadangi skraidiname chemines medžiagas – vienkomponentį kurą, mus turbūt skraidins kita raketa. Greitu metu oficialiai bus patvirtinta, kas tai darys“, – sakė V. Buzas.

Šįmet pavasarį „Nanoavionika“ gavo 200 tūkst. eurų investiciją iš „Practica Capital“, kuri buvo skirta mažųjų palydovų įrangos vystymui.

„Nanoavionika“ komandos branduolį sudaro pirmojo lietuviško kosminio palydovo „LituanicaSAT-1“ komandos nariai. Šiuo metu „Nanoavionika“ turi 6 nuolatinius darbuotojus, iš viso prie projekto dabar dirba 20 žmonių.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Mokslas ir IT

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...