Mokslas ir IT

2015.08.26 17:14

Suskaičiavo, kiek mūsų namuose gyvena mikrobų

LRT.lt2015.08.26 17:14

Mūsų namų dulkėse gyvena vidutiniškai 9 tūkst. skirtingų rūšių mikrobų, rašo bbc.co.uk.

Mūsų namų dulkėse gyvena vidutiniškai 9 tūkst. skirtingų rūšių mikrobų, rašo bbc.co.uk.

Kolorado universiteto mokslininkai išanalizavo dulkių pavyzdžius iš 1,2 tūkst. namų ūkių visose JAV. Jie nustatė, kad rastų bakterijų ir grybelių tipai priklausė nuo vietovės, kurioje buvo namai, namų šeimininkų bei namuose esančių augintinių.

„Seniai žinoma, kad namuose gyvena daugybė mikrobų, dabar tyrėme jų įvairovę, jų egzistavimo skirtingose vietovėse ypatumus“, – teigia ekologijos ir evoliucinės biologijos profesorius Noah Fiereris.

Kur slepiasi mikrobai

Namų dulkių mėginius mokslininkams siuntė 1,2 tūkst. savanorių iš skirtingų JAV vietovių. Jų buvo paprašyta sužerti ant durų rėmo viršaus esančias dulkes. Ši vieta, pasak mokslininkų, švarinant namus yra dažnai pamirštama, todėl joje kaupiasi įvairūs gyventojai.

Genetinė namų dulkių analizė atkleidė ištisą mikroskopinių būtybių „žvėryną“. Mokslininkai atrado, kad namų ūkyje gyvena vidutiniškai 2 tūkst. skirtingų grybelių rūšių. O jų ekosistemos ypatybės labiausiai priklauso nuo namų vietovės.

„Daugiausiai grybelių į namus patenka iš lauko. Jie „atkeliauja“ ant mūsų drabužių, per atvirus langus ar duris“, – teigia N. Fiereris.

Namuose taip pat gyvena vidutiniškai 7 tūkst. bakterijų. Jų rūšys priklauso nuo to, kas gyvena namuose.

„Atradome, kad skirtinos bakterijos gyvena vyrų ir moterų namuose. Mikrobų įvairovei namuose įtakos turi ir juose gyvenantys gyvūnai. 

Tačiau stebėtinai daug įtakos tam, kokių mikrobų aptinkama namuose, turi namų vietovė“, – pabrėžia N. Fiereris.

Beveik visi namų mikroorganizmai – nepavojingi

Nors tyrimas buvo atliktas JAV, jos autorius N. Fiereris tikina, kad tyrimo išvados yra aktualios ir kitų pasaulio šalių namų gyventojams.

Dabar mokslininkai mėgina išsiaiškinti, kaip šie mikroorganizmai veikia žmogaus sveikatą. 

Kai kurie jų, specialisto teigimu, gali sukelti ligas ir alergijas, tačiau, tikėtina, kad dauguma jų – nepavojingi, o kai kurie yra netgi naudingi.

„Žmonės neturėtų pernelyg jaudintis dėl mikrobų savo namuose. Jie yra visur aplink mus, ant mūsų odos, mūsų namuose ir dauguma jų yra nepavojingi“, – tikina N. Fiereris.

Naujausi

12

Mokslas ir IT

2019.09.22 20:43

Wernheris von Braunas: koks buvo kontroversiško kosmoso architekto likimas raketų kūrimo pradininkai buvo vokiečiai, o Sovietų Sąjunga ir JAV rėmėsi jų pasiekimais

12
11

Mokslas ir IT

2019.09.21 14:16

KTU studento praktika JAV – amerikiečiams pasiūlė plastiko alternatyvų siūlys sprendimą „Amazon“ ir maisto bankui

11
7

Mokslas ir IT

2019.09.20 21:42

Savaitgalis kosmose: kokį viešbutį pasirinkti ir kiek tai kainuos pristatė, kaip atrodys viešbutis

7