Mokslas ir IT

2013.01.11 11:15

Paukščių Tako masė – perpus mažesnė nei manyta?

LRT.lt2013.01.11 11:15

Paukščių Tako galaktika, kurioje glaudžiasi ir Saulės sistema, iš tiesų gali būti perpus mažesnės masės nei manyta iki šiol, teigia mokslininkai. 

Paukščių Tako galaktika, kurioje glaudžiasi ir Saulės sistema, iš tiesų gali būti perpus mažesnės masės nei manyta iki šiol, teigia mokslininkai.

Tyrėjai nustatė, kad žvaigždės tolimiausiuose Paukščių Tako pakraščiuose, esančios už 260–490 tūkst. šviesmečių nuo galaktikos centro, skrieja stebėtinai lėtai. Žvaigždžių greičiai yra susiję su galaktikos mase, taigi šie rezultatai gali turėti rimtų padarinių, rašo SPACE.com.

„Kadangi šie greičiai tokie maži, mūsų galaktikos masė gali būti daug mažesnė nei manyta“, – teigė tyrimo autorė Alis Deason iš Kalifornijos universiteto Santa Kruze.

„Jei turime galvoje žvaigždžių savybes, kurios yra pagrįstos, nustatome, kad Paukščių Tako masė gali būti perpus mažesnė nei manoma“, – pridūrė mokslininkė, tyrimą atlikusi Kembridžo universitete Anglijoje.

A. Deason su kolegomis tyrinėjo Paukščių Tako halą, kuris tęsiasi daug toliau nei 100 tūkst. šviesmečių pločio diskas. Jie išmatavo tolimojo halo žvaigždžių radialinį greitį, naudodami du skirtingus instrumentus: Europos Pietinės observatorijos 8,2 metrų teleskopą Čilėje ir Williamo Herschelio observatoriją Ispanijoje.

Jie nustatė, kad halo žvaigždžių greičių dispersija arba sklaida buvo perpus mažesnė nei žvaigždžių, esančių arčiau galaktikos centro.

„Kai tai atradome, buvome gana nustebę“, – pripažįsta A. Deason.

Naudodami šią informaciją, mokslininkai apskaičiavo, kad bendra Paukščių Tako masė gali būti nuo 500 mlrd. iki 1 trilijono kartų didesnė nei Saulės, o tai daug mažiau, nei rodo dabar naudojami skaičiavimai.

Tačiau tai dar nereiškia, kad naujausi skaičiavimai – tikrai galutiniai, mat Paukščių Tako masė dar nėra iki galo suprastas dalykas.

„Problema ta, kad esame nežinomoje teritorijoje. Mes laikomės prielaidos, kad šių žvaigždžių savybės yra tokios pačios kaip ir žvaigždžių, esančių vidinėse galaktikos dalyse. O tai dar reikia verifikuoti, ypač kalbant apie jų tankį ir orbitų pobūdį“, – aiškino A. Deason.

Anot jos, tolesnis gilinimasis į šį klausimą galėtų padėti astronomams pažymėti masės pasiskirstymą Paukščių Take, o galbūt ir pateiktų daugiau informacijos apie paslaptingąją tamsiąją medžiagą, kuri, kaip manoma, sudaro daugiau kaip 80 proc. visos medžiagos visatoje.

„Manau, kad tokius matavimus galėsime naudoti ne tik nustatant, kokia yra bendra galaktikos masė, bet ir ar tamsioji medžiaga pasiskirsčiusi taip, kaip spėjame. Šiuo metu mes to paprasčiausiai nežinome“, – kalbėjo A. Deason. 

Naujausi

Medikamentų gamyba

Mokslas ir IT

2019.10.22 17:54

Tyrimas: per 20 metų pavojingos bakterijos atsparumas antibiotikams Europoje sustiprėjo du kartus didžiausias atsparumas Graikijoje, Kroatijoje ir Italijoje

Mini organų auginimas

Mokslas ir IT

2019.10.22 15:34

Ekspertai įspėja, kad laboratorijoje greitai galime sukurti juntančias smegenis dirbtinės smegenys pačios spontaniškai prisijungė prie audinio

Amerikiečių astronautai Mėnulyje
7

Mokslas ir IT

2019.10.22 10:32

Sugrįžti į Mėnulį besiruošianti NASA dairosi tarptautinių partnerių sieks, kad Mėnulyje apsilankytų europiečiai

7
Vytautas Ostaševičius ir Gytautas Balevičius

Mokslas ir IT

2019.10.22 10:21

KTU mokslininkai sukūrė naują precizinio šlifavimo technologiją padės kuriant precizinės optikos elementus

Meteorų lietus

Mokslas ir IT

2019.10.21 20:52

Antradienio naktį – intensyviausias meteorų lietus geriausia stebėti prieš vidurnaktį arba paryčiais