LRT tyrimai

2020.11.20 05:30

LRT tyrimas. Vyriausybė pasinaudojo užsienio bendrovės nemokamai pasiūlyta sistema, bet baigdama kadenciją už ją atseikėjo milijonus

Jurga Tvaskienė, LRT Tyrimų skyrius, LRT.lt2020.11.20 05:30

Statistikos departamentas, įpareigotas Vyriausybės, prieš kelias savaites už daugiau kaip 3 mln. eurų įsigijo duomenų valdymo sistemos licenciją ir susijusias paslaugas iš britų kompanijos „Palantir“, ir tai tik pirmoji „injekcija“. Kiti programinės įrangos gamintojai skaičiuoja, kad panaši sistema galėtų kainuoti perpus pigiau. Likus pusmečiui iki pirkimo, Vyriausybės kanceliarija gavo galimybę nemokamai kurį laiką naudoti „Palantir“. Tuo pačiu metu kanceliarijoje buvo įdarbintas aukštas pareigas „Palantir“ prieš tai ėjęs žmogus.

Didžiojoje Britanijoje veikiančio amerikiečių duomenų analitikos kompanijos „Palantir“ padalinio „Palantir Technologies UK, Ltd.“ buvęs verslo vadovas Rytų ir Vidurio Europai Aistis Šimaitis nuo balandžio dirba projektų vadovu Vyriausybės kanceliarijos Projektų valdymo grupėje. Iš ankstesnės darbovietės jis pasitraukė kovą.

Viešumoje A. Šimaitis kelis kartus buvo pristatytas kaip vyriausiasis COVID-19 analitikas. Dar prieš mėnesį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga žadėjo, kad mokslininkai parengs, o jo vadovaujama ministerija išplatins visuomenei suprantamą koronoviruso plitimo Lietuvoje prognozę. Prognozes, anot ministro, rengia Vyriausybės analitikas A. Šimaitis.

Tyrimas trumpai

  • Balandžio pradžioje Vyriausybės kanceliarija sudarė neatlygintiną technologijų teikimo sutartį su Londone veikiančia bendrove „Palantir Technologies UK, Ltd.“
  • Nurodoma, kad ji ES ir NATO valstybėms operatyviausiai pateikė siūlymus viešajam sektoriui nemokamai naudoti savo programinę įrangą, skirtą rinkti ir analizuoti COVID-19 duomenis.
  • Balandžio pradžioje Vyriausybės kanceliarijoje projektų vadovu įdarbintas „Palantir Technologies UK, Ltd.“ buvęs verslo vadovas Rytų ir Vidurio Europai Aistis Šimaitis. Iš ankstesnės darbovietės jis pasitraukė kovo 7 d.
  • Nors su „Palantir“ bendradarbiauta COVID-19 duomenų analizės kontekste, gegužės 27 d. Vyriausybės pasitarime nutarta duomenų bazę išplėsti ir sukurti centralizuotą sprendimų priėmimo platformą. Energetikos ir inovacijų ministerijai bei Lietuvos statistikos departamentui pavesta atlikti platformos licencijos ir jos diegimo pirkimą.
  • Pirkimas per CPO LT paskelbtas liepos 16 d. Netrukus iš pirkimo iškrito viena iš dviejų konkurso dalyvių – jungtinės veiklos partnerių grupė – UAB „Algoritmų sistemos“, UAB „BAIP“, UAB „NRD CS“, nespėjusi pasirengti demonstravimo procedūrai.
  • Lapkričio 6 d. Statistikos departamentas sudarė sutartį su vieninteliu dalyviu – „Palantir Technologies UK Ltd.“. Sutarties vertė – 3,267 mln. eurų su PVM. Jos galiojimas – iki kitų metų pabaigos.
  • Po to licencijai palaikyti 15 metų reikės išleisti po 3,62 mln. eurų kasmet.

Tačiau šią savaitę LRT Tyrimų skyriui pasiteiravus A. Šimaičio, kada žadėta analizė pasirodys, jis tvirtino nieko nežinantis. „Nežinau, gal ir yra ruošiama kažkur, bet aš tokio nežinau“, – sakė jis.

Viešai skelbiamame A. Šimaičio pareigybės Vyriausybės kanceliarijoje aprašyme įrašytos kitos funkcijos. Šis kanceliarijos darbuotojas įpareigotas kurti analitinius įrankius, taip pat – organizuoti informacinės duomenų valdymo sistemos „Palantir“ techninį įgyvendinimą ir pan.

Tačiau šitų pareigų komentuoti A. Šimaitis nenori. „Šitą klausimą jūs turite užduot kanceliarijai. Ta prasme, aš vidinių dalykų, kaip sakyt, negaliu taip komentuoti telefonu“, – aiškino jis. Taip A. Šimaitis atsakė į klausimą, ar, palikęs savo pareigas kompanijoje „Palantir“, Vyriausybės kanceliarijoje ėmėsi tos pačios kompanijos duomenų sistemos įgyvendinimo darbų bei atstovavimo pačiai įmonei.

Pirmas siūlymas – nemokamai

A. Šimaitis Vyriausybės kanceliarijoje pradėjo dirbti tuo metu, kai ši institucija, taip pat Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), kai kurios kitos įstaigos gavo galimybę laikinai naudotis bendrovės „Palantir Technologies UK, Ltd.“ analitine platforma.

Vyriausybės kanceliarija bendradarbiavimą su „Palantir“ sieja su COVID-19 pandemija. Kaip nurodoma, „Palantir Technologies UK, Ltd.“ ES ir NATO valstybėms operatyviausiai pateikė siūlymus viešajam sektoriui nemokamai naudoti savo programinę įrangą, skirtą iš skirtingų platformų surinkti, integruoti ir analizuoti COVID-19 duomenis.

„Siekiant palaikyti Lietuvos Respublikos atsaką į COVID-19 pandemiją, su bendrove „Palantir Technologies UK, Ltd.“ aštuoniems mėnesiams buvo sudaryta neatlygintina technologijų teikimo sutartis. 2020 m. balandžio 1 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 335 „Dėl COVID-19 stebėsenos informacinės sistemos įsteigimo ir jos nuostatų patvirtinimo“ įsteigta COVID-19 stebėsenos informacinė sistema ir nustatyta veikimo pradžia – 2020 m. balandžio 6 d.“, – LRT Tyrimų skyriui pateiktame atsakyme nurodė kanceliarija.

Jame taip pat teigiama, kad A. Šimaičio pagrindinės veiklos kryptys yra dvi: analizuoti informaciją, esančią valstybės informaciniuose ištekliuose, ir pateikti Vyriausybei reguliarius situacijos vertinimus ir tendencijų analizes.

„Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad A. Šimaitis nuo 2020 m. kovo 7 d. nedirba „Palantir Technologies UK, Ltd.” ir prisijungė prie LRVK po sutarties dėl „Palantir Foundry“ pasirašymo. Šis specialistas pasirinktas todėl, kad turėjo reikiamus įgūdžius nedelsiant pradėti dirbti su šiuo įrankiu krizės metu“, – rašo kanceliarija.

Algirdas Stončaitis, dar prieš savaitę ėjęs Vyriausybės kanclerio pareigas, dabar – Seimo narys, LRT Tyrimų skyriui patvirtino, kad pavasarį kanceliarija gavo galimybę laikinai nemokamai naudotis „Palantir Foundry“. Pasak tuometinio kanclerio, tai, kad su „Palantir“ Vyriausybės kanceliarijoje pavesta dirbti buvusiam šios įmonės aukštam vadovui A. Šimaičiui, – jokia problema.

„Jei dirbo (A. Šimaitis – red. past.), tai reiškia, ir dirbo, jeigu parašyta. Tikrai nėra jokių problemų. Dar kartą sakau, kad tai nemokamai. Ir niekas nemokėjo nė vieno cento“, – sakė A. Stončaitis.

Pirkimas – iš tos pačios įmonės

Tačiau iš tiesų situacija yra kitokia. Už pusmetį nemokamai naudotą platformą, teisingiau, jos licenciją, mokymus ir diegimo paslaugą valstybė prieš dvi savaites atseikėjo daugiau kaip 3 mln. eurų. Ir panašios sumos, kaip rodo dokumentai, turės būti mokamos kasmet dar 15 metų.

Kaip ir nurodoma Vyriausybės kanceliarijos atsakymuose, sprendimams startas buvo duotas balandžio 1 d. premjero Sauliaus Skvernelio pasirašytu Vyriausybės nutarimu įsteigti COVID-19 stebėsenos informacinę sistemą. Jos valdytoju paskirtas Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras.

Tačiau dar tą patį mėnesį, balandžio 29-ąją, šis nutarimas buvo pakeistas. Vyriausybė nustatė, kad informacinės sistemos valdytojas bus Aurelijaus Verygos vadovaujama Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), o pagrindinis Informacinės sistemos tvarkytojas – jai pavaldus Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Dar po mėnesio, gegužės 27 d., vykusiame Vyriausybės pasitarime nutarta, kad duomenims rinkti bei analizei skirtą bazę reikia praplėsti, taip užtikrinant tiek COVID-19 informacinės sistemos tęstinumą ir plėtrą, tiek įtraukiant kitų duomenų kaupimą, kad būtų visapusiškai užtikrinti valstybės informaciniai poreikiai. Taigi – sukurti centralizuotą sprendimų priėmimo platformą ir įsigyti jos licenciją bei aptarnavimo paslaugas. Užsiimti tuo pavesta Energetikos ir inovacijų ministerijai (EIM) bei Lietuvos statistikos departamentui.

Jau liepos 16 d. per Centrinę perkančiąją organizaciją (CPO LT) buvo paskelbtas duomenų valdymo platformos, reikalingos valstybės duomenų valdysenos informacinei sistemai įgalinti ir veikti, licencijos, įskaitant platformos diegimą, pirkimas. O lapkričio 6-ąją Statistikos departamentas sudarė sutartį su konkurso nugalėtoja – „Palantir Technologies UK Ltd.“. Sutarties vertė – 3,267 mln. eurų su PVM.

Ši sutartis apima laikotarpį iki ateinančių metų pabaigos. O iš LRT Tyrimų skyriaus turimų Centrinės projektų vertinimo agentūros dokumentų aiškėja, kad tai – tik pradinė investicija. Mat dokumente nurodoma, kad rezultatams palaikyti kasmet, per 15 metų laikotarpį, reikės kaskart mokėti po 3,62 mln. eurų. Didžiąją dalį šių išlaidų (2,5 mln. eurų) sudarys išlaidos infrastruktūros palaikymui, tai yra licencijai. Dar 1,12 mln. eurų sieks užmokestis darbuotojams už sistemos palaikymą.

Pinigai šiam projektui numatyti vadinamajame Ateities ekonomikos DNR plane. Sprendimą dėl to Vyriausybė savo nutarimu priėmė liepos 8-ąją – likus savaitei iki pirkimo paskelbimo.

Pasirinko iš vienintelio likusio kandidato

Statistikos departamento LRT Tyrimų skyriui pateiktuose atsakymuose nurodoma, kad šio pirkimo sąlygas pagal įgaliojimą rengė ir pirkimą atliko CPO LT, o techninę specifikaciją parengė pats departamentas, konsultuodamasis su EIM. „Kvalifikaciniai reikalavimai buvo numatyti minimalūs tokio pobūdžio pirkimui“, – akcentavo departamentas.

„Esmė ta buvo, kad iš karto reikėjo produkto. Nes visos patirtys, kiek mes patys esam irgi kūrę sistemų ir kiek mūsų kaimynai kūrė, ir taip toliau, tai nėra vienos dienos darbas. Tai didžiulis darbas. Ir tiesiog buvo žinoma, kad yra pasaulyje, nekalbant apie „Palantir“, man atrodo, keturios ar penkios institucijos tokio lygio, kaip čia, organizacijos, kurios turi tokį produktą, ir tikrai nėra pasauly viena „Palantir“, – LRT Tyrimų skyriui aiškino Statistikos departamento vadovė Jūratė Petrauskienė.

Nors pirkimo dokumentuose buvo numatyta, kad „ekonomiškai naudingiausiu pasiūlymu laikomas mažiausios kainos pasiūlymas“, ekonominio naudingumo vertinimas šiam pirkimui nebuvo taikomas.

„Pirkimuose dalyvavo du tiekėjai (antrasis tiesiog neatvyko į demonstraciją)“, – nurodoma Statistikos departamento atsakyme.

Kaip išsiaiškino LRT Tyrimų skyrius, šiame pirkime bandė dalyvauti jungtinės veiklos partnerių grupė UAB „Algoritmų sistemos“, UAB „BAIP“, UAB „NRD CS“. „Algoritmų sistemos“ vadovė Elena Vengrienė sakė, kad pasiūlymų teikėjai pagal reikalavimus turėjo dalyvauti demonstravimo procedūroje, tačiau nespėjo per nurodytą laiką pasiruošti.

„Prašėme pratęsti (terminą – red. past.), tai nebuvo pratęsta, ir nebespėjome sudalyvauti“, – sakė ji.

E. Vengrienė nepanoro atskleisti, už kokią sumą diegti duomenų platformą siūlė jos atstovaujama įmonė. „Bet mūsų tikrai buvo žymiai mažesnė ta kaina (nei „Palantir“ – red. past.)“, – sakė ji.

Vokiečių pasiūlymo neišgirdo

Apie galimas tokių platformų kainas LRT Tyrimų skyrius teiravosi Europoje pirmaujančios verslo valdymo programinės įrangos gamintojos Vokietijos įmonės SAP atstovybės „SAP Lietuva“. Jos pardavimų vadovas Kęstutis Kasakaitis pripažino, kad įmonė analizavo Statistikos departamento pirkimo dokumentus.

„Kiek pamenu, mes „nepraėjom pro juos“. Vasarą buvo šitas pirkimas paskelbtas, tiksliai neprisiminsiu, kokios ten buvo nuostatos, kurių mes netenkinome, bet buvo dalis reikalavimų, ko mes negalėjome peržengti – mes, kaip gamintojas, ir mūsų partneriai, kaip mūsų atstovai“, – sakė jis.

Pasak K. Kasakaičio, jo atstovaujama Vokietijos bendrovė dar pavasarį prisidėjo prie koronaviruso įspėjamosios programėlės kūrimo, o paskui atidavė ją kitų šalių naudojimui kaip atvirą kodą. Taip pat buvo sukurta specifinė COVID-19 duomenų analizės platforma – ją šalys gali prisitaikyti pagal specifinius parametrus.

„Aišku, tai nėra pigu. Žinau, kad Vokietijoje platformos kaina buvo apie 4-5 mln. eurų – jos sukūrimas ir pritaikymas. Lietuvoje, kitose mažesnėse šalyse, platformos pritaikymo kaina, ko gero, būtų gerokai mažesnė. Bet reikėtų turėti daugiau pagrindo tikslesniems skaičiams, tai tik labiau nuojauta, neįvertinant detalių reikalavimų, nors ir turint patikrintą sistemos branduolį. Jei kalbėti apie 3 milijonus (kiek platformos licencija kainavo Lietuvai – red.), tai gal yra kažkas tokio, ko mes nežinome. Bet kartais viešajame sektoriuje būna tokių atvejų, kuomet pirkimo tikslas lyg ir aiškus, kaip ir šiuo atveju, bet detalūs reikalavimai suformuluoti taip, kad dalyvavimas tampa sunkiai įmanomu“, – sakė K. Kasakaitis.

„SAP Lietuva“ atstovas patvirtino, kad dar vasarą laišku kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą A. Verygą, informuodamas apie Vokietijos įmonės sukurtą platformą ir siūlydamas pasidalinti patirtimi. „Bet gal reikėjo aktyviau užsiimti, čia gal ir mūsų bėda, kad nevarstėm durų. Atsakymo negavau. Na, bet aišku, ministras buvo užsiėmęs. Kaip ir negali nieko sakyti“, – pasakojo verslininkas.

Stončaitis: be reikalo siaurinate klausimą

Statistikos departamento vadovė J. Petrauskienė LRT teigė, kad Vyriausybės kanceliarijoje su „Palantir“ dirbantis A. Šimaitis prie „Palantir Technologies UK Ltd.“ sėkmingo tapusio pirkimo neprisidėjo.

„Ne, A. Šimaitis prie to neprisidėjo. Kad A. Šimaitis ateitų ir man sakytų, kad „Palantir“ nusipirktų, tai manau, kad tai yra ne tas žmogus, kur man sakytų. Jisai pas mane nedirba ir jis manęs tikrai neaprūpins, tikrai to nėra ir nebuvo. Nes tas diegimas, jeigu jis ir buvo, tai buvo, matyt, Vyriausybėje ir taip toliau“, – sakė ji.

Tuometinis Vyriausybės kancleris A. Stončaitis, tvirtinantis, kad „Palantir“ platforma yra visiškai nemokama, sako nežinantis, ką ir kaip iš „Palantir Technologies“ pirko Statistikos departamentas. Nors jau minėtame Vyriausybės gegužės 27 d. pasitarime būtent jis pasakojo, kad dėl pirkimo procedūrų, kurias turi įgyvendinti Statistikos departamentas ir EIM, buvo sutarta tiek Vyriausybės kanceliarijoje, tiek fiksuota tarpinstituciniame Protokoliniame sprendime.

Klausimas apie tai, jog buvo pasirinkta sistema, ties kuria Vyriausybės kanceliarijoje dirbo buvęs aukštas „Palantir“ vadovas, pasak A. Stončaičio, – siauras požiūris.

„Ne tik (A. Šimaitis su tuo dirbo – red. past.). Jūs labai siaurinat, aš suprantu, kad jums reikia tokių kažkokių pamąstymų. Manau, kad jūs be reikalo siaurinat šitą klausimą. Su ja dirba visos valstybės tarnybos, kurioms reikėjo darbuotis“, – sakė jis.

Vertinimai – prieštaringi

Amerikiečių bendrovė „Palantir“ šiuo metu vadinama viena sėkmingiausių ir sparčiausiai augančių duomenų analitikos kompanijų pasaulyje. Londone veikia bendrovės padalinys „Palantir Technologies Uk, Ltd.“.

Tačiau įmonės veikla vertinama nevienareikšmiškai. Kaip rašoma šį rugsėjį BBC skelbtoje verslo reporterės Natalie Sherman apžvalgoje, bendrovė sulaukė kritikos iš ekspertų, analizuojančių asmens privatumo ribas. Jų manymu, „Palantir“ produktai leidžia sekti žmones ir analizuoti jų duomenis, nes apima viską – nuo vairuotojų pažymėjimų, įrašų socialiniuose tinkluose iki DNR – ir tai pažeidžia žmogaus teisę į privatumą.

Straipsnyje cituojamas analitikas ir ekspertas Markas Cashas, kuris teigia, kad „Palantir“ augimo perspektyvos šiame sektoriuje yra geros, nes, pradėjus dirbti su šia kompanija, yra be galo sunku pasitraukti iš jos sukurtos sistemos – duomenų integravimo lygis yra didžiulis, o nustojęs finansuoti šią funkciją gali susidurti su labai didelėmis problemomis.

JAV šios technologijos panaudojimas imigracijos tarnybose identifikuojant imigrantus, neturinčius dokumentų, jau sukėlė didžiulius protestus, o Didžiojoje Britanijoje kilo nerimas, kad šiai įmonei buvo patikėti sveikatos duomenys. „Amnesty International“, didžiausia žmogaus teisių nevyriausybinė organizacija, taip pat paskelbė kritikuojantį šią kompaniją raportą, kuriame pabrėžiama, kad ši kompanija klaidingai neprisiima atsakomybės už žmogaus teisių apsaugą, neįvertindama, kam ji iš tikrųjų dirba.

LRT Tyrimų skyrius, analizuodamas šią istoriją, kreipėsi ir į bendrovę „Palantir Technologies UK Ltd.“. Vieninteliu pirkimo dokumentuose nurodytu kontaktu – elektroniniu paštu, nes nei įgalioto atstovo pavardės, nei telefono numerio juose nėra, – išsiuntėme klausimus apie bendrovės veiklą. Teiravomės, kaip sužinota apie Statistikos departamento skelbtą pirkimą, ar informaciją apie jį pateikė A. Šimaitis, taip pat – dėl pirkimo kainos. Iš „Palantir Technologies UK Ltd.“ Po savaitės gautame atsakyme nurodoma, kad situaciją komentuoti jie atsisako, bet yra dėkingi už suteiktą galimybę.