LRT tyrimai

2020.11.16 05:30

Kartu su Verygos įsakymu pirkti mokymus keliavo ir nurodymas, su kuo pasirašyti sutartį

atnaujinta 15.24
Jurgita Čeponytė, LRT Tyrimų skyrius, LRT.lt2020.11.16 05:30

Po spalio pradžioje skelbto LRT tyrimo apie 24 kartus brangiau įsigytus mokymus medikams LRT Tyrimų skyrius gavo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siųstus laiškus pirkimą vykdžiusiai įstaigai. Iš jų paaiškėja, kad 1,2 mln. eurų kainavusio pirkimo laimėtoją parinko pati ministerija. O šį faktą, kaip teigia šaltiniai, SAM įstaigai liepė nuslėpti nuo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT).

LRT Tyrimų skyrius spalį paskelbė, kad kovo pabaigoje Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centras (SSKC) SAM pavedimu įsigijo nuotolinius mokymus medikams, kaip gydyti COVID-19 sergančius pacientus.

Taip pat skaitykite

Pirkimas įvyko per vieną dieną neskelbiamų derybų būdu. Derėtasi tik su viena įmone – UAB „Krizių tyrimo centras“, kuri priklauso trims Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) medikams.

Tada tiek SAM, tiek ministras Aurelijus Veryga tikino, kad iš jų pusės tebuvo nurodymas tokius mokymus įsigyti. SAM spaudos tarnybos atsiųstuose atsakymuose teigta, kad pats SSKC sprendė, iš ko paslaugą pirkti.

Tačiau LRT Tyrimų skyrius gavo laiškus, kuriuos SAM darbuotojai siuntė SSKC direktorei. Šiuose laiškuose nurodoma, su kuo sutartį pasirašyti, bei atsiunčiami pirkimo dokumentai.

Po paskelbto LRT tyrimo STT ėmė domėtis šiuo pirkimu, todėl pateikė klausimus SSKC. Atsakymus centras privalėjo suderinti su ministerija. Kaip teigia LRT Tyrimų skyriaus šaltinis, kuris yra gerai susipažinęs su situacija, „melo atsakyme nebuvo, bet buvo labai daug nutylėjimų“. LRT Tyrimų skyriaus žiniomis, vienas reikšmingiausių nutylėjimų – laiškai, kuriais SAM nurodo, su kuo turi būti pasirašyta sutartis.

„Elena sudarys sutartį su Jumis“

Spalio 1 d. SAM spaudos tarnyba teigė, kad operacijų vadovo A. Verygos sprendimas buvo nurodantis tokius mokymus įsigyti, nenurodant konkretaus paslaugos teikėjo.

„Operacijų vadovo <…> sprendimu <…> pavesta Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centrui skubiai organizuoti ir nupirkti nuotolinių praktinių mokymų, skirtų parengti sveikatos priežiūros specialistus teikti pagalbą sergantiems COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), paslaugą. Pažymime, kad šiame operacijų vadovo sprendime nėra ir negalėjo būti įvardintas konkretus paslaugos tiekėjas, nes paslaugos dar nebuvo įsigytos, t. y. nebuvo atliktos viešųjų pirkimų procedūros“, – rašoma SAM spaudos tarnybos spalio 1 d. atsiųstame atsakyme.

Tačiau LRT Tyrimų skyriaus gauti laiškai atskleidžia, kaip iš tikrųjų įsigyti klausimų sukėlę mokymai iš UAB „Krizių tyrimo centras“.

Kovo 24 d. operacijų vadovas A. Veryga išleidžia įsakymą, kuriuo nurodoma nupirkti nuotolinius mokymus medikams. Pagal tuo metu galiojusias procedūras – pavedus pirkimą atlikti SSKC, ši įstaiga turėjo parengti pirkimo specifikaciją ir kitus dokumentus. Tada nuspręsti, į kokius paslaugos teikėjus kreiptis ir iš jų sulaukus pasiūlymų išsirinkti geriausią.

Tačiau šiuo atveju viskas vyko kiek kitaip. Kitą dieną po A. Verygos įsakymo – kovo 25 d. 8.03 val. – Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens priežiūros departamento Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Jokimaitė departamento vadovei, kuri kartu eina ir SAM kanclerės pareigas, Odetai Vitkūnienei, nusiuntė operacijų vadovo sprendimą, pirkimo paraišką mokymams ir techninę specifikaciją.

8.31 val. O. Vitkūnienė šį laišką persiunčia SSKC direktorei Elenai Ramelienei. Į laiško gavėjus iškart įtraukiamas ir UAB „Krizių tyrimo centras“ direktorius Dinas Vaitkaitis. O. Vitkūnienė prideda ir kelis sakinius informacijos. „Pradžiai siunčiu operacijų vadovo sprendimą pavesti Kompetencijų centrui nupirkti paslaugą. Elena sudarys sutartį su Jumis. Pasuksiu po posėdžio abiem šalims“, – rašoma laiške.

Iš šio laiško galima suprasti, kad SAM pavedimas įsigyti mokymus atkeliavo ne tik su parengtais dokumentais, bet ir su laimėtoju. O konkursas, vykęs neskelbiamų derybų būdu, jau turėjo SAM parinktą laimėtoją dar iki konkurso pradžios.

Apie laiškus norėjo nutylėti

Po LRT Tyrimų skyriaus paskelbtos informacijos, šiuo pirkimu susidomėjo STT. Tarnyba pateikė klausimus SSKC apie šio pirkimo aplinkybes. Kaip teigia LRT Tyrimų skyriaus šaltinis, SAM nurodė centrui atsakymus STT suderinti su ministerija.

Šaltinio teigimu, SAM nurodymu kai kurios pirkimo aplinkybės buvo nutylėtos. „Nebuvo ten melo tuose atsakymuose. Tačiau buvo daug nutylėjimų“, – tikina tapatybės atskleisti nenorintis žmogus, kuris yra gerai susipažinęs su situacija. Anot jo, svarbiausia atsakymuose nepateikta detalė – būtent SAM siųsti laiškai su nurodymais, kaip vykdyti pirkimą. „Laiškų buvo daugiau. Ir skambučių buvo labai daug tą kovo 25 dieną. Skambino ir ministerija, ir būsimasis tiekėjas“, – tikina LRT Tyrimų skyriaus šaltinis.

SSKC direktorė E. Ramelienė šios informacijos komentuoti nenorėjo ir pasiūlė visus klausimus užduoti ministerijai. SAM spaudos tarnyba į klausimus apie šiuos LRT Tyrimų skyriaus gautus susirašinėjimus ir galimą bandymą juos nuslėpti nuo STT dar neatsakė nuo antradienio.

Su O. Vitkūniene susisiekti taip pat nepavyko. SAM kanclerė darbo telefonu neatsiliepė nuo trečiadienio. Mobiliuoju vieną kartą atsiliepusi ir išgirdusi, kad skambina žurnalistė, pasakė esanti posėdyje ir negalinti kalbėti. Daugiau mobiliuoju SAM kanclerė taip pat neatsiliepė.

Šio klausimo komentuoti nenorėjo ir D. Vaitkaitis. „Trečiųjų šalių ar kitų subjektų susirašinėjimų negaliu nei vertinti, nei komentuoti“, – rašoma D. Vaitkaičio atsiųstame laiške.

Sugrįžusi sėkmė

Kaip anksčiau skelbė LRT Tyrimų skyrius, UAB „Krizių tyrimo centras“ priklauso trims Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) dėstytojams, kurie valdo ne vieną įmonę, sėkmingai dalyvaujančią sveikatos sistemos viešuosiuose pirkimuose.

Remiantis viešųjų pirkimų duomenimis, didžiausius viešųjų pirkimų konkursus UAB „Krizių tyrimo centras“ laimėjo 2009–2010 metais. Per dvejus metus įmonė sudarė sutarčių teikti mokymo paslaugas už 6,8 mln. eurų.

Kitas sėkmės etapas įmonę aplankė 2012–2013 m. – ji laimėjo pirkimų už 4,2 mln. eurų. Vėliau ketverius metus bendrovė viešųjų pirkimų sutarčių pasirašė tik už 1 mln. eurų.

Sėkmė UAB „Krizių tyrimo centras“ vėl ėmė šypsotis nuo 2018 m. Nuo tada iki dabar įmonė pasirašė sutarčių už 4,5 mln. eurų.

Didžioji dalis stambiausių pirkimų iš UAB „Krizių tyrimo centras“ vykdyta LSMU Kauno klinikų ir Kauno GMP. Iš viso įmonė iš šių dviejų institucijų užsakytų mokymų užsidirbo 6,5 mln. Tai sudaro ketvirtadalį visų lėšų, gautų per viešuosius pirkimus.

Pavasarį LRT Tyrimų skyrius rašė ir apie kitos tų pačių LSMU medikų įkurtos bendrovės sėkmę. Tai privati bendrovė Tarptautinė skubiosios medicinos akademija, kuri pelnosi iš stringančio plano integruoti GMP į vieną Bendrojo pagalbos centro (BPC) sistemą. Pastaroji įmonė tik iš programinės įrangos nuomos GMP stotims uždirbo jau daugiau kaip 9 mln. eurų.

Tarptautinė skubiosios medicinos akademija jau ne vienus metus didžiajai daliai šalies GMP dispečerinių bei stočių teikia programinę įrangą, nes GMP asociacija ilgą laiką priešinosi greitosios pagalbos prijungimui prie bendros BPC sistemos. Galų gale sutarimas buvo pasiektas: numatyta, kad bendra sistema pradės veikti, kai BPC įsigis naują programinę įrangą, kuria bus aprūpintos visos GMP. Tačiau šis pirkimas stringa, nes yra skundžiamas įmonių, kurioms gresia prarasti galimybę teikti paslaugas GMP.

Anksčiau LRT Tyrimų skyriaus kalbintas D. Vaitkaitis atmetė prielaidas apie tai, kad jo vadovaujamai įmonei sekasi dėl pažinties su buvusiu kolega LSMU A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministerijos atsiųsti atsakymai LRT Tyrimų skyriui:

Spalio 1 d. siųstuose atsakymuose rašote, kad „šiame operacijų vadovo sprendime nėra ir negalėjo būti įvardintas konkretus paslaugos tiekėjas, nes paslaugos dar nebuvo įsigytos, t. y. nebuvo atliktos viešųjų pirkimų procedūros“. Tačiau iš gautų susirašinėjimų tarp SAM ir SSKC matau, kad SAM Asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė, siųsdama nurodymą SSKC direktorei Elenai Ramelienei nupirkti paslaugą, ne tik į laiško gavėjus įtraukia Diną Vaitkaitį (paslaugas teikusios įmonės direktorių), bet ir nurodo, kad „Elena sudarys sutartį su Jumis“.

Tame pačiame laiške persiųstas ne tik OV įsakymas dėl paslaugos įsigijimo, bet ir techninės specifikacijos ir pirkimo paraiška mokymams. Paaiškinkite, kodėl SAM darbuotoja, nurodydama įsigyti paslaugą, prie laiško gavėjų iškart prisega ir pirkimo laimėtoją bei teigia, kad su juo bus pasirašyta sutartis? Taip pat žada po posėdžio paskambinti abiem šalims?

Sprendimas pirkti tokius mokymus priimtas kartu su kolegomis iš Vyriausybės. Gavusį iš jų pavedimą skubiai organizuoti mokymus, Sveikatos apsaugos ministerijos laikinoji kanclerė perdavė jį atsakingoms įstaigoms.

Mano žiniomis, SSKC prieš teigdama atsakymus STT dėl šio pirkimo, turėjo juos suderinti su ministerija. Atsakymuose SAM paliepimu buvo nutylėta apie šiuos susirašinėjimus. Kodėl?

Kokius atsakymus teikti tyrėjams, sprendė pati įstaiga. Ministerija jos atsakymų komentuoti negali.