LRT tyrimai

2020.06.30 08:00

Narkevičiaus šeima pripažįsta skolas Ribnikovui: politiko dukra susimokėjo už seną sandorį

Indrė Makaraitytė, LRT Tyrimų skyrius, LRT.lt2020.06.30 08:00

Kultūros ministro patarėja Karolina Narkevič šį mėnesį sumokėjo skolą verslininkui Aleksandrui Ribnikovui už 2015 m. AB „Lesto“ darbus jos vardu pirktame sklype. Anot A. Ribnikovo, sklypai Trakų rajono Žaizdrių kaime buvo Jaroslavo Narkevičiaus projektas, tačiau dabar susisiekimo ministro pareigas einantis politikas tuomet už darbus neatsiskaitė, mat esą tarp jųdviejų buvęs susitarimas, kad elektrifikacijos išlaidos bus padengtos atskaičiavus procentą nuo A. Ribnikovo laimėtų konkursų Trakų rajono ugdymo įstaigose.

Birželio 12 d. į verslininko Aleksandro Ribnikovo, buvusio bankrutavusios bendrovės „Sodžiaus būstas“ vadovo, sąskaitą įkrito 1 906 eurai.

Šiuos pinigus pervedė kultūros ministro patarėja Karolina Narkevič, susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus dukra. Mokėjimo paskirties skiltyje įrašyta, kad mokėjimas atliktas pagal Aleksandro Ribnikovo gegužės 29 d. raginimą – K. Narkevič buvo raginama apmokėti skolą, likusią pagal dvi sutartis, pasirašytas dar 2015 m. su AB „Lesto“. AB „Lesto“ jos sklype atliko elektrifikacijos darbus.

AB „Lesto“ 2015 m. ir už K.Narkevič, ir už kitą J. Narkevičiaus dukrą sumokėjo pats A. Ribnikovas. Anot jo, oficialūs dokumentai rodo, kad dukrų dalis sudaro 5 718,44 euro, o iš viso jis „Lesto“ sumokėjęs 11 tūkst. eurų.

Nors dukrų vardu žemę Žaizdrių kaime pirko pats dabartinis susisiekimo ministras J. Narkevičius, kuris taip pat dėjo pastangas keičiant žemės paskirtį bei tvarkant kitus su sklypu susijusius reikalus, anot A. Ribnikovo, J. Narkevičius už „Lesto“ atliktus elektrifikacijos darbus jam niekada taip ir nesumokėjo.

Užmokestis už darbus – procentas iš laimėtų remonto konkursų

A. Ribnikovas šį pavasarį LRT Tyrimų skyriui liudijo, kad 2008–2010 m. mainais už jam J. Narkevičiaus suorganizuotus remonto konkursus Trakų rajono ir Vilniaus miesto darželiuose bei mokyklose renovavo Narkevičių šeimos namą, o už vėliau laimėtus konkursus atliko kitus darbus J. Narkevičiaus ūkyje.

Remiantis A. Ribnikovo liudijimu, STT atlieka ikiteisminį tyrimą, o A. Ribnikovui yra suteiktas pranešėjo statusas.

Vienas iš J. Narkevičiaus A. Ribnikovui pavestų projektų po šeimos namo renovacijos – darbai dukrų vardu pirktuose sklypuose Trakų rajono Žaizdrių kaime. 2008 m. įsigytuose žemės plotuose reikėjo pakeisti žemės naudojimo paskirtį, padalyti sklypus per pusę ir atlikti elektrifikacijos darbus. Žemės sklypus iš Trakų rajono gyventojų pirko abi J. Narkevičiaus dukros, pats A. Ribnikovas ir dar du fiziniai asmenys.

K. Narkevič tuo metu buvo dvidešimt dveji.

„Sklypai buvo nupirkti žemės ūkio paskirties. Ten buvo pirkti trys sklypai, juos dar reikėjo padalyti per pusę. Kai sklypų paskirtys buvo pakeistos ir buvo įregistruotos namų valdos, pirmą sutartį su „Lesto“ pasirašėme elektrifikuoti sklypus, nuimti aukštos įtampos laidus, juos kabeliuoti, likviduoti stulpus, įrengti transformatorinę. Tokios sąlygos buvo išrašytos mums visiems šešių sklypų savininkams. „Lesto“ pageidavo dirbti su vienu įgaliotuoju“, – LRT aiškino A. Ribnikovas, kuris sklypų savininkų ir buvo įgaliotas sumokėti už darbus.

A. Ribnikovas LRT Tyrimų skyriui teigė, kad kalbėjosi su J. Narkevičiumi dėl atsiskaitymo, tačiau jau tada tarp jų buvo kilę konfliktų dėl pinigų iš laimėtų konkursų Trakų rajono ugdymo įstaigose. Anot A. Ribnikovo, dabartinis ministras manęs, jog elektrifikacijos darbų išlaidas turėjo padengti procentai nuo „Sodžiaus būsto“ laimėtų remonto konkursų Trakų rajono ugdymo įstaigose.

„Pirmas konfliktas kilo, kai aš atnešiau 5 tūkstančius vietoje 25 tūkstančių litų už Lentvario darželį. Ir paskui prasidėjo konfliktai, santykių stumdymaisi. Ir jis tada į tą pusę nuėjo – tau reikia, tai ir tvarkykis tą elektrą“, – LRT aiškino verslininkas.

Anot A. Ribnikovo, jo įmonė „Sodžiaus būstas“ artėjo prie bankroto ir jis nebeturėjęs pinigų, kuriuos būtų galėjęs atiduoti J. Narkevičiui kaip užmokestį už laimėtus remonto konkursus.

Vis dėlto šiuos pinigus esą prisiminė po kelerių metų, kai reikėjo sumokėti už elektrifikacijos darbus jo dukrų vardu pirktuose sklypuose.

„Jis taip suprato, kad čia yra tų vadinamųjų „otkatų“ skola ir jam nepriklausytų už tai mokėti, – aiškino LRT A. Ribnikovas, – čia iš 2011–2012 metų, kas lietė Trakų rajono Lentvario darželį ir Paluknio lenkų mokyklos remontus. Jis taip mąstė, kad į šitą kainą turi įeiti šitie pinigėliai.“

A. Ribnikovas tvirtina, kad žemė Žaizdrių kaime yra ne dukrų, o J. Narkevičiaus projektas, tačiau kai viešojoje erdvėje išgirdo ministro aiškinimą, jog žemė yra ne jo, o suaugusių dukrų, jam kilo idėja.

„Kai išgirdau viešoje erdvėje, kai žurnalistai užklausė poną Jaroslavą, kaip čia yra su tais sklypų reikalais, jis pasakė, kad čia dukrų reikalas, jos čia pačios turi spręsti. Tada aš ėmiausi paprasto teisinio žingsnio – parašiau Karolinai Narkevič susimokėti už jai priklausančias sąnaudas, už kurias aš jau esu sumokėjęs. Nes yra jos parašai. Ir visai neseniai gavau iš jos mokėjimą“, – LRT teigė A. Ribnikovas.

Anot A. Ribnikovo, kita J. Narkevičiaus dukra, gavusi analogišką raginimą, jam skolos dar nepervedė.

Dukra gegužę „Sodžiaus būsto“ bendrovės nežinojo

K. Narkevič reakciją į LRT pateiktus klausimus atsiuntė praėjus savaitei. Kaip teigė Kultūros ministerijos atstovė, moteris atostogavo ir buvo nepasiekiama.

K. Narkevič neatsakė į klausimus, ar ji žinojo esanti skolinga A. Ribnikovui, kaip ši skola atsirado ir kokiu pagrindu ji dabar sumokėjo jam beveik 2 000 eurų, tačiau pateikė bendrą komentarą.

„Patvirtinu, kad mano siųsti atsakymai į Jūsų kolegės gegužės mėn. pateiktus klausimus yra aktualūs. Kaip ir rašiau, „Mano materialinis indėlis rengiant teritorijos detalųjį planą buvo 0.0102 ha žemės sklypo dalies neatlygintinas suteikimas kaimynams nutiesti kelią ir kitas komunikacijas į savo sklypus, įrengti elektros paskirstymo kabelių tranzitinę dėžutę (suteikiau tarnaujantį servitutą). Visi dokumentai turėtų būti Registrų centre. Dėl šito klausimo kreipiausi į teismą, ieškinys priimtas ir šiuo metu nagrinėjamas“, – rašoma kultūros ministro patarėjos K. Narkevič atsakyme.

Gegužę LRT Tyrimų skyrius K. Narkevič klausė, ar ji yra mokėjusi verslininkui A. Ribnikovui už AB „Lesto“ darbus jos sklype Trakų rajone, mat jis jau tuomet LRT Tyrimų skyriui buvo pateikęs dokumentus, kad K. Narkevič jam yra skolinga.

Taip pat skaitykite

Moteris gegužę rašė, kad, jos žiniomis, teritorijos detaliojo plano rengimo, įskaitant žemės paskirties keitimo ir kitų darbų, susijusių su teritorijos pertvarkymu, iniciatoriai buvo teritorijos sklypų savininkai.

„Dabar neatsimenu, ar prieš 10–12 metų aš buvau kam nors išdavusi įgaliojimą tvarkyti mano žemės sklypą. Tuo metu studijavau užsienyje, tai galėjau išduoti įgaliojimą kuriam nors iš šeimos narių“, – rašė K. Narkevič.

Taip pat pridūrė apie „Sodžiaus būsto“ bendrovę neturinti jokios informacijos.

Į klausimus apie K. Narkevič atsiskaitymą su A. Ribnikovu pats susisiekimo ministras atsakyti atsisakė, o jo advokatas Juozas Čivilis atsiuntė komentarą, kad „dėl „projektų“ STT pradėtas ikiteisminis tyrimas ir su tyrimu susijusiais klausimais informacija gali būti teikiama prokurorui leidus“.

Be to, kaip rašoma advokato komentare, „Pono J. Narkevičiaus dukros yra pilnametės ir jų veiksnumas neapribotas ir įstatyminė globa nereikalinga. Jos gali atsakyti už savo įsipareigojimus ir priimti reikiamus sprendimus, kaip, pavyzdžiui, teismine tvarka išsiaiškinti, kas, kam ir už ką skolingas“.

LRT Tyrimų skyrius primena, kad J. Narkevičius 2007–2008 m. buvo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, o 2008 m. į Seimą buvo išrinktas Vilniaus–Trakų rinkimų apygardoje.

Jo žmona Irena Narkevič tuo metu ėjo aukštas pareigas Trakų rajono administracijoje, buvo ir jos vadove bei pavaduotoja. 2014 m. iš motinos rajono administracijos direktorės pavaduotojos pareigas perėmė Narkevičių dukra Karolina.

Elektrifikacijos darbai jos ir sesers vardu pirktuose sklypuose Trakų rajone Žaizdrių kaime vyko 2014–2015 m.