LRT tyrimai

2020.05.25 16:02

Dvi savaitės nuo tyrimo apie Narkevičiaus sandorius: kaip keitėsi ministro pozicija?

LRT Tyrimų skyrius, LRT.lt2020.05.25 16:02

Apie šeimos namo renovaciją Trakuose, kurią atliko „Sodžiaus būstas“, apie apmokėjimą už jį ir kitus projektus, apie darbą Vilniaus savivaldybėje ir pagalbą „Sodžiaus būstui“ organizuojant remonto darbus Vilniaus ir Trakų rajono darželiuose ir mokyklose susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius buvo paklaustas gegužės mėn. 12 d.

Ministras užtruko ilgiau nei savaitę, kol pasiruošė gynybos planą. LRT pateikia, kaip keitėsi J. Narkevičiaus teiginiai.

Ministras apie namo Trakuose renovaciją

„Aš nevykdžiau to namo renovacijos. Tai buvo mano tėvų nuosavybė“, – gegužės 12 d., prieš pasirodant tyrimui, žurnalistei sakė J. Narkevičius.

Gegužės 20 d., kalbėdamas „Delfi dėmesio centre“, J. Narkevičius teigė: „Realiai mes gyvenome kartu. Ką reiškia aš rekonstravau namą? Aš gyvenau ir gyvenu, ir, be abejo, prisidėjau prie šių darbų... (Jūs radote statybininkus, juos samdėte? – žurnalisto Edmundo Jakilaičio klausimas) – Sakykime, kad taip.“

Ministras apie darbą Vilniaus savivaldybės administracijoje

„Nebuvau nei perkančiosios organizacijos vadovu, nei pirkimų komisijų nariu, neturėjau administracijos direktoriaus įgaliojimų, neskyriau įmonėms lėšų“, – gegužės 21 d. Seime, atsakinėdamas į Seimo narių raštu suformuluotus klausimus, teigė susisiekimo ministras J. Narkevičius.

2008 m. kovo 6 d. tuometinio Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Gintauto Palucko įsakymu J. Narkevičius buvo paskirtas vadovauti ikimokyklinio ugdymo įstaigų renovacijos projekto įgyvendinimo darbo grupei.

Dalį ugdymo įstaigų renovacijos projektų finansavo Lenkijos organizacija „Wspolnota Polska“. J. Narkevičius Vilniaus m. savivaldybėje buvo įpareigotas su šia lenkų organizacija pasirašyti sutartis dėl dalinio finansavimo.

Ministro žmonos I. Narkevič įtaka Trakų rajone

Gegužės 14 d. Irena Narkevič LRT Tyrimų skyriui pateikė atsakymą: „Apie bendrovės „Sodžiaus būstas“ namo statybą Trumpojoje g. 6 nieko negaliu pasakyti, namas ten stovėjo nuo man neatmenamų laikų.“

J. Narkevičiaus žmona Irena su pusmečio pertrauka 2008–2012 m. ėjo Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorės ar direktoriaus pavaduotojos pareigas. I. Narkevič vadovavo savivaldybės administracijos viešojo pirkimo komisijai, kai vyko konkursai dėl darbų Lentvario darželyje, taip pat Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinėje mokykloje. Darbus šiose ugdymo įstaigose atliko „Sodžiaus būstas“.

Trakų rajono savivaldybė LRT yra pateikusi atsakymą, kad su „Sodžiaus būstu“ 2010–2012 m. buvo sudarytos 8 statybos rangos sutartys dėl darbų trijuose darželiuose. LRT surinktais duomenimis, „Sodžiaus būstas“ statybos darbus atliko iš viso penkiose Trakų r. ugdymo įstaigose.

Ministras apie santykius su A. Ribnikovu

„Visuomenei aš nemelavau. <...> Pabrėžiu, kad pažinties su A. Ribnikovu niekada neneigiau. Žurnalistams atsakiau, kad šį asmenį pažįstu, bet šis atsakymas nebuvo transliuotas“, – gegužės 21 d. Seime teigė susisiekimo ministras J. Narkevičius.

Dar prieš pasirodant LRT tyrimui, gegužės 12 d., J. Narkevičius LRT Tyrimų skyriaus žurnalistei teigė:

„Aš pažįstu daug asmenų. Aš nežinau, kas yra „Sodžiaus būstas“ ir kas yra jo vadovas (Vadovas – Aleksandras Ribnikovas. Nepažįstate tokio? – žurnalistės klausimas) – Aš pažįstu daug asmenų.“

Ministras apie A. Ribnikovo darbą sodyboje Varnikuose

LRT Tyrimų skyriui liudijęs verslininkas, buvęs bendrovės „Sodžiaus būstas“ vadovas Aleksandras Ribnikovas pasakojo, kad 2017 m. turėjo atlikti darbus ne tik Narkevičių name, Trakų Trumpojoje g., bet ir ministro šeimos sodyboje Varnikų kaime.

Gegužės 12 d. atsakydamas į klausimus LRT Tyrimų skyriui ministras neigė prašęs A. Ribnikovo čia atlikti darbus. „Ne, neprašiau aš nieko“, – tada nukirto ministras.

Gegužės 20 d., apsilankęs laidoje „DELFI Dėmesio centre“, J. Narkevičius sakė: „Ir mes kalbėjomės apie galimas statybas, ir dalį darbų jis padarė.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.