Naujienų srautas

LRT tyrimai2020.05.25 05:30

Darbininkas, išrašęs sąskaitą už darbus Narkevičiaus šeimos name: nesumokėjo nei Ribnikovas, nei Narkevičius

Į skandalą įklimpusio susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus advokatas ketvirtadienį portalui Delfi.lt perdavė sąskaitas, kurias už šeimos namo renovaciją surinko J. Narkevičius. Namą prieš dešimtmetį tvarkiusios įmonės „Sodžiaus būstas“ vadovas Aleksandras Ribnikovas šias sąskaitas dar anksčiau pateikė teisėsaugai. Verslininkas tvirtina, kad jos buvo išrašytos, tačiau niekada nebuvo apmokėtos. Bent apie vieną sąskaitą tą patį LRT patvirtino J. Narkevičiaus name dirbęs statybininkas.

Portalas paviešino J. Narkevičiaus advokato perduotas sąskaitas. Šešios iš jų išrašytos J. Narkevičiaus motinai Irenai Narkevič, viena sąskaita – pačiam ministrui. Dvi iš portale Delfi.lt pateiktų sąskaitų faktūrų yra išrašytos bendrovės „Sodžiaus būstas“ – 27 tūkst. litų ir 63 222,59 litų, taip pat – kasos pajamų orderiai už šias sumas. Viešinamos ir sąskaitos iš UAB „Aulaukis“, UAB „Vilekta“, UAB „INIT“. Dar viena sąskaita už 27 tūkst. litų išrašyta fizinio asmens. Anot Delfi.lt publikacijos, ministras rado septynias PVM sąskaitas faktūras, iš viso už 166 584,88 litų (48 246,31 euro).

Tačiau apie visas sąskaitas, kurias pateikė J. Narkevičius ir kurias jo motinai I. Narkevič išrašė „Sodžiaus būstas“, taip pat apie kasos pajamų orderius bei sąskaitą fiziniam asmeniui, atlikusiam statybos darbus, buvo žinoma ir anksčiau. Apie jas skelbta gegužės 14 d. LRT tyrime „Ministrą Narkevičių vejasi įtarimai, kad už namo statybas atsiskaitė viešaisiais konkursais“.

Apie šias sąskaitas LRT Tyrimų skyriui kalbėjo buvęs Narkevičių šeimos draugas, bankrutavusios įmonės „Sodžiaus būstas“ vadovas A. Ribnikovas. Jo valdoma įmonė „Sodžiaus būstas“ atliko J. Narkevičiaus šeimos namo rekonstrukciją.

A. Ribnikovas teigia, kad tarp jo ir tuomet Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas ėjusio J. Narkevičiaus buvo susitarimas, jog namo renovacija apmokama iš procento, atskaičiuojamo nuo vertės tų darbų, kuriuos „Sodžiaus būstas“ atlieka renovuojamuose darželiuose ir mokyklose Vilniuje bei Trakų rajone.

Dar kovo mėnesį pareiškime Generalinei prokuratūrai verslininkas rašė, kad šias sąskaitas, kurias J. Narkevičius dabar pateikia kaip įrodymus, jog už namo renovaciją atsiskaityta, taip pat kasos pajamų orderius, pats politikas ir reikalavo išrašyti.

Paviešintose sąskaitose nenurodoma, už kokius konkrečius darbus jos išrašomos. Sąskaitose rašoma – „už remonto darbus“. Šių dokumentų kopijas turi ir LRT Tyrimų skyrius, jas pateikiame.

Tačiau, kaip buvo teigiama ir LRT Tyrimų skyriaus publikacijoje, toliau lieka neatsakytas klausimas, kaip jos buvo apmokėtos.

Įrodymų apie šių sąskaitų apmokėjimą ieškojo ir 2013 m. „Sodžiaus būstą“ perėmusi bankroto administratoriaus įmonė „Geraldis“. Nors dokumentai pagrindžia, kad darbai J. Narkevičiaus motinos vardu registruotame name buvo vykdomi, duomenų apie mokėjimus už atliktus darbus nėra.

„Mes neradome niekur jokių mokėjimų, kuriuos „Sodžiaus būstui“ būtų pervedęs J. Narkevičius ar jo šeimos nariai. Mes banko pavedimus galime pasižiūrėti ir be bankrutuojančios įmonės vadovo, banke tikrai nebuvo. Grynųjų pinigų taip pat ieškojome, bet jokių to įrodymų taip pat neradome. Jei mokėjimai būtų buvę atlikti grynais, jie būtų patys atėję ir pasakę. Bet čia žiojėjo skola“, – LRT Tyrimų skyriui sakė „Sodžiaus būsto“ bankroto administratorius Geraldas Uselis.

Darbuotojo sąskaita – taip pat neapmokėta

LRT tyrime apie J. Narkevičiaus namo renovaciją ir kitus projektus, kuriuos atliko A. Ribnikovas, kaip teigia, mainais už remonto darbus darželiuose ir mokyklose, taip pat minima ir 27 000 litų sąskaita, išrašyta fizinio asmens A. F. (vardas, pavardė redakcijai žinoma). Jis, pasamdytas A. Ribnikovo, atliko darbus J. Narkevičiaus name.

Pareiškime Generalinei prokuratūrai A. Ribnikovas rašo, kad ši sąskaita, kurią dabar J. Narkevičius pateikia kaip įrodymą, jog sumokėjo už namo renovacijos darbus, taip pat atsirado spaudžiant šiam politikui.

„J. Narkevičius, siekdamas pagrįsti, jog sumokėjo statybininkams už statomą namą, taip pat išreikalavo per mane, kad mano buvęs darbuotojas A. F. išrašytų pinigų gavimo kvitą, atrodo, 27 000 Lt sumai, kad gavo pinigus iš Irenos Narkevič, tačiau realiai jokių pinigų A. F. niekas nemokėjo. Šie dokumentai apie neva sumokėtus I. Narkevič pinigus statant namą buvo išrašyti tam, kad UAB „Sodžiaus būstas“ galėtų atgauti pinigus iš užsakovų, nes jie neatsiskaitydavo su UAB „Sodžiaus būstas“, kol nepasakydavo Jaroslavas Narkevičius“, – rašoma pareiškime.

LRT Tyrimų skyrius dar balandžio mėnesį susisiekė ir su sąskaitoje įrašytu fiziniu asmeniu A. F. Jis abu kartus teigė, kad sąskaitą išrašė A. Ribnikovo prašymu, tačiau niekas su juo neatsiskaitė – nei A. Ribnikovas, nei J. Narkevičius.

A. F. LRT Tyrimų skyriui patvirtino, kad sąskaitą išrašyti jo prašė A. Ribnikovas.

„Darbų eigoje reikėjo išrašyti kažkokius dokumentus. Ir aš kaip ir visa tai išrašiau“, – sakė A. F. Paklaustas, ar nesigilino, kodėl reikėjo išrašyti sąskaitą, jis atsakė, kad ne, nes dirbęs A. Ribnikovui ir atlikęs jo pavestus darbus.

„Aš dirbau Aleksandrui ir viskas. Paskui, kaip sakoma, mūsų keliai išsiskyrė, nes ten, nežinau, kiek Narkevičius, bet tą patį galiu pasakyti apie Aleksandrą. (...) Ten ratu, ratu tie... pinigai. Nežinau, kur jie dingo, kas ten dingo, kaip dingo. Bet faktas, kad mes visi likome tuščiom rankom. Man Aleksandras iki šiol skolingas. Ir kaip ir šitos visos skolos, ir tie pinigai, kurie ten išrašyti, man pagal šitas sąskaitas niekas nesumokėjo. Štai ir viskas“, – LRT Tyrimų skyriui sako A. F.

Skola parduota, o namo renovacijos vertė – trečdaliu didesnė

Kaip LRT Tyrimų skyriui teigė bankroto administratoriaus įmonės vadovas G. Uselis, parėmęs „Sodžiaus būsto“ bendrovę, rado ir daug skolininkų, ir daug kreditorių. J. Narkevičiaus skola įmonei pagal I. Narkevič išrašytas sąskaitas buvo parduota – tai, bankroto administratoriaus teigimu, taip pat patvirtina, kad piniginių mokėjimų nebuvo nustatyta.

Tačiau būtent šias sąskaitas ir pateikia J. Narkevičius kaip įrodymą, kad buvo atsiskaityta.

„Mes jokiais būdais negalėtume parduoti apmokėtos skolos – antrą kartą reikalauti sumokėti skolą iš mūsų pusės jau būtų kaip reketas. Yra skolos pirkimo-pardavimo sutartis, mes ją pardavėme. Tai reiškia, kad mes galbūt neturėjome iki galo ją pagrindžiančių dokumentų, kad ją galėtume patys išieškoti, arba tai būtų užtrukę nuo trejų iki penkerių metų, tad mes ją pardavėme. Nei kreditorius, nei debitorius su bankroto administratoriumi tuo metu nebendradarbiavo. Mes gavome tik tuos dokumentus, kuriuos gavome“, – teigė bankroto administratorius.

LRT Tyrimų skyriaus turimi dokumentai rodo, kad 2015 m. buvo parduota skola, bendrai siekianti 128 tūkst. eurų (442,4 tūkst. litų). Sąskaitos išrašytos rekonstruoto namo savininkei I. Narkevič.

Tačiau, kaip matyti iš A. Ribnikovo Generalinei prokuratūrai pateiktų dokumentų, reali J. Narkevičiaus šeimos namo renovavimo vertė gerokai viršijo tą, kuriai buvo išrašytos PVM sąskaitos faktūros ir kasos pajamų orderiai. Prie pareiškimo A. Ribnikovas pridėjo ir dokumentus, kurie yra pasirašyti M. Z. Kurį laiką M. Z. buvo „Sodžiaus būsto“ akcininkas ir darbų vadovas.

Šie dokumentai – darbų, atliktų I. Narkevič name, aktai ir pagal atliktus darbus išrašytos sąskaitos.

Kaip teigiama A. Ribnikovo pareiškime prokuratūrai, iš viso „Sodžiaus būstas“, renovuodamas J. Narkevičiaus tėvų namą, atliko darbų ir pirko statybinių medžiagų, kurių bendra vertė yra beveik 450 tūkstančių litų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą