Naujienų srautas

LRT tyrimai2020.03.04 05:30

Vieno iš „Trijų muškietininkų“ Zuoko viešoji įstaiga – slapta rinkimų kasa

atnaujinta 18.21

Politikams priklausančios viešosios įstaigos ir fondai Lietuvoje yra būdas, kaip galima slėpti rinkimams iš įmonių ar nevienareikšmiškai vertinamų veikėjų gautą paramą bei padengti rinkimų išlaidas jų nedeklaruojant.

LRT Tyrimų skyriaus turimi dokumentai rodo, kad A. Zuoką ir bendražygius per jo šeimos viešąją įstaigą „Azzara“ rėmė NT vystytojai, su „Icor“ sietos įmonės, Vilniaus Halės turgaus valdytojas bei „Lietkabelio“ klubo savininkas ir su su A. Zuoko sąrašu į Vilniaus tarybą patekusiu verslininku Valerijumi Stankevičiumi siejamos įmonės. Kartu iš šios įstaigos sąskaitos galimai buvo atsiskaitoma su rinkimų talkininkais.

LRT Tyrimų skyriaus turimais duomenimis, sutartyse ir bankų pavedimų kopijose atsispindi viešosios įstaigos „Azzara“ sutartys su paramos teikėjais – juridiniais asmenimis, taip pat ir sutartys bei mokėjimai asmenims bei įmonėms, kurios galėjo buvo susijusios su A. Zuoko bei jo vadovaujamos politinės partijos rinkimų kampanija.

Per VšĮ „Azzara“ galėjo būti ne tik renkama parama rinkiminei A. Zuoko bei jo bendražygių veiklai, bet ir atsiskaitoma su jos talkininkais.

Įvairių mokėjimų su rinkimais siejamais asmenims ir įmonėms yra per tą laikotarpį, kai vyko 2019 m. savivaldybių tarybų ir mero rinkimai. A. Zuokas juose dalyvavo su vilniečių koalicijos „Laimingas Vilnius“ sąrašu. Šiuose rinkimuose ir šiame sąraše rinkimuose dalyvavo ir Agnė Zuokienė.

Taip pat 2016 m., vykstant Seimo rinkimams, kuriuose į parlamentą siekė patekti A. Zuoko vadovaujama partija Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai), o jis pats balotiravosi Senamiesčio rinkimų apygardoje.

Draudimas juridiniams asmenims remti politines kampanijas įsigaliojo nuo 2012 m.

Ši bendra A. Zuoko ir A. Zuokienės viešoji įstaiga, kurios dalininkais buvo ir advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ konsultantas Vitoldas Kumpa, ir A. Zuokienės tėvas, LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, naudojosi mažiausiai dviem sąskaitomis. „Azzara“ buvo įsteigta visuomeninei veiklai vystyti, ji veikia nuo 2004 m. ir organizavo daug įvairių Zuokų šeimos projektų.

„Azzara“ taip pat yra viešosios įstaigos „Jono Meko fondas“ dalininkė.

Šios įstaigos direktoriumi ir 2016 m., ir 2019 m. rinkimų laikotarpiu buvo Edgaras Stanišauskas, kuris taip pat yra ir „Jono Meko fondo“ vadovas. E. Stanišauskas yra Seimo narės ir naujos „Laisvės partijos“ pirmininkės Aušrinės Armonaitės sutuoktinis.

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkės Lauros Matjošaitytės teigimu, kad rinkimų komisija konstatuotų kampanijų finansavimo tvarkos pažeidimus, būtinas detalesnis tyrimas ir daugiau medžiagos. Ar pradėti tyrimą LRT Tyrimų skyriaus skelbiamos informacijos pagrindu, Vyriausioji rinkimų komisija turėtų apsispręsti artimiausiame Komisijos posėdyje.

„Azzaroje“ – rinkimų pėdsakai

2019 m. sausį išplatintame pranešime, kurį dar ir šiandien galima rasti Lietuvos laisvės sąjungos interneto svetainėje, teigiama, kad su „Laimingo Vilniaus“ koalicija laimėjęs rinkimus miesto Taryboje toliau ketina dirbti „Helios Group“ prezidentas Valerijus Stankevičius.

V. Stankevičiaus pateko į Vilniaus tarybą, o su juo siejamų įmonių pavadinimai yra ir VšĮ „Azzara“ mokėjimų dokumentuose bei sutartyse.

Prieš tai į Vilniaus tarybą V. Stankevičius buvo išrinktas pagal „Tvarkos ir teisingumo“ partijos sąrašą. 2018 m. spalį jis perėjo į Laisvės sąjungos (liberalai) frakciją. To paties spalio 9 d. iš dviejų su V. Stankevičiumi siejamų įmonių – „Mediashop“ ir „GV Group“ – į „Azzaros“ sąskaitą įkrenta 6 tūkst. eurų.

Prieš tai birželį kita su V. Stankevičiumi siejama įmonė „Via Sportas“ „Azzarą“ parėmė 4 tūkst. eurų.

Paklausti, už kokius projektus šis verslininkas pervedė paramą „Azzarai“ ir ar galėjęs tai būti jo mokestis už galimybę dalyvauti A. Zuoko koaliciniame sąraše, V. Stankevičiaus nepavyko – jis keletą dienų nekėlė telefono ragelio.

Tačiau vėliau V. Stankevičius žinute atsakė, kad jis negalįs komentuoti aprašytos situacijos, nes ji neatitinka realybės.

„Manęs su jūsų minėtomis bendrovėmis „Mediashop“ ir „GV Group“ nesieja jokie juridiniai santykiai – nesu akcininkas ir niekada nebuvau šių įmonių vadovas“, – rašo V. Stankevičius.

Apie VšĮ „Azzara“ verslininkas teigia pirmą kartą išgirdęs ir jokių ryšių su ja nėra turėjęs. Tuo metu A. Zuokas, paklaustas apie V. Stankevičiaus paramą „Azzarai“, tokio fakto neneigia ir sakė, kad yra gerai, jog yra verslininkų, galinčių remti visuomeninę veiklą. O Registrų centro duomenimis, tuo metu, kai „GV Group“ rėmė „Azzarą“, jos akcininku buvo V. Stankevičiaus šeimos narys. Per 2015-ųjų savivaldos rinkimus verslininkas yra deklaravęs ryšį ir su „Mediashop“, ir su „Via Sportas“. Remiantis oficialiu „Helios Group“ pranešimu, „Via Sportas“ priklauso „Helios Group“, o paskutiniais Registrų centro duomenimis, „Mediashop“ yra bankrutuojanti bendrovė.

A. Zuokui prieš 2019 m. rinkimus inicijavus dar vienos viešosios įstaigos „Vilnius 2035“ atsiradimą, jos vadovė Indrė Jakaitytė ir tuometis „Azzaros“ direktorius E. Stanišauskas rinkiminiu laikotarpiu pasirašo paramos sutartį 50-iai džemperių su spauda. Vėliau, jau po rinkimų, iš „Azzaros“ pervedama keletas tūkstančių eurų į „Vilnius 2035“. Prieš rinkimų kampaniją 2018 m. rudenį „Azzarai“ kita I. Jakaitytės vadovaujama įmonė „PPM Consulting“ išrašo 4 tūkst. eurų vertės konsultacijų dėl projektų komunikacijos sąskaitą.

Pati I. Jakaitytė taip pat dalyvavo rinkimuose, buvo įrašyta į „Laimingo Vilniaus“ sąrašą, ji yra ir partijos valdybos narė. Paklausta, ar minėtieji projektai nebuvo susiję su rinkimais, ji atsako, kad ne, nes konsultacijų sutartis buvusi vienetinė, o jei „Vilnius 2035“ būtų buvusi rinkiminė iniciatyva, greičiausiai toliau veiklos nebūtų tęsusi.

VšĮ „Azzara“ buvo įdarbinta ir Greta Šukytė. Ji yra A. Zuoko vadovaujamos partijos narė ir dirba partijos administratore. Pati G. Šukytė sako, kad ji turi darbo sutartį ir su partija, darbo santykiai ją siejo ir su „Azzara“. Už tai, kad pasikeitus vadovams jai buvo nebemokamas atlyginimas, ji yra apskundusi įstaigą Darbo ginčų komisijai.

„Azzara“ 4 tūkst. eurų vertės sąskaitą faktūrą per patį savivaldybių tarybų ir merų rinkimų įkarštį – vasario pabaigoje – už filmavimo, vaizdo montavimo ir gamybos paslaugas išrašo dar vienai A. Zuoko bendražygei, kuri, A. Zuokui dirbant Vilniaus meru, buvo jo atstovė spaudai.

Panaši situacija „Azzaros“ sąskaitose ir 2016 m., kai vyko Seimo rinkimai.

Publicistas ir žurnalistas Arūnas Spraunius už tekstų rašymą ir redagavimą 2016 m. iš VšĮ „Azzara“ gavo per 4 tūkst. eurų. Rinkimų metais apie A. Zuoką ir jo rinkimų programą A. Spraunius rašė ne vieną publikaciją, o dėl vienos iš jų skundą gavo ir Vyriausioji rinkimų komisija.

A. Spraunius rašė publikacijas apie A. Zuoką į naujienų portalus bei specializuotus leidinius – „Kultūros barai“, „Statyba ir architektūra“.

„Taip, aš jam dirbau. Tai buvo rinkimų kampanija. Ir A. Zuokas man mokėjo kas mėnesį algą. Aš dalyvaudavau „breinstormuose“, daug visko buvo, buvo užduotys, jas vienaip ar kitaip vykdai. Iš kur buvo daromi pavedimai, nesidomėjau. Taip, aš rašiau tekstus ir man nebuvo svarbu, kur bus jie paskelbti”, – LRT pripažino A. Spraunius.

Iš VšĮ „Azzara“ taip pat buvo daromi pavedimai žiniasklaidos priemonėms. Keletą pavedimų gauna UAB „Diena Media News“, leidžianti portalą diena.lt. „Diena Media News“ vadovas Tadas Širvinskas LRT informavo, kad visus iš „Azzara“ pervestus pinigus jie grąžino atgal, nes nepavyko suderinti projekto.

Taip pat matyti pavedimai Trakų laikraščiams „Trakų žemė“ ir „Galvė“.

Šie pavedimai gali būti susiję su A. Zuoko bendražygiu Vydūnu Sadausku, kuris Seimo rinkimuose balotiravosi Trakų rajono rinkimų apygardoje.

Asmeniškai pačiam V. Sadauskui iš VšĮ „Azzara“ sąskaitos 2016 m. yra pervesta keletas tūkstančių eurų: kiekvieną mėnesį buvo atliekami periodiniai mokėjimai, taip pat ir rinkimų kampanijos mėnesiais.

V. Sadauskas teigia, kad periodiniais mokėjimais to vadinti negalima, nes 2015 m. su „Azzara“ buvo pasirašyta teisinių paslaugų sutartis, kurios nei turinio, nei kada ji buvo nutraukta, jis negalįs atskleisti dėl advokato ir kliento konfidencialumo susitarimo. Paklaustas, ar „Azzaros“ apmokėtos publikacijos Trakų rajono laikraščiuose galėjusios būti siejamos su jo rinkimų kampanija, atsakė, kad jis tik buvo pakviestas dalyvauti visuomeniniuose „Azzaros“ renginiuose ir tai niekaip nesusiję su rinkimais, nes vyko 2016 m. pradžioje.

2016 m. birželį, rugsėjį ir spalį, vykstant rinkimų kampanijai, „Azzara“ sumoka bendrovei „HappyOrNot Ltd“. Ši bendrovė buvo pasitelkta, siekiant išsiaiškinti miestiečių nuomonę, ar jie gerai jaučiasi mieste.

„HappyOrNot“ sąskaitos rekvizituose, kurie matyti sutartyse, nurodyti ilgametės A. Zuoko patarėjos kontaktai.

„Azzaros“ finansinėje ataskaitoje pažymima, kad įstaiga 2016 m. gegužę įsigijo dešimt „Wheelys“ dviračių, už kuriuos galbūt sumokėta per 30 tūkst. eurų.

Šie dviračiai-vežimėliai buvo vienas iš A. Zuoko rinkimų kampanijos akcentų, publikacijos apie juos Lietuvos žiniasklaidoje buvo pažymėtos kaip politinė reklama.

2018–2019 m., taip pat ir laikotarpiu, kai vyko Seimo rinkimų politinė kampanija, iš „Azzaros“ sąskaitos nemažomis sumomis yra pervedama įmonėms, kurios užsiima reklamos gamybos, apipavidalinimo darbais, viešųjų renginių organizavimu ar įrenginių nuoma.

Savo ruožtu ši viešoji įstaiga gauna ir paramos iš verslo įmonių.

Tarp „Azzaros“ rėmėjų – garsūs verslininkai

Kurį laiką „Azzaros“ valdybos nariu buvo viešųjų ryšių specialistas Artūras Baublys. Jis sakosi ten buvęs formaliai, tačiau LRT Tyrimų skyriaus turimi dokumentai rodo, kad iš jo viešosios įstaigos „ART2B“ į „Azzarą“ periodiškai buvo pervedamos nemažos sumos.

Paskutinį kartą A. Baublys viešajai įstaigai lėšų pervedė 2019 m. birželį – 5 tūkst. eurų.

Bendra viešųjų ryšių konsultanto paramos suma nuo 2015 m. iki 2019 m. siekia 100 tūkst. eurų. „ART2B“ ir A. Baublys tūkstantinėmis sumomis rėmė ne tik „Azzarą“, bet ir „Jono Meko fondą“.

A. Baublys, paklaustas LRT, ar žinojo, kad jo pinigais galėjo būti finansuojama rinkimų kampanija, plačiau komentuoti nenorėjo ir sakė, kad visa tai – paties A. Zuoko atsakomybė, jis pats niekaip negalėjo žinoti, kad paramos pinigai bus panaudoti jo rinkimų kampanijai.

Tačiau ne tik A. Baublio, kuris su A. Zuoku palaiko bičiuliškus ryšius, įstaiga remia VšĮ „Azzarą“.

2016 m. per Seimo rinkimų įkarštį 7 tūkst., o 2018 m. – 3 tūkst. eurų „Azzarą“ paremia „International Metbalta Invest Group“.

Šios grupės savininkas – Alvydas Bieliauskas, kurio įmonė valdo Vilniaus Halės turgavietę, jis taip pat yra krepšinio klubo „Lietkabelis“ savininkas. Šių metų sausį A. Bieliauskui STT yra pareiškusi įtarimus dėl prekybos poveikiu Panevėžio mero Ryčio Račkausko prekybos poveikiu ikiteisminiame tyrime. A. Bieliauskas – ilgametis Lietuvos kelių policijos veteranų klubo prezidentas.

A. Bieliauskas pakėlė ragelį, tačiau išgirdęs, kas skambina, atsakė negalįs kalbėti, nes vairuojąs automobilį. Daugiau savo mobiliuoju telefonu verslininkas neatsiliepė.

2018 m. pabaigoje „Azzarą“ 10 tūkst. eurų paremia bendrovė „Armitana“ – batų tinklo savininko įmonė, 2019 m. kovą tūkstantį eurų paramos perveda ir verslininko Dariaus Žakaičio įmonė „Innovative Development“.

„Azzarą“ rėmė bendrovė „Panevėžio keliai“, o 2016-ųjų gruodį ir 2017-ųjų sausį – su „Icor“ siejamos bendrovės „Vilniaus energija“ ir „Litesko“. Tuo metu joms vadovavo „Icor“ valdybos narys Linas Samuolis, L. Samuolio parašas yra ir ant paramos sutarčių. Taip pat paramą yra pervedusios įmonės, kurios yra tampriai susijusios su nekilnojamojo turto plėtros projektais. 2019 m. paramą pervedė „Vilkerda“, o 2017 m. – „Noto“. „Noto“ priklauso Arvydo Avulio įmonių grupei. Pats A. Avulis sakė, kad asmeniškai tokios įmonės „Azzara“ nebuvo girdėjęs.

Tyrinėjant paramos sutartis ir į „Azzarą“ pervedamas pinigų sumas matyti, kad „Azzara“ buvo naudojama ne tik A. Zuoko, bet ir A. Zuokienės projektams finansuoti. Į VšĮ „Azzara“ buvo pervedama tūkstančiai eurų savivaldybių ir įmonių paramos „Nedelsk“ akcijai, kurią vykdė A. Zuokienė, taip pat buvo mokama prie jos prisidėjusiems atlikėjams bei už įvairias kitas paslaugas, taip pat prie „Nedelsk“ akcijos dirbantiems žmonėms.

VšĮ „Azzara“ taip pat yra kitos VšĮ „Jono Meko fondas“ dalininkė, o kurį laiką šioms dviem įstaigoms vadovavo vienas ir tas pats žmogus – E. Stanišauskas. Iš bankinių pavedimų ir pasirašomų paramos sutarčių matyti, kad tūkstantinės sumos keliauja iš vienos viešosios įstaigos į kitą, sutartyse dažniausiai nėra nurodoma, kokiems konkretiems projektams vykdyti jos yra skiriamos.

2016 m., kai vyko Seimo rinkimai, iš „Jono Meko fondo“ į „Azzarą“ buvo pervesta per 25 tūkst. eurų. Iš vienos „Azzaros“ sąskaitos kai kuriais laikotarpiais, kurie sutampa su rinkimų kampanijomis, nemažas sumas pinigų periodiškai iš sąskaitos pasiima direktorius E. Stanišauskas. Pinigų iš „Azzaros“ išmokama ir A. Zuokui.

E. Stanišauskas sake LRT Tyrimų skyriui, kad jis jau kuris laikas nebedirba „Azzaroje“, dabar nesąs Lietuvoje, tačiau į klausimus pažadėjo atsakyti raštu. Iki publikacijos pasirodymo jo atsakymų nesulaukėme.

A. Zuokas LRT aiškino, kad sunku atsakyti, kur yra politika, o kur yra visuomeninė veikla, tačiau niekada, jo teigimu, fondas „Azzara“ nedalyvavo politinėje veikloje. „Apie konkrečius pavedimus, taip pat apie konkrečias paramas aš jums neatsakysiu, nes daug metų nebuvau nei tos įmonės dalininku, nei tos įmonės vadovu“, – sake A. Zuokas.

Šito esą reikia klausti „Azzarai“ vadovavusių asmenų, tačiau jis pažymėjo, kad „Azzara“ vystė labai daug įvairių ir populiarių projektų, gerai žinomų visuomenėje – ir Užupio respublikos, ir senjorams skirtus renginius.

Paklaustas, ar Vilniaus tarybos narys V. Stankevičius nesusimokėjo parama „Azzarai“ už aukštą vietą jo koaliciniame sąraše 2019 m. Vilniaus miesto tarybos rinkimuose, A. Zuokas atsakė, kad fondus ir kitas viešąsias įstaigas remia tie, kurie gali remti ir todėl esą tik džiaugtis reikia, kad V. Stankevičius kaip verslininkas yra pajėgus remti visuomeninę veiklą.

A. Zuokienė teigia, kad perėmusi vadovavimą „Azzarai“ šiandien ji ketina likviduoti įstaigą.

„Ši įstaiga buvo Užupio nepriklausomybės dienų organizatorė ir finansuotoja, kai dar kūrėsi Užupio respublika ir buvo rašoma jos Konstitucija. Ši įstaiga visose Vilniaus ligoninių aukštuose įrengė mini bibliotekėles, organizavo vienkartinius paketus Afganistano gimdyvėms, kuriuos nuskraidindavo mūsų kariai, vykdami į misiją. Ši įstaiga surengė pirmą Lietuvoje labdaros aukcioną, kuriam eksponatus pateikė 25 užsienio šalių ambasados. Būtent „Azzara“ pradėjo Rotušėje rengti Tarptautinę Kalėdų mugę. Ši įstaiga inicijavo projektą „Nedelsk“, įkūrė „Fluxus“ ministeriją ir vykdė daugelį kitų projektų. Tiek, kiek aš žinau jos veiklą, tai buvo puikių projektų organizatorė.“

Tačiau ji teigė negalinti prisiimti atsakomybės už tai, jei „Azzara“ galėjusi būti panaudota per rinkimines kampanijas.

„Tiek, kiek aš nežinau, nenoriu ir žinoti“, – LRT Tyrimų skyriui sakė A. Zuokienė.

Prie „Azzaros“ ištakų A. Zuokui talkino ir garsus advokatas

VŠĮ „Azzara” pradžia yra 1997 m., kai Artūras Zuokas įsteigia „Užupio fondą“. 2004 m. „Užupio fondą“ jis pervadina į „Azzarą“ ir iki pat 2016 m. jos vieninteliu dalininku buvo Vitoldas Kumpa. V. Kumpa yra advokatas, advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ buvęs vienas iš partnerių, dabar – konsultantas. LRT Tyrimų skyrius skambino viešai nurodytu telefonu V. Kumpos komentaro, jo padėjėja pažadėjo perskambinti, kai advokatas pasirodys darbo vietoje, tačiau skambučio nesulaukė.

Per veiklos metus fondo-viešosios įstaigos direktoriais pakaitomis būna A. Zuokienė ir A. Zuokas, keletą metų „Azzarai“ vadovauja E. Stanišauskas. Registrų centro duomenimis, nuo 2016 m. kovo vienintelis VšĮ „Azzara“ dalininkas yra A. Zuokienės tėvas.

E. Stanišauskas „Azzaros“ vadovu dirba 2011–2013 m. ir 2014–2019 m. Vienintelio dalininko sprendimu, 2019 m. rugpjūtį jis iš direktoriaus pareigų atleidžiamas, o direktore skiriama A. Zuokienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą