LRT tyrimai

2020.02.05 05:30

Kinijos ambasadorius: saujelė Seimo narių sabotuoja normalų dviejų tautų bendravimą

Mindaugas Aušra, LRT Tyrimų skyrius, LRT.lt2020.02.05 05:30

Sausio pradžioje apsilankęs Seime, Kinijos ambasadorius Shen Zhifei bandė įtikinti, kad jo šalis nekelia Lietuvai jokios grėsmės. Taip jis reagavo į 2019 m. gruodį kelių parlamentarų užregistruotą rezoliuciją dėl Lietuvos ir Kinijos santykių bei šios šalies keliamų grėsmių, kuri, ambasadoriaus teigimu, galėtų pakenkti dviejų valstybių santykiams.

LRT Tyrimų skyrių pasiekė parlamentarams skirta oficiali Seimo kanceliarijos atmintinė, kurioje kalbama apie sausio 7 d. Kinijos ambasadoriaus Shen Zhifei iniciatyva surengtą jo ir Seimo pirmininko patarėjo užsienio politikos klausimais Vaidoto Verbos susitikimą. Dokumente dėstoma, kad Kinijos ambasadorius į parlamentą atvyko aptarti Seimo narių užregistruoto rezoliucijos projekto „Dėl Lietuvos ir Kinijos santykių“. Po susitikimo atmintinė, LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, buvo padalyta ir kai kuriems Seimo nariams, siūlant susipažinti su Kinijos pozicija.

Pasak Seimo pirmininko patarėjo V. Verbos, S. Zhifei pasielgė taip, kaip bet kokios šalies atstovas. Jis esą bandė išsiaiškinti, „iš kur vėjas pučia“.

„Tas rezoliucijos projektas labai daug visko apima. Rezoliucija, jeigu ji būtų tokiu pavidalu priimta, jų manymu, nepadėtų dvišaliams santykiams“, – teigia V. Verba.

Rezoliucija „Dėl Lietuvos ir Kinijos santykių“ Seime užregistruota 2019 m. gruodžio pabaigoje. Ją pateikė 6 konservatorių frakcijos atstovai, tarp jų Mantas Adomėnas ir Ingrida Šimonytė, bei Mišrios grupės narys Vytautas Bakas.

Rezoliucija siekiama paskatinti rimčiau vertinti Kinijos galią, reaguoti į žmogaus teisių pažeidimus, technologinius iššūkius dėl 5G ryšio, NATO viršūnių pripažintą didėjančią Kinijos įtaką ir kitus su nacionaliniu saugumu susijusius niuansus.

„Rezoliucija nukreipta į nacionalinio saugumo sferą. Apskritai reikia peržiūrėti politiką Kinijos atžvilgiu, kuri iki šiol buvo nepakankamai principinga. Lietuva turi turėti savo poziciją, o ne pasiduoti inercijai, kurią diktuoja trumparegiški dalykai, kaip kad parduoti savo žaliavas“, – teigia M. Adomėnas.

Iš Seimo pirmininko patarėjo – padrąsinantys žodžiai

LRT Tyrimų skyriaus turimoje atmintinėje nurodoma, kad Kinijos ambasadorius sausio susitikime kalbėjo tikintis dviejų valstybių santykių ateitimi. Taip pat atkreipė dėmesį, kad tikisi iš prezidento Gitano Nausėdos patvirtinimo, jog šis dalyvaus tarptautiniame forume, vadinamame 17+1 formatu (17 Vidurio ir Rytų Europos valstybių ir Kinija, šiemet forumas organizuojamas Pekine).

„Aš labiau buvau klausytojas. Jie pasakė, kad yra patenkinti dabartine situacija. Klausinėjo, kaip bus su 17+1 formatu. Mano supratimu, jokių užuominų, kad būtų keičiama Lietuvos politika, šiuo metu nematau“, – LRT sakė V. Verba.

Seimo pirmininko patarėjas aiškina, kad užregistruota rezoliucija yra labai plati, todėl jeigu būtų priimta, turėtų būti peržvelgti visi ankstesni dvišaliai susitarimai. „Natūralu, kad susirūpinimas yra“, – teigia V. Verba.

Atmintinėje rašoma, kad Kinijos ambasadorius S. Zhifei, reaguodamas į rezoliuciją, tikino, kad „iš tikrųjų Lietuvai nėra jokios grėsmės“, o minėtas dokumentas ir kiti panašaus pobūdžio politiniai įvykiai „trukdo normaliems dvišaliams santykiams“, ir išreiškė viltį, kad „Seimo dauguma nepalaikys šios rezoliucijos“.

Dokumente taip pat pateikiama ir V. Verbos reakcija į išsakytus Kinijos ambasadoriaus nuogąstavimus.

„Iš tikrųjų keli Seimo nariai, kurių požiūris išsiskiria, pateikė rezoliucijos projektą, tačiau, kita vertus, Seime aktyviai veikia didelė ir stipri Seimo ryšių su Kinija grupė“, – rašoma prie aptartų V. Verbos klausimų.

Taip pat V. Verba ambasadorių informavo, kad kol kas dokumentas nėra užregistruotas Seimo darbotvarkėje, ir parlamente dėl dokumento vyks platesnė diskusija. Seimo pirmininko patarėjas pabrėžė, kad Lietuvos politika Kinijos atžvilgiu lieka nepakitusi, o santykių vystymosi tempas turėtų tik didėti.

Atmintinėje rašoma, kad susitikimo pabaigoje Kinijos ambasadorius padėkojo V. Verbai už padrąsinančius žodžius.

Mato kinų kišimąsi į parlamento veiklą

Dokumentą matęs vienas iš rezoliucijos teikėjų M. Adomėnas įsitikinęs, kad V. Verbos reakcija susitikime leido suprasti, kad rezoliucija taip ir nebus priimta. Esą susidaro įspūdis, kad nuomonė jau nulemta dar iki parlamentinių procedūrų pradžios.

„Atmintinėje suponuojama, kad rezoliucijos autoriai atstovauja kažkokiai mažai išsiskyrėlių grupei ir neatspindi Seimo daugumos nuomonės, kuriai neva atstovauja didelė ir stipri Ryšių su Kinija grupė“, – sako politikas.

Anot M. Adomėno, rezoliucijos eigos aptarinėjimas ir informavimas apie tai, kokių veiksmų imamasi, suteikia Kinijos ambasadai instrumentus kištis į parlamentinės demokratijos procesą.

„Vietoj visų kalbų turėtų būti paprastas mandagus patarimas nesikišti ne į savo reikalus“, – mano M. Adomėnas.

V. Verba, paprašytas paaiškinti savo reakciją susitikimo metu, sako, kad nenorėjo nieko sumenkinti.

„Seime yra daugybė įvairių rezoliucijų. Kol jos įgauna kažkokį kūną ar būna priimamos, yra ilgas kelias. Viskas vyksta normaliu parlamentiniu keliu. Aš norėjau pasakyti, kad (yra) keli Seimo nariai, kuriuos suvienijo ši iniciatyva. O Ryšių su Kinija grupė yra formalus parlamento darinys, ten atstovauja žmonės iš įvairių Seimo frakcijų. Kitaip tariant, yra stipri ir didelė grupė, ji organizuota ir užtikrina bei palaiko santykius“, – teigia V. Verba.

Vadina įdomiu signalu

LRT Tyrimų skyrius kreipėsi į Kinijos ambasadorių S. Zhifei, klausdamas, kas konkrečiai užregistruotoje rezoliucijoje kelia susirūpinimą. Į pateiktus klausimus ambasada atsiuntė tokį ambasadoriaus komentarą, kurį LRT pateikia neredaguotą.

„Jau ilgą laiką saujelė prieš Kiniją nusiteikusių Seimo narių trikdo ir sabotuoja normalų pragmatinį Kinijos ir Lietuvos bendradarbiavimą, taip pat normalų bendravimą tarp dviejų tautų. Kinijos ambasada griežtai priešinasi tokiam Lietuvos ir Kinijos santykių trukdymui ir sabotavimui.

Ši Kinijos ambasados pozicija yra plačiai žinoma tiek Seimo nariams, tiek Lietuvos gyventojams. Prieš Kiniją nusiteikę Seimo nariai jokiu būdu neatstovauja Lietuvos viešajai nuomonei. Didžioji dalis Lietuvos verslo bendruomenės ir gyventojų pasisako už pragmatinį ir draugišką Kinijos ir Lietuvos bendradarbiavimą.

Aš manau, kad Seimas, kaip visuomenės nuomonės atstovas, nepriims jokio neteisingo sprendimo, prieštaraujančio visuomenės nuomonei ir Lietuvos interesams“, – rašoma Kinijos ambasadoriaus atsakyme.

LRT kalbintas VU TSPMI Kinijos ekspertas dr. Konstantinas Andrijauskas mano, kad Kinijos ambasada turėjo ko sunerimti Seime užregistravus rezoliuciją.

„Visi dalykai, kurie paminėti nedideliame dokumente, paskatino juos suklusti ir reaguoti į susiklosčiusią situaciją. Paprastai apie tuos klausimus, kurie yra minimi rezoliucijos projekte, yra kalbama gana izoliuotai vienas nuo kito. Bet ambasada taip pat atlieka savo darbą. Nieko keisto, turint omeny 2019 m. rugpjūčio įvykius, kad ambasada reaguoja išties aktyviai. Tai, žinoma, nepaneigia ir to fakto, kad prie Kinijos problemų išryškėjimo Lietuvoje pati ambasada ir prisidėjo“, – sako K. Andrijauskas.

Ekspertas mano, kad organizuotas susitikimas Seime pasiuntė įdomų signalą, rodantį, jog Kinijos ambasada Lietuvoje veikia aktyviai, tačiau svarbiausia, ar į ambasadoriaus nuogąstavimą bus atsižvelgta parlamente diskutuojant apie rezoliuciją.

„Tai yra ateities klausimas. Vienas iš aiškiausių simbolinių signalų apie mūsų politinio elito nuostatas yra susijęs su Lietuvos prezidento potencialiu vizitu į Pekiną balandį. Kinija labai nuogąstauja, kad paties Xi Jinpingo vardu planuojamas renginys nesulauks europiečių valstybių vadovų“, – sako jis.

Paklaustas, kodėl Kinija jautriai sureagavo į gana nedidelį dokumentą, K. Andrijauskas įsitikinęs, kad rezoliucijos pateikimas Seime Kinijos klausimą iškėlė į kokybiškai naują politinį lygį ir net didesnėse Vakarų valstybėse kol kas yra nedaug atvejų, kai praktiškai visi iššūkiai, susiję su Pekinu, surašomi į vieną glaustą politinį dokumentą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt