Naujienų srautas

LRT tyrimai2019.07.11 05:30

LRT tyrimas. Vieni kitus vejantys rinkimai – aukso gysla IT bendrovei

Rudenį vyksiantys nauji Seimo rinkimai trijose vienmandatėse apygardose įžiebė diskusiją, ar Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nepermoka už informacines technologijas.

Per daugiau kaip trejus metus išimtinai iš bendrovės „iTree Lietuva“ užsakydama paslaugas, komisija išleido 5,4 mln. eurų, ne tik vis iš naujo pasirašydama dosnias sutartis, bet ir nė karto neinicijavusi derybų dėl kainų.

Rugsėjo pradžioje Žirmūnų, Gargždų ir Žiemgalos apygardose vyks rinkimai tuščioms vietoms Seime užpildyti. Todėl birželį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) turėjo pasirašyti sutartį su „iTree Lietuva“ dėl politinės kampanijos ir rinkimų metu teikiamų informacinių paslaugų. Sutarties suma siekia 221 tūkst. eurų.

Tačiau tarp komisijos narių kilo diskusija, ar tokia kaina nėra per didelė, kai VRK nuo 2016 m. sutartims su „iTree Lietuva“ jau išleido beveik 5,4 mln. eurų, ne tik pirkdama ir atnaujindama visą rinkimų informacinę sistemą, bet ir už kiekvienus rinkimus bendrovei mokėdama šimtatūkstantines sumas. Tuo labiau, kad ir pati komisija pripažįsta, kad tiekėjas susiduria su techninėmis problemomis, o anksčiau net buvo svarstoma sutartį nutraukti.

Pasirodo, VRK nuo pat 2015 m. pradžios pirkdama paslaugas iš „iTree Lietuva“ niekada nepasinaudojo galimybe inicijuoti varžytinių tarp konkurentų, siekiant gauti naujų pasiūlymų dėl paslaugų kainų. Pretekstas, kodėl komisija neieškodavo alternatyvių pasiūlymų, – vis nauji rinkimai.

Komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė liepos pradžioje vykusiame komisijos posėdyje teigė, kad 2017 m. nuspręsta tęsti sutartis su „iTree Lietuva“, nes šiemet turėjo vykti bent treji rinkimai. Atrodo, kad rugsėjį vienmandatėse vyksiančių rinkimų atveju komisija išlaikys tą pačią logiką – nebėra laiko inicijuoti derybų, todėl pagal seną susitarimą išleis dar 221 tūkst. eurų.

Dėl išsamesnių komentarų LRT Tyrimų skyrius kreipėsi į „iTree Lietuva“ vadovą Audrių Krikštaponį, tačiau jis pateikti bendrovės poziciją atsisakė. A. Krikštaponis telefonu teigė, kad atsakyti į kylančius klausimus galėtų tik tiesioginiame eteryje, leisdamas daryti prielaidą, kad net ir raštu pateikti atsakymai būtų iškraipomi. Pasak A. Krikštaponio, LRT Tyrimų skyriui turėtų pakakti š. m. liepos 2 d. VRK posėdyje išsakytų jo minčių.

Rinkimai – brangios sutarties spąstuose

2015 m. lapkritį VRK pasirašė preliminarią informacinių sistemų plėtros sutartį su dviem tiekėjų grupėmis, kurių lyderiai yra rinkos konkurentai įmonės „Algoritmų sistemos“ ir „iTree Lietuva“. Kadangi pastaroji bendrovė tuo pat metu laimėjo viešąjį konkursą, VRK iš jos už 1,5 mln. eurų nusipirko informacinės sistemos sukūrimo darbus.

Tiesa, skelbtą pirkimą „iTree Lietuva“ laimėjo pasiūliusi 5 mln. eurų kainą, nors antroje vietoje likusi konkurentė „Algoritmų sistemos“ siūlė darbus atlikti perpus pigiau – už beveik 2,6 mln. eurų.

Buvęs VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas, 2015 m. ir pasirašęs sutartį su „iTree Lietuva“, LRT Tyrimų skyriui paaiškino, kad tuo metu pasamdyta ekspertų komisija vertino ne tik ekonominį, bet ir kokybinį naudingumą. Dėl to „iTree Lietuva“ pasiūlymas pasirodė patrauklesnis.

Pasak Z. Vaigausko, 2016 m. Viešųjų pirkimų tarnyba rekomendavo sutartį nutraukti, tačiau, esą, išvada komisiją pasiekė per vėlai ir komisijos nariai nusprendė, kad nutraukti sutartį – nenaudinga.

Dabartiniai komisijos atstovai aiškina, kad preliminarioji sutartis numato, jog, bendrovei laimėjus pirmąjį konkursą, su ja be papildomų konkursų vykdomi ir kiti reikalingi pirkimai. Tačiau sutartis suteikia galimybę komisijai kaskart, prireikus paslaugų, atnaujinti tiekėjų varžymąsi. Toks procesas leistų komisijai gauti geriausią kainą.

Tačiau LRT Tyrimų skyriaus žiniomis, VRK niekada neinicijavo tokio varžymosi ir, kaip numato preliminarioji sutartis, visas sutartis su „iTree Lietuva“ sudarinėjo iš anksto pateiktomis kainomis. Tai reiškia, kad per daugiau kaip trejus metus komisija už paslaugas mokėdavo tiek, kiek suskaičiuodavo „iTree Lietuva“.

Iki šiol VRK bendrovei pagal 2015 m. sutartį yra sumokėjusi beveik 4,5 mln. eurų, o sutarties limitas – 5 mln. eurų. Neįprastai atrodo, kad, pavyzdžiui, komisija šių metų savivaldos, prezidento ir Europarlamento rinkimų bei referendumų darbams atlikti pagal preliminarią sutartį išleido beveik 1 mln. eurų. Tačiau greta inicijavo ir atskirą pirkimą – ir vėl iš „iTree Lietuva“ – už 835 tūkst. eurų tų pačių rinkimų metu prižiūrėti tas pačias informacines sistemas.

Taip pat 2017 m. už darbus rinkimų Anykščių-Panevėžio apygardoje metu komisija bendrovei mokėjo 115 tūkst. eurų, tačiau po metų analogiškos paslaugos kainavo dvigubai. 2018 m. rugsėjį už atliktus darbus Zanavykų rinkimų apygardoje komisija įmonei „iTree Lietuva“ mokėjo 221 tūkst. eurų, nors visų Seimo rinkimų kaina 2016 m. siekė 425 tūkst. eurų.

Skaičiavimų nepateikė

Šį mėnesį VRK komisijos nariai kvietėsi bendrovės atstovus derėtis, kad per rugsėjį vyksiančius rinkimus galėtų gauti geriausią kainą. Praėjusios savaitės posėdyje nemažai komisijos narių išreiškė nuostabą dėl išlaidų informacinei sistemai, bet „iTree Lietuva“ vadovas A. Krikštaponis, komentuodamas būsimus rinkimus, aiškino, kad naujų kainų negali siūlyti.

„Bet jūs turite teisę vykdyti mūsų ir kitų bendrovių apklausą ir mes tada galėtume jums pateikti naują pasiūlymą“, – sakė A. Krikštaponis.

Kai kurie VRK nariai ir komisijos IT skyriaus atstovai ėmė ginti bendrovę aiškindami, kad VRK nebeturi laiko inicijuoti varžytinių.

„Tokiu atveju mes įsipintume į ilgą procesą, nors de facto darbai jau yra vykdomi. Vargiai įsivaizduoju procedūrų įgyvendinimą“, – teigė komisijos narys Valdemaras Urbanas.

Komisijos nariams pasiteiravus, kodėl naujos sutarties suma siekia 221 tūkst. eurų, „iTree Lietuva“ vadovas negalėjo pateikti jokių duomenų.

„Mokame kosminius pinigus už IT sistemas organizuojant mažuosius ir didžiuosius rinkimus. Kaip kolegialus organas, paprašėme pateikti mums skaičiavimus, kiekgi valandų, kiek žmonių dirbs pagal minėtą sutartį, bet mums atsisakyta pateikti ekonominius skaičiavimus“, – LRT Tyrimų skyriui sako VRK narys Vilius Semeška.

Anot jo, komisijos informacinės sistemos sudaro didžiąją dalį rinkimų kainos, o šiuo metu esą VRK yra įvaryta į kampą ir negali greitai pasirinkti kito tiekėjo, nes rugsėjį rinkimai privalo įvykti.

„iTree Lietuva“ finansinės ataskaitos rodo, kad jos esminis pajamų šaltinis pastaruoju metu buvo Vyriausioji rinkimų komisija, jos mokėjimai pernai sudarė daugiau kaip 50 proc. visų bendrovės pajamų.

VPT: Komisija atsidūrė verslo diktate

Rinkimų komisija iš „iTree Lietuva“ ne tik perka nuolatinę sistemų priežiūrą, modernizavimo, vystymo ir palaikymo darbus, bet ir kiekvienų rinkimų metu vis iš naujo kreipiasi į „iTree Lietuva“, kad šios darbuotojai atliktų su rinkimais susijusius darbus. Nors iš esmės komisijos informacinė sistema yra sukurta ir veikianti, o pačioje komisijoje dirba ir IT skyrius.

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė pripažįsta, kad kainos iš tiesų atrodo didelės, tačiau „iTree Lietuva“ paslaugų kainynas kartu su preliminaria sutartimi sudarytas ir patvirtintas prieš ketverius metus.

Pasak pirmininkės, 2017 m. vasarą su komisijos nariais aptarus „iTree Lietuva“ paslaugų problemas ir įvertinus artėjantį rinkimų maratoną, niekas neišreiškė poreikio keisti tiekėją. Esą būtent todėl nė karto nebuvo inicijuotos bendrovių varžytinės dėl geresnės kainos. Tai esą reiškia, kad jeigu VRK nariai buvo nepatenkinti paslaugomis ir kainomis, siūlymus turėjo teikti būtent tada.

„Žvelgiant į priekį, kiekvienoje stotelėje nebuvo stojama. Mes kiekvienos sutarties pasirašymą trumpai aptardavome su komisijos nariais ir nebuvo siūlymų nepasirašyti sutarties, nutraukti sutartį su tiekėju, nes rinkimai nėra ta sritis, kur mes galėtume sau leisti improvizuoti“, – LRT tvirtinta L. Matjošaitytė.

Anot jos, vis naujų informacinės sistemos paslaugų prireikia, nes nuolatos keičiasi įstatymai, o rinkimų kainos kardinaliai skiriasi todėl, kad nesvarbu, ar tai nacionaliniai ar regioniniai rinkimai, neva privalo dirbti visa informacinė sistema. Esą todėl rinkimai, vykstantys tik vieną dieną ir tik vienoje apygardoje, kainuoja dvigubai brangiau nei analogiški rinkimai, kai jie vyksta keliose apygardose.

Pirmininkė tikina, kad kainą kelia ir išskirtiniai atvejai. Pavyzdžiui, niekada nebuvo informacinėje sistemoje numatyta, kad vienoje rinkimų apygardoje kandidatą remia dvi partijos. Kaip kad Žiemgalos apygardos atveju, kai žurnalistę Rūtą Janutienę kelia ir Centro partija, ir Valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

„Sistema yra gana plati ir savo pajėgumais negalėtume organizuoti sklandžių rinkimų. Mūsų IT skyriuje nėra tokių kompetencijų ir žinių, kurias turi paslaugos tiekėjas“, –ؘ sako L. Matjošaitytė.

Tačiau Viešųjų pirkimų tarnyba šioje situacijoje mato problemą. Aiškinama, kad preliminarios sutartys yra geros tuomet, kai reikia greitai gauti paslaugų, o tiekėjai tarpusavyje varžosi siūlydami geriausias kainas. Pasak tarnybos vadovės Dianos Vilytės, komisijos atveju pinigai nebuvo išleisti racionaliai.

„Jeigu mes kalbame apie racionalų lėšų panaudojimą, tai, matyt, to nebuvo, nes čia galime prilyginti vieno tiekėjo konkursui. Kreiptasi į vieną tiekėją, jie tarpusavyje nesivaržė ir įtampos tarp jų nebuvo“, – sako D. Vilytė.

Kaip sako VPT vadovė, kai tiekėjas, šiuo atveju „iTree Lietuva“, žino, kad jam niekas nekvėpuoja į nugarą, apie konkurenciją ir geriausią kainą kalbėti negalima. Tuo labiau, tarnybai keistai atrodo ir VRK sprendimas lygiagrečiai su didelės vertės pirkimais pagal preliminarią sutartį atskirais konkursais iš to paties tiekėjo pirkti šimtus tūkstančių kainuojančias paslaugas. Kaip kad buvo šių metų rinkimų atveju.

„Dabar rinkoje susidaro tokia situacija, kad valdo verslas. Tai ne tik VRK, bet ir viso viešojo sektoriaus bėda. Organizacijų IT skyriai atlieka vadybininkų darbą, sužiūri dokumentų judėjimą. Jie nėra pajėgūs dirbti“, – sako D. Vilytė.

Kainodara kelia klausimų ir ekspertams

Bendrovė „iTree Lietuva“ dėl rinkimų viešojoje erdvėje yra gerai pažįstama, nes 2016 m. Seimo rinkimų metu iškilo net kelios bendrovės klaidos. Dėl techninių problemų pirmuosius rinkimų rezultatus tuometis VRK pirmininkas Z. Vaigauskas sekmadienio vakarą buvo priverstas pristatyti žodžiu. Komisijos svetainėje pirmieji duomenys atsirado tik praėjus daugiau nei 3 valandoms nuo rinkimų pabaigos.

O Seimo rinkimų metu įsilaužimas į daugybės rinkėjų duomenis sukaupusį „Rinkėjo puslapį“ buvo toks lengvas, kad tai padaryti galėjo bet kas, turintis minimalias svetainių administravimo žinias.

2016 m. „iTree Lietuva“ su VRK pasirašė portalo „Rinkėjo puslapis“ prieglobos ir priežiūros paslaugų sutartį trejiems metams už 515 tūkst. eurų. Kitaip tariant, kiekvieną mėnesį svetainės ir sistemų palaikymo darbus „iTree“ įvertino 14 318 eurų suma. Dalį minėtos sumos sudarė „iTree Lietuva“ darbuotojų valandos įkainis – beveik 60 eurų.

Informacinių technologijų ekspertas Liudas Stanevičius teigia, kad toks valandinis įkainis to meto kainomis šiek tiek stebina. „Žinoma, tai priklauso nuo bendrovės ir sistemos sudėtingumo, bet 2016 m. rinkoje valandinis įkainis svyravo apie 40 eurų“, –sako ekspertas.

Vertinant sistemos sudėtingumą, šiuo atveju pavyzdžiu galėtų būti Valstybinė mokesčių inspekcija, šiais metais pirkusi mokesčių sistemos priežiūros paslaugas. Laimėjusios bendrovės valandinis įkainis – 36 eurai.

Pasak L. Stanevičiaus, nors VRK informacinė sistema yra strateginė ir turinti daug atsakomybės, keistai atrodo ir tai, kad 2015 m. sutartyje kainos dažniausiai nurodomos suapvalintos iki tūkstančių, o patys darbai įvertinami ne valandų skaičiumi.

„Įprasta praktika būtų, kad pirktų ne vienetais, t. y. vieni rinkimai, o valandomis arba kažkokiais konkrečiais darbais. Tai leistų pamatuoti, ar ta suma už paslaugas yra adekvati“, – mano ekspertas.

Bet minėtą sutartį tvirtinęs Z. Vaigauskas įsitikinęs, kad būtent fiksuotos kainos už rinkimus, o ne valandiniai įkainiai pasirodė priimtinesni.

„Svarbu, kad darbas būtų padarytas“, – teigia buvęs komisijos pirmininkas.

L. Stanevičius taip pat atkreipia dėmesį, kad dažniausiai informacines sistemas pasirenkama sukurti tokias, kad kasmet nereikėtų vis naujų modernizavimo, tvarkymo ar kitų paslaugų.

„Kai žiūrime į sutartis, kas metus buvo fiksuota suma išleista sistemos priežiūrai ir modernizavimui, galbūt reikėtų koncentruotis į tai, kad pirmą kartą padarome taip, kad nereikėtų antrais ar trečiais metais to paties daryti“, – aiškina L. Stanevičius.

Pasak VRK pirmininkės L. Matjošaitytės, netrukus preliminari sutartis su „iTree Lietuva“ baigsis ir bus organizuojamas naujas viešasis pirkimas sistemų priežiūrai ir rinkimų darbams atlikti. Galbūt tada situacija pasikeis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą