Lietuvoje

2019.04.09 13:14

Po audito išvadų vadovai teisinosi Monkevičiui: ko norėti, jei teisininkas uždirba 21 euru daugiau už valytoją

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.04.09 13:14

Praėjus savaitei po to, kai buvo paskelbta informacija apie Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) pavaldžiose įstaigose atlikto audito rezultatus, ministras Algirdas Monkevičius susikvietė minėtų įstaigų vadovus.

Visi centrų vadovai po pokalbių su ministru A. Monkevičiumi teigė iš jo priekaištų ar siūlymų trauktis iš pareigų nesulaukę. Dar šią savaitę jie raštiškus argumentuotus paaiškinimus turi pateikti ministerijai.

Ministras: matau trūkumų ir pažeidimų

Po pokalbių su įstaigų vadovais ministras A. Monkevičius sakė, kad tik jam pradėjus dirbti ministru buvo sutarta, jog bus atliktas auditas tam, kad būtų galima pertvarkyti pavaldžių institucijų tinklą. Anot jo, auditas atskleidė trejų metų trūkumus ir pažeidimus, į kuriuos svarbu reaguoti.

„Mano svarbiausias tikslas, kad artimiausiu metu tiek ministerija, tiek pavaldžios institucijos susitvarkytume ir viešieji pirkimai, viešųjų ir privačių interesų derinimas, finansai, jų panaudojimas, efektyvumas, kokybė turi nekelti jokių abejonių. Šiandien aptarėme tai, kas susiję su trejų metų pažeidimais ir kelia nemažą susirūpinimą“, – sakė ministras.

Jis pasidžiaugė, kad dar nesibaigus auditui jau buvo žengiami žingsniai Ugdymo plėtotės centre (UPC). Tiesa, A. Monkevičius kalbėjo, kad svarstoma UPC jungti su kita institucija, taip iš esmės pagerinant situaciją. Visgi jis teigė, kad tai nėra vienintelis centras, turintis problemų.

Ministras kalbėjo, kad iš Nacionalinio vėžio instituto direktorės atsakymo suprato, jog audito priekaištai neturi pagrindo. Tačiau audito išvada lieka galioti ir visų įstaigų vadovai turės pateikti paaiškinimus raštu. Tačiau jis sakė neturinti priežasčių nepasitikėti auditu.

„Aš matau trūkumų ir matau pažeidimų, į kuriuos turėsiu reaguoti. Kiekvienoje institucijoje vienokių ar kitokių esama. <...> Jeigu bet kur bus nustatyta žala, spręsime klausimą ir dėl žalos. Bet kol kas tokių duomenų neturiu“, – komentavo A. Monkevičius. Taip pat, pasak jo, bus sprendžiama ir dėl vadovų tinkamumo eiti pareigas.

Be to, ministras teigė, kad ne tik UPC sulauks jungimo su kita institucija. Kaip kalbėjo ŠMSM vadovas, įstaigos, kurių paslaugos pinasi, yra panašios, bus sujungiamos.

„Daug kur žmonės tikrai dirba puikiai, bet yra dalykai, į kuriuos reikia reaguoti. Jungsime įstaigas, kur funkcijos dubliuojasi ir tai mums patarė tiek vienas, tiek kitas auditas“, – sakė ministras.

Teisininkams – neįtikėtini atlyginimai

UPC vadovas Rimas Stankevičius priminė, kad į centrą atėjo dirbti visai neseniai ir sakė: „Mano tokia karma, kad dažniausiai ateinu dirbti ten, kur yra didelis konfliktas, sunkumai ir juos reikia spręsti. Jei domėjotės, kas aš toks, matėte, kad paskutinius 10 metų dirbau Europos Komisijoje Kovos su sukčiavimu tarnyboje. Mano kasdieninė duona buvo dirbti įvairius neskaidrius sandorius.“

Jis pripažino, kad UPC yra negerumų ir po audito paaiškėjo, kad yra sisteminių klaidų užprogramuotų pačioje ministerijoje ir vyriausybėje. Pavyzdžiui, kone visose ministerijai pavaldžiose įstaigose vadovu turi būti pedagogas.

„Kam vadovui reikia būti pedagogu, kai nemokomi vaikai, aš nežinau. Tai lemia ir atlyginimo dydį. Sakykime, aš esu teisininkas ir gaunu sumažintą atlyginimą. Palyginimui, valytoja UPC gauna 450 eurų „į rankas“. Teisininkas, baigęs 6 metus studijų ir dirbantis gauna 471 eurą, jei neturi bent 10 metų patirties. Kas už tokius pinigus gali dirbti ir kas gali užtikrinti kokybę? Didesnių atlyginimų neleidžia mokėti vyriausybės nutarimas,“ – kalbėjo R. Stankevičius.

Jis pasakojo, kad anksčiau Teisės skyriui vadavo Ūkio skyriaus vedėja, buvo vienas teisininkas, o per metus atliekama apie 700 pirkimų. Tai, pasak jo, lemia visas problemas, nes nėra teisinio vertinimo, nėra sistemos, kai kontroliuojami privatūs interesai, kai proteguojamas ar dėl laiko stokos parenkamas tik vienas pirkėjas.

„Reikia keisti ne tik ministerijos ar pavaldžių įstaigų personalijas, bet teisiniu požiūriu per Seimą, vyriausybę tam tikrus sprendimus priimti. Nudažę namą naujais dažais požiūrio nepakeisime“, – sakė UPC vadovas R. Stankevičius.

Klausimai ir dėl kelionės su žmona

Pirmasis su ministru kalbėjęsis Lietuvos vaikų ir jaunimo centro (LVJC) direktorius Valdas Jankauskas žurnalistams sakė su A. Monkevičiumi aptaręs audito išvadų svarbą ir tai, kad jose gausu klaidų, netikslumų. Taip pat, pasak jo, audito išvados pirmiau pateko į žiniasklaidą ir tik po to su jomis galėjo susipažinti patys įstaigų vadovai.

„Dalykai yra rimti, mūsų įstaigai jie tikrai nėra kažkokia naujiena ar nežinomybė. Mes tuos dalykus žinojome ir iki išvadų, kai kuriuos panaikinome, sutvarkėme. Taip kad kažkokių labai stiprių dalykų čia nėra“, – sakė V. Jankauskas.

Paklaustas, kas taisytina jo institucijoje, 29-erius metus LVJC vadovaujantis direktorius kalbėjo, kad pirmiausia dėmesys skirtinas viešosios įstaigos pardavimui, o tai, V. Jankausko teigimu, parengta jau praėjusių metų pabaigoje. Taip pat reikia, kaip sakė direktorius, taisyti kai kurias tvarkas: „Rimtesnių dalykų aš tikrai neįžiūriu. Esu įsivardinęs 14 punktų, kuriuos reikia sutvarkyti. Kai kurie jau pradėti.“

Audito išvadose rašoma, kad V. Jankauskas prieš dvejus metus su žmona atostogavo Pietų Amerikoje už valstybės pinigus. Pats LVJC direktorius teigė, kad tuomet vyko į tarptautinę konferenciją, kurios metu skaitė pranešimą. Kelionės išlaidas apmokėjo ministerija, o po konferencijos centro vadovas su žmona 10 dienų atostogavo Peru.

„Tai apmokėjome absoliučiai iš savo pinigų – tiek aš, tiek ji“, – sakė V. Jankauskas, pridurdamas, kad kol kas už lėktuvo bilietus susimokėti neketina. Tiesa, jis sutiko, kad tokia kelionė buvo klaida.

Pasak dokumento, V. Jankauskas pats save paskyrė LVJC pavaldžios įstaigos valdybos pirmininku ir pats sau skyrė 1,2 tūkst. eurų atlyginimą. Jis teigė, kad šią situaciją įvertino Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK). Anot jo, klausimas ne dėl to, kad jis save paskyrė, o klausimas ar buvo nusišalinęs.

„Valdyboje buvau nusišalinęs tuo klausimu, kai buvo paskyrinėjamas valdybos pirmininko [atlyginimas]. Padariau klaidą, kad neinformavau apie tai ministerijos ir už tą klaidą VTEK pasisakė. Tai yra klaida“, – komentavo V. Jankauskas.

Po susitikimo su ministru LVJC direktorius teigė, kad jo nebuvo paprašyta palikti pareigas, o dar šią savaitę centras pateiks savo paaiškinimus.

Skiriasi auditų rezultatai?

Švietimo aprūpinimo centro (ŠAC) vadovo pareigas 19 metų einantis Tautvydas Salys nebuvo toks kalbus, kaip prieš jį su ministru kalbėjęs V. Jankauskas. Po pokalbio su A. Monkevičiumi T. Salys kartojo, kad penktadienį pateiks savo paaiškinimus ministerijai raštu.

Pats T. Salys kalbėjo, kad žiūrint iš teisinių pozicijų pažeidimų nebuvo. Tiesą, dar vasarį Susisiekimo ministerijos auditoriai teigė, kad ŠAC atsisako pateikti duomenis. Centro vadovas iš dalies tai pripažino sakydamas, kad auditoriai reikalavo pateikti asmens duomenis: „Buvo prašyta mūsų pateikti asmens duomenis, kurie yra saugomi įstatymais: tai ir asmens kodai, ir kiti duomenys. Urminiu būdu buvo prašoma pateikti visų duomenis, o institucijos vadovas turi užtikrinti, kad jie bus saugūs.“

Pasak jo, kaip tik tuo metu ŠAC netyčia gavo vienos iš auditorių susirašinėjimą su vienos iš audituotų institucijų darbuotojų duomenimis. Anot T. Salio, tai rodo, kad Susisiekimo ministerijos auditoriai neatsakingai dirbo su asmens duomenimis.

Be to, T. Salys teigė, kad dar rudenį buvusi ministrė Jurgita Petrauskienė užsakė antikorupcinį auditą. Tik baigus jį, buvo užsakytas dar vienas auditas, tik šįkart – Roko Masiulio. Pasak T. Salio abiejų auditų rezultatai – visiškai skirtingi.

„Tų dviejų auditų rezultatai yra absoliučiai priešingi. Jūs man atsakykite kodėl“, – sakė T. Salys.

Honorarus moka ir saviems darbuotojams

Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro (MELC) direktorius Rimantas Petras Kareckas kalbėjo, kad ministras A. Monkevičius jam priekaištų neturėjo ir pirmiausia išklausė jo paaiškinimus. Tiesa, R. P. Kareckas sakė ne į visus klausimus galėjęs atsakyti visiškai tiksliai, nes penktadienį turės pateikti paaiškinimą raštu, kurį ruošia atsakingi žmonės.

„Spaudai kliuvo Alberto Brogos pavardė. Visi iš karto sakė, kad jo autoriniai honorarai milžiniški, bet aš parodžiau ministrui tuos faktus, kad jo atlyginimas yra 405 eurus „į rankas“. Tai jo mėnesinis atlyginimas, o jis yra leidyklos vyriausias dailininkas. Tai viena iš svarbiausių figūrų leidykloje. Jo pareiginis apriboja jo mažą atlyginimą, bet jis gali, atlikęs visus savo darbus, už papildomus darbus gauti autorinį honorarą. Per trejus metus jo vidutinis atlyginimas su honoraru – 850 eurų“, – komentavo R. P. Kareckas, pridurdamas, kad dailininkas buvo pasiėmęs atostogų, kurių metu tvarkė leidinį ir už tai gavo didesnę sumą.

Leidybos centro vadovas teigė, kad buvo kreiptasi į VTEK, kuri teigė, kad galima mokėti saviems darbuotojams autorinius atlyginimus, jei sudaromos tam reikiamos sąlygos. Tačiau gaunantieji autorinius atlyginimus pirmiausia turi atlikti savo būtinus darbus, o tuos, už kuriuos gauna honorarus, turi atlikti laisvu metu.  

„12 proc. autorinių honorarų per metus yra išmokėta mūsų darbuotojams, kiti autoriams, bet ne mūsų darbuotojams“, – sakė MELC direktorius, pridurdamas, kad autorinius atlyginimus gauna ir ne centro darbuotojai, rašantys straipsnius.