Lietuvoje

2019.04.09 11:33

Šimašius persigalvojo dėl Generolo Vėtros atminimo lentos Vilniuje

ELTA 2019.04.09 11:33

Vilniaus meras Remigijus Šimašius keičia poziciją ir teigia, kad vis dėlto išniekinta karininko Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lenta bus atkurta.

„Radome dokumentus, kad savivaldybė 1998 metais finansavo šios lentos pastatymą 7 741 litu. Šiaip jau nemaža suma kaip tam laikui. Atsižvelgdamas į šias aplinkybes, šiandien priėmiau sprendimą, kad savivaldybė atkurs J. Noreikos lentą – sugrįšime į tą pačią padėtį, kuri buvo iki vakar ryto, iki kol kuvaldinis teroristas sugalvojo tarsi pagal užsakymą pakiršinti mūsų visuomenę. Lenta bus atkurta – nauja arba senoji, surinkta iš sudužusių dalių“, – feisbuko paskyroje rašo R. Šimašius.

Pasak jo, prie diskusijos, ar lenta turi kabėti, ar ne, bus taip pat grįžtama po kelių mėnesių.

„Visų dar kartą prašau nežongliruoti šia tema, kol emocijos karštos – padarykime kelių mėnesių pertrauką galvų atvėsinimui, o po to grįžkime prie civilizuotos diskusijos apie Joną Noreiką, jo sudėtingą gyvenimo kelią bei jo įamžinimo poreikį bei būdą. Elkimės kaip laisvi ir garbingi savo šalies ir miesto šeimininkai, nežaiskime pagal Kremliaus ir vietinio vandalo mums primestą scenarijų“, – teigia jis.

Pirmadienį sudaužyta ant Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos pastato kabanti karininko Jono Noreikos-generolo Vėtros atminimo lenta. Atminimo lentą kūju sudaužė europarlamentaro posto siekiantis ir advokatu save pristatantis Stanislovas Tomas.

Reaguodamas į šį vandalizmo aktą, Vilniaus meras R. Šimašius tvirtino, kad savivaldybė lentos atkūrimo neplanuoja.

„(...) chuliganiškas elgesys yra pats blogiausias argumentas tokioje diskusijoje. Jei tai daro rinkimuose siekiantis dalyvauti asmuo, tai yra ypatingai žema. Primenu, kad savivaldybė nebuvo šios atminimo lentos įrengimo iniciatorė, tad lentos atkūrimo svarstyti neplanuoja“, – pirmadienį feisbuko paskyroje teigė Vilniaus meras.

Antradienį premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad karininko Jono Noreikos-generolo Vėtros atminimo lenta turi būti atkurta, ir tik vėliau, padedant istorikams, pasak Vyriausybės vadovo, reikėtų spręsti, ar ją nuimti, ar palikti.

„Pirmiausia tai tapo kriminaliniu reikalu. Tai yra vandalizmo aktas, kurio metu sudaužyta atminimo lenta. O dėl atkūrimo turi būti padariniai pašalinti, kurie neteisėta veika padaryti, o toliau turi spręsti istorikai (...) Turi būti atstatytas tas faktas, kuris buvo prieš vandalizmo aktą, o toliau – ar kabėti, ar nuimti, turi spręsti istorikai ir pateikti savo siūlymus ir rekomendacijas (...) Mes negalime to dalyko taip palikti, padariniai vandalizmo akto turi būti pašalinti“, – teigė premjeras.

Viešoje erdvėje ne kartą buvo svarstytas klausimas nukabinti atminimo lentą, įvertinus karininko J. Noreikos-generolo Vėtros bendradarbiavimą su nacių okupantais.