Lietuvoje

2015.04.23 18:22

Prezidentė: nelegali imigracija yra ne tik Pietų Europos problema

ELTA, BNS2015.04.23 18:22

Europos Vadovų Taryboje (EVT) dalyvaujanti Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad su nelegalios imigracijos problemomis susiduria visos Europos Sąjungos (ES) pasienio šalys.

Europos Vadovų Taryboje (EVT) dalyvaujanti Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad su nelegalios imigracijos problemomis susiduria visos Europos Sąjungos (ES) pasienio šalys.

Pasak Prezidentės, per Baltijos šalis ir Lenkiją į Bendriją dažniausiai bando patekti asmenys iš Rytų Valstybių – Vietnamo, Afganistano, Rusijos, Gruzijos, Baltarusijos, o pastaruoju metu ir iš Ukrainos. Lietuvoje pernai sulaukta 496 prašymų dėl pabėgėlio statuso suteikimo, sulaikyta 6 tūkst. nelegalių migrantų. Iš viso Lietuvoje teisėtai gyvena daugiau nei 39 tūkst. užsieniečių.

D. Grybauskaitės teigimu, EVT palaikys Europos Komisijos suformuluotas antikrizines iniciatyvas nelegaliai imigracijai pažaboti.

„Europos Tarybos Vadovai, mes, juos palaikysime ir pritarsime ir tikrai mėginsime kiek įmanoma padėti ir tiems kurie atvyksta ir stengsimės, kad giluminės priežastys dėl ko žmonės išvykstą būtų švelninamos“, – prieš EVT Briuselyje kalbėjo Prezidentė, pridūrusi, kad Lietuva šiemet planuoja dalyvauti aštuoniose ES išorės sienų valdymo agentūros „Frontex“ operacijose Viduržemio jūroje.

EVT ketvirtadienį bus svarstomas 10 punktų planas, kuriuo siūloma didinti ES vaidmenį bandant sureguliuoti Šiaurės Afrikoje vykstančius konfliktus, taip pat stiprinti Frontex“ operacijas Viduržemio jūroje. Tarp punktų yra ir siūlymas fiziškai naikinti laivus, kuriais prekiautojai žmonėmis migrantus gabena į Europą. ES vadovai aptars ir glaudesnį teisėtvarkos agentūrų „Europol“, „Frontex“, „Eurojust“ tarpusavio bendradarbiavimą.

„Migrantų antplūdis iš įvairių neramumų krečiamų pasaulio regionų tampa visos ES problema – negalime sakyti, kad ji toli nuo mūsų. ES turi solidariai imtis kompleksinių priemonių, kurios padėtų spręsti pabėgėlių srautų problemas ir užkirstų kelią prekybai žmonėmis“, – teigė Prezidentė.

Lietuvos Vyriausybė ketvirtadienį operacijoms Viduržemio jūroje nusprendė skirti sraigtasparnį su dviem įgulomis.

JT ragina imtis skubių veiksmų

Europos Sąjunga privalo greitai pradėti migrantų gelbėjimo operacijas jūroje ir įsipareigoti priimti žymiai daugiau pabėgėlių, ketvirtadienį pareiškė aukšto rango Jungtinių Tautų (JT) pareigūnai ir Tarptautinė migracijos organizacija.

„Europos Sąjungos atsakas turi peržengti dabartinį minimalistinį požiūrį..., pagal kurį dabar daugiausia dėmesio skiriama migrantų sulaikymui pakrantėse“, – sakoma bendrame pareiškime, kuris buvo paskelbtas prieš ES viršūnių susitikimą Briuselyje.

Pareiškimą pasirašė JT žmogaus teisių vadovas Zeidas Ra'adas Al Husseinas, JT pabėgėlių komisaras Antonio Guterresas, JT specialusis atstovas migracijai Peteris Sutherlandas ir Tarptautinės migracijos organizacijos vadovas Williamas Lacy Swingas.

Europos valstybių lyderiai sulaukė priekaištų, kad jiems nerūpi migrantų gyvybės, kai maždaug 800 pabėgėlių nuskendo sekmadienį prie Libijos krantų apvirtus juos plukdžiusiam laivui. Ši katastrofa yra daugiausia gyvybių pareikalavusi tokio pobūdžio nelaimė Viduržemio jūroje.

Jei planams bus pritarta, ši operacija bus pirmoji, kai Bendrijos šalių vyriausybės, jaučiančios didžiulį spaudimą pažaboti migrantų srautą ir užtikrinti efektyvesnę pagalbą į nelaimę patekusiems pabėgėlių laivams, pasitelkia karinę jėgą kovai su nelegalia migracija.

D. Cameronas ES misijai Viduržemio jūroje žada karo laivų

Didžioji Britanija, pasak ministro pirmininko Davido Camerono, suteiks Europos Sąjungai (ES) karo laivų kovai su nelegalių migrantų gabentojais ir pakrančių apsaugai, praneša agentūra „Reuters“.

Viduržemio jūroje šiuo metu vyksta tragedijos, sakė D. Cameronas ketvirtadienį Briuselyje prieš pabėgėlių klausimui skirtą ES viršūnių susitikimą. Esą būtina gelbėti pabėgėlius atviroje jūroje, o taip pat triuškinti gabentojų gaujas. Didžiosios Britanijos karinis biudžetas yra didžiausias Europoje ir Londonas esą suteiks pagalbą. „Aš pasiūlysiu karinio jūrų laivyno flagmaną „HMS Bulwark“, tris sraigtasparnius ir tris pakrančių apsaugos laivus“, – kalbėjo premjeras. „HMS Bulwark“ yra vienas didžiausių britų karinio jūrų laivyno laivų, galintis gabenti sraigtasparnius ir šimtus kareivių. Tačiau jis galėtų ir priimti pabėgėlius.

Tiesa, turi būti suderintos atitinkamos sąlygos, pabrėžė D. Cameronas. Jūroje išgelbėti pabėgėliai esą turėtų būti nugabenti į artimiausią saugią šalį. Tai būtų Italija. Be to, pabėgėliai negalėtų iš karto prašyti prieglobsčio suteikimo Didžiojoje Britanijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.