Lietuvoje

2015.04.23 16:15

Seimas ėmėsi projekto, kuris uždraustų vaikams taikyti fizines bausmes

BNS2015.04.23 16:15

Seimas ėmėsi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengto projekto, kuris uždraustų vaikams taikyti fizines bausmes.

Seimas ėmėsi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengto projekto, kuris uždraustų vaikams taikyti fizines bausmes.

Po pateikimo naujos redakcijos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo projektui pritarta už balsavus 46 Seimo nariams, keturiems buvus prieš ir 35 susilaikius. Už projektą balsavo socialdemokratai ir „darbiečiai“, prieš arba susilaikė konservatoriai, liberalai, Lietuvos lenkų rinkimų akcija. „Tvarkiečių“ balsai pasiskirstė abejose pusėse.

„Šio įstatymo tikslas yra užtikrinti vaikui tinkamą ir saugią aplinką. Kasmetinė statistika rodo, kad vaikai Lietuvoje kenčia ir nuo fizinio, ir nuo psichologinio smurto. Tik per 2014 metus nuo smurto bei nepriežiūros yra nukentėję 1337 vaikai, todėl siūloma pabrėžti smurto prieš vaiką sąvoką ir jo formas, neleisti dirbti su vaikais asmenims, teistiems už seksualinius nusikaltimus prieš vaiką“, – sakė projektą pristačiusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.

Projekte numatyta, kad vaiko paėmimas iš šeimos būtų galimas tik gavus teismo leidimą, ir tik skubiu atveju – kai yra grėsmė vaiko gyvybei ar sveikatai – būtų leidžiama paimti vaiką iš šeimos, į teismą kreipiantis jau po to. Numatoma, kad vaiko paėmimas būtų galimas tik išnaudojus prevencines priemones.

Ministrė pabrėžė, jog naujasis reguliavimas garantuotų vaikui ir šeimai reikiamą pagalbą, nes šiuo metu socialinis darbas su šeima prasideda per vėlai, kai šeima jau išgyvena krizę ir dėl to vaiką būtina paimti iš tėvų. „Pernai 811 šeimų buvo įtraukta į socialinę riziką patiriančių šeimų apskaitą, todėl siūloma keisti pagalbos šeimai kryptį ir iš darbo su pasekmėmis pereiti prie priežasčių šalinimo, teikiant šeimai prevencinę pagalbą ir socialines paslaugas, kad tėvai įgytų daugiau socialinių įgūdžių ir būtų pajėgesni patys tinkamai pasirūpinti vaikais ir jų saugumu“, – kalbėjo ministrė.

Ji pabrėžė, kad kasmet apie 2 tūkst. vaikų Lietuvoje lieka be tėvų globos, pernai tokių buvo 1871, iš jų dažniausiai – vaikai iki trijų metų, taip pat 10–14 metų. „Kol nesukursime prevencinio darbo su šeima principų, bus sunku tikėtis, kad beglobių vaikų skaičius mažės“, – sakė ministrė. Pasak jos, prevencinių priemonių ir paslaugų teikimas šeimai būtų įgyvendinamas iki 12 mėnesių, ir tik tuomet būtų sprendžiama dėl vaiko paėmimo iš šeimos.

Įstatymu taip pat siūloma nustatyti, kokio amžiaus vaikų nebūtų galima palikti vienų, šiuo metu tai nereglamentuojama. Tėvai turėtų pasirūpinti, kad vaikai iki 7 metų neliktų be suaugusių ar vyresnių nei 14 metų asmenų priežiūros, o nuo 22 val. vakaro iki 6 val. ryto 7–14 metų vaikai negalėtų būti palikti be pilnamečių priežiūros.

Įstatyme dar būtų numatyta pareiga fiziniams ir juridiniams asmenims nedelsiant pranešti apie vaiko teisių pažeidimus, būtų apibrėžiama smurto prieš vaiką sąvoka – išskiriamas fizinis, psichologinis, seksualinis smurtas, nepriežiūra. Būtų draudžiama vaiką kankinti, žeminti jo garbę ir orumą, žiauriai su juo elgtis, taikyti jam fizines bausmes.

Taip pat siūloma steigti naują – socialinio globėjo – institutą. Ministrė sakė, jog šis naujas institutas būtų kuriamas Europos Sąjungos lėšomis. Toks globėjas globotų ne daugiau kaip iki trijų vaikų, kartu dirbtų su vaiko tėvais.

Seimo nariai kritikavo projektą tiek dėl draudimo vaikus palikti vienus, tiek dėl socialinių globėjų instituto, kliuvo ir kitos nuostatos. Konservatoriai įžvelgė, jog įstatymas per daug kišasi į šeimos vidaus reikalus, liberalai tuo metu nuogąstavo, jog jo nuostatos gali tapti pagrindu abortų draudimui.

„Yra iki 14 metų draudimas palikti vaikus vienus namie, tai jei aš savo sūnui 13 metų pasakysiu, kad vakare einant į pasisėdėjimą aš jį turiu imtis kartu, nes yra priimtas įstatymas, kad jis negali likti namie vienas, jis man palinkės eiti taip toli, kad iki pavasario sesijos pabaigos aš galiu nespėti grįžti“, – sakė Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas Andrius Mazuronis.

Ministrė tvirtino, jog minimos nuostatos įrašytos tėvų sąmoningumo ugdymui, baudos už vaikų palikimą vienų nenumatytos. „Jeigu jūs 14 metų vaiką paliksite po 22 valandos, įstatyme nėra numatyta, kad bus kažkokios baudžiamos priemonės“, – sakė ministrė.

A. Mazuronis taip pat klausė, ar nuostata, jog „kiekvienam vaikui – tiek iki gimimo, tiek gimus – turi būti garantuota galimybė būti sveikam ir normaliai vystytis“, nereikš abortų draudimo. A. Pabedinskienė pabrėžė, kad ši nuostata yra įrašyta dabartiniame įstatyme: „Mes tikrai nekalbame įstatyme apie kažkokius abortų uždraudimus, ta nuostata, apie kurią kalbate, 19 metų galioja senajame įstatyme“.

Konservatorius Rimantas Jonas Dagys tvirtino, jog naujoji tvarka palengvins vaiko atėmimą iš šeimos, taip pat matė grėsmę, kad socialinių globėjų instituto steigimas sukurs situaciją, jog bus siekiama globon paimti kuo daugiau vaikų.

„(Nauja tvarka) tikrai smarkiai palengvintas procedūriškai atėmimas vaikų, nes atsiranda naujos veikos, už ką galima atimti. Bet svarbiausia, jūs įvedate socialinio globėjo instituciją, kuri kelia daug kontroversijų, ir mes žinome iš tų socialinių globėjų institucijų kitose šalyse, kad jos tampa savanaudės institucijos, kadangi iš to pradeda gyventi, ir stengiasi, kad kuo daugiau vaikų būtų atimama iš šeimos. Tai kertasi su mūsų vertybine nuostata, kad šeima yra geriausia vaikui augti“, – sakė konservatorius.

Pagrindiniu projektui paskirtas Socialinių reikalų ir darbo komitetas, taip pat projektus iš paketų svarstys Žmogaus teisių, Biudžeto ir finansų, Teisės ir teisėtvarkos, Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.